Lakota je odvisna od različnih dejavnikov, ti pa so odvisni od tega, kaj se dogaja z vašim telesom navznoter in navzven. Kratkotrajna izguba apetita je neškodljiva. Pridejo dnevi, ko ste tako zaposleni, da izpustite ali pozabite na kosilo med službo ali se tako zelo najeste, da vam kasneje nič več ne diši.
Tovrstne možganske disfunkcije so nekaj povsem običajnega. A izguba apetita je lahko tudi razlog za skrb in lahko kaže na to, da imate določene zdravstvene težave, razlaga certificirana dietetičarka Kacie Vavre iz univerze v Ohiu. ''Eden glavnih razlogov za izgubo apetita je bolezen, kot sta prehlad in želodčno-črevesne težave.'' Razlog so lahko tudi določena zdravila, lahko pa je vzrok tudi psihološke narave.
Prehlad
Običajen prehlad lahko pomembno vpliva na naš apetit in pomanjkanje tega je njegov redni spremljevalec. Zato včasih izgubimo kilograme, ko smo bol(a)ni. Naše bele krvne celice namreč sproščajo snovi citokine, ki pomagajo v borbi z okužbo, a lahko tudi povzročijo izgubo apetita. Bakterijske okužbe, kot sta pljučnica in streptokok, lahko povzročita enako, kar mine, ko enkrat mine tudi bolezen.
Stres in anksioznost
Pogosto se zgodi, da se zaradi stresa prenajedamo, a lahko se zgodi tudi nasprotno in zaradi njega izgubimo apetit. Eden od razlogov za to je, ker stres sprošča hormon epinefrin, ki ga bolje poznamo pod imenom adrenalin in začasno prepreči lakoto. Tovrstna izguba apetita je običajno kratke sape, medtem ko dolgotrajen stres povzroči, da telo začne sproščati hormon kortizol, ki pa poveča apetit.
Zdravila
Vsi vemo, da imajo zdravila veliko število stranskih učinkov, želodčno-črevesne težave, kot so bolečine v trebuhu, diareja in slabost, pa lahko povzročijo izgubo apetita. Narkotiki, kot so morfij in antibiotiki, so znani zaviralci apetita.
Temperatura
Ljudje z razlogom v poletnih mesecih posegajo po lažji hrani, kot sta sveže sadje in solata. Mnogi v vročih mesecih redno spustijo obrok. ''Vroče ozračje zmanjša apetit, medtem ko ga hladno poveča,'' pojasni Vavrekova. Ko jemo, telo proizvaja toploto in mu naraste temperatura in če so zunaj temperature neznosne, vas bo hrana manj mikala.
En obrok na dan
Smo lahko od enega obroka na dan zares siti? ''Seveda,'' poudari nutricionistka. Če zaužijete pravo količino ključnih hranil ob vsakem obroku, med obroki tudi nujno ne boste postali lačni. Ti ključni sestavini sta beljakovine in vlaknine. Strokovnjaki trdijo, da je dovolj 30 gramov beljakovin in 10 gramov vlaknin na obrok, da bomo siti in se ne bomo najedli preveč, prav tako ne bomo lačni do naslednjega obroka.
Kaj pa, če nikoli ne občutimo lakote? Je z nami kaj narobe? Lahko je to znak sladkorne bolezni, zmanjšanega delovanja ščitnice (hipotiroidizem) in celo raka. Vse spremljajo tudi drugi simptomi, ki so značilni za določeno bolezensko stanje, a so lahko manj očitni. Zato je pomembno, da obiščete zdravnika, če vam hrana nikoli ne diši. Zdravnika bi morali obiskati tudi, če nenačrtno izgubljate kilograme in ste tri do štiri dni brez apetita, da ta ugotovi morebitni prikriti razlog za pomanjkanje le-tega. Če boste predolgo odlašali, bo telo začelo za energijo porabljati uskladiščene beljakovine, zaradi česar boste začeli izgubljati mišično maso.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV