Sesalci, ki so težji od treh kilogramov, za uriniranje porabijo 21 sekund, pa najsi je to maček, slon ali človek, ki ima sicer dosti manjšo kapaciteto mehurja (pribl. 0,5 litra) kot slon, katerega mehur ima kapaciteto 18 litrov. Standardni odklon znaša 13 sekund. Razlog, da je trajanje izločanja seča kljub različnim kapacitetam mehurja enako, je v širini in dolžini sečnih kanalov ter pritisku, telo pa je prilagojeno tako, da kar najhitreje odvede seč. Ta teorija seveda ''pade'', kadar smo po grlu spustili nekaj kozarcev piva, saj bo tedaj telo potrebovalo več časa, da se znebi vse odvečne tekočine.
Če ugotovite, da vsakič znova urinirate dlje ali manj časa, preučite svoje navade – spijete dovolj tekočine in greste čez dan dovoljkrat na stranišče. Pomemben je tudi curek, saj ta opozarja na določene zdravstvene težave, kot so kamni v sečnem mehurju, vnetje mehurja (cistitis) in težave s prostato – o tem si lahko več preberete TU.
Ste vedeli, da ena od oblik inkontinence prizadene slabo tretjino ljudi, ki so stari od 55 do 60 let, prizadene pa tudi mlajše. Kadar prihaja do čezmerno aktivnega sečnega mehurja, se razteznost le-tega zmanjša, krčenje mišice mehurja pa se aktivira pri najmanjši napolnjenosti. Bolniki, ki trpijo za tem, imajo občutek stalnega tiščanja na vodo. Na pogosto uriniranja sicer vpliva več dejavnikov – pitje veliko tekočine, predvsem pijače s kofeinom in alkoholom oz. diuretikov, lahko pa se razvije kot posledica težav z ledvicami, sečevodom, sečnim mehurjem, težav s prostato in sladkorno boleznijo. Lahko se pojavi v nosečnosti. Drugi vzroki so tumor v medeničnem predelu, anksioznost, rak mehurja, sindrom bolečega mehurja (intersticijski cistitis), kamni na mehurju oz. ledvicah, kladimija, urinska inkontinenca itd.
Glede na to, kako se odziva mehur, je odvisna tudi kislost urina, saj ta deluje kot spodbujevalec celic v stenah mehurja, ki vplivajo na živčne receptorje v možganih in jim sporočajo stanje mehurja. Žal pa gre za zdaj zgolj za ugotovitve pri glodavcih, zato še ni znano, ali pH vrednost urina vpliva na mehur.
O pogostem uriniranju govorimo takrat, ko je naša potreba po izločanju urina pogostejša kot sicer. Običajno dnevno uriniramo šestkrat do sedemkrat. Če v tem času spijemo okoli dva litra tekočine in nas na malo potrebo tišči večkrat, potem imamo težavo s prepogostim uriniranjem. Kadar dnevno izločimo več kot tri litre urina, govorimo o poliuriji, ki je lahko znak resne bolezni, medtem ko potrebo po nočnem uriniranju imenujemo nokturija, ki je lahko posledica sladkorne bolezni. Pogosto uriniranje sicer ni enako kot inkontinenca, pri kateri nam urin uhaja, lahko pa nastopita istočasno.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV