November ali "Movember" je svetovno gibanje, ki ga zaznamuje puščanje brkov v podporo zdravju moških. Movember, ustanovljen z namenom opozarjanja na resne zdravstvene težave moških, se osredotoča na teme, kot sta najpogosteje omenjeni rak prostate in rak na modih, pa tudi na duševno zdravje, predvsem v kontekstu preprečevanja samomora, ki je veliko pogostejši med člani moškega spola.
Movember zato močno spodbuja moške, da spregovorijo o svojih težavah in poiščejo pomoč ter tako razbijejo stigmo okoli duševnega zdravja. Čeprav so moški pogosto dojeti kot močni in samozavestni, se za to podobo skrivajo številni izzivi in težave, s katerimi se soočajo.
Čeprav se lahko moški in ženske srečujejo z enakimi duševnimi motnjami, se simptomi pogosto razlikujejo. Pri moških se pogosteje pojavljajo simptomi, kot so:
– razdražljivost,
– nenadni izbruhi jeze,
– povečana izguba nadzora,
– vedenje, nagnjeno k tveganjem in
– agresija.
Depresija pri moških pogosto ostane nediagnosticirana, ker jo mnogi skrivajo ali o njej nočejo govoriti in namesto tega za pobeg pred njo uporabljajo substance, kot so alkohol in mamila.
Mnogi moški se poleg depresije spopadajo tudi z anksioznostjo, ki jim dodatno otežuje vsakdan. Namesto da bi poiskali pomoč, si bodo nekateri izbrali ogromno opravkov in si sestavili obremenjujoč urnik, da bi se izognili soočanju s svojimi težavami, kar lahko dolgoročno gledano vodi v izčrpanost in slabo duševno zdravje.
Telesna aktivnost je zdravilo za duševno zdravje
Stres in duševne težave so nekaj, s čimer se srečujemo vsak dan. Zato je iskanje učinkovitih strategij za izboljšanje počutja izrednega pomena. Medtem ko sta terapija in zdravljenje običajna pristopa, je močno orodje, ki je pogosto spregledano, telesna dejavnost. Dokazano je, da ima vadba pozitiven učinek na duševno zdravje, zlasti pri moških.
Redna telesna aktivnost poleg izboljšanja telesne kondicije prispeva k zmanjševanju simptomov depresije, anksioznosti in stresa, po podatkih Canadian Men's Health Foundation pa je telesna aktivnost povezana z znatnim zmanjšanjem tveganja za razvoj duševnih motenj.
Katere so torej koristi telesne dejavnosti za duševno zdravje moških?
– Izboljšano delovanje možganov in kognitivne sposobnosti.
Telesna aktivnost močno vpliva na možgane. Redna vadba spodbuja sproščanje endorfinov, znanih kot "hormoni sreče", ki izboljšajo počutje. Prav tako vadba izboljša cirkulacijo v možganih, kar izboljša kognitivne sposobnosti, kot sta spomin in sposobnost razmišljanja.
– Zmanjšanje stresa in izboljšanje razpoloženja.
Ukvarjanje s telesno dejavnostjo je učinkovit način za lajšanje napetosti in stresa. Vadba spodbuja proizvodnjo nevrotransmiterjev, kot sta serotonin in norepinefrin, ki imata ključno vlogo pri uravnavanju razpoloženja.
– Povečano zaupanje in samospoštovanje.
Redna vadba ne prispeva le k duševnemu zdravju, ampak tudi krepi samozavest in izboljšuje podobo telesa.
– Socialna povezanost in podpora.
Udeležba v aktivnostih, kot so ekipni športi ali skupinski fitnes treningi, omogoča ustvarjanje socialnih povezav in podpornih mrež, ki so zelo pomembne za duševno zdravje. Sodelovanje v skupinski vadbi omogoča moškim, da zgradijo odnose, razvijejo občutek pripadnosti in se borijo proti občutkom izoliranosti ali osamljenosti.
Izbira prave vrste telesne dejavnosti je ključnega pomena za dolgoročne in optimalne koristi za duševno zdravje. Pomembno je, da najdete dejavnosti, v katerih uživate in ki ustrezajo vaši telesni pripravljenosti. Vadba ne le zmanjša tveganje za duševne motnje, ampak tudi izboljša kognitivne funkcije, zmanjša stres, dvigne razpoloženje in poveča samozavest. Zato sprejmite izziv kot moški, oblecite trenirko in premagajte sebe!
Vir: Mental Health Foundation, Healthy Essential Clinic
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV