Pohodništvo je popolna telovadba. Odlično oblikuje mišice na nogah, trebušnim in hrbtnim mišicam ne da predaha, če uporabljate palice, pa tudi roke nimajo miru. Kljub temu, da nas na vsakem koraku opozarjajo na kaj vse moramo biti pozorni, ko se odpravljamo v hribe, marsikdo še vedno dela osnovnošolske napake in bodisi izbere napačno opremo ali preceni svoje fizične sposobnosti. Zato smo v nadaljevanju pripravili kopico koristnih kratkih nasvetov, ki vam bodo olajšali pot v gore.
Napotki za varno pot v hribe
Kot pri večini stvareh, je ključ v dobrem načrtovanju. Izberite turo primerno vaši fizični in psihični pripravljenosti in jo prilagodite najšibkejšemu členu skupine.
Pred odhodom še enkrat preverite vremensko napoved in radarsko slik padavin. Na pot se odpravite dovolj zgodaj.
Ne začnite prehitro. Pustite telesu, da se ogreje postopoma. Če s seboj jemljete otroke, se prilagodite njihovemu tempu, ne oni vašemu.
Hodite z enakomernim tempom. Vsako uro si vzemite nekaj minut premora.
Na pot vzemite lahko prebavljivo hrano (sestavljene ogljikove hidrate), ki vam med naporom ne bo obtežila želodca.
Skrbite za redno hidracijo. Izogibajte se gaziranih pijač in alkohola. Pijte v manjših požirkih in ne čakajte, da vas zažeja, saj ste takrat že rahlo dehidrirani. Tudi jejte sproti in po malem.
Če se počutite izčrpane, če vas stiska v prsih, se nemudoma ustavite in ocenite ali je smiselno iti naprej ali je bolje (ob pomoči) sestopiti. Razlog za slabost sta lahko tudi podhladitev ali višinska bolezen. Če potrebujete zdravniško pomoč, pokličite 112, kjer vas bodo povezali z gorskimi reševalci.
Ne pozabite na sončno kremo, kapo, rokavice, kos toplega oblačila, anorak, rokavice, zavitek prve pomoči in hrano z visoko energijsko vrednostjo. Vse to zlahka stlačite tudi v manjši nahrbtnik.
Vse kar vzamete v gore, prinesti tudi s seboj nazaj v dolino.
Če vas ujame nevihta s strelami, se je najbolje zateči na gozdnato področje. Ne obstanite na čistini, saj ste lahka tarča. Če ostanete na odprtem, je najbolje počepniti, da smo čim bolj pri tleh. Umaknemo se proč od kovinskih in ostrih predmetov. Pametno se ni skriti niti pod osamelo drevo. Če že, je najbolje stati približno 20 metrov proč, saj lahko ob udarcu strele v drevo le-tega raznese in vas poškoduje.
Slovenija brez planinskih poti in koč, je kot juha brez soli
Seveda vse to ne bi bilo mogoče brez urejenih in redno vzdrževanih planinskih poti, ki jih redno in vestno vzdržuje Planinska zveza Sloveniji. Tej je na pomoč priskočila Športna loterija, ki je v svoji 23-letni zgodovini roko ponudila že marsikomu, posebej pa športu, iz katerega črpa ideje in navdih za svoje izdelke. Tem se je nedavno pridružila še Planinska srečka, ki orje ledino na področju družbeno odgovornih srečk in se ji bodo pod sloganom Stavi na dobro pridružile tudi druge.
Del zbranih sredstev od prodaje Planinskih srečk bo romal v skupno malho za obnovo planinskih poti in koč, ki so še eno priljubljeno pribežališče, kjer se Slovenci radi nagradimo z okrepčilom.
Športna loterija je že vrsto let ponosni partner slovenskega športna in največjih slovenskih nacionalnih panožnih športnih zvez, s katerimi se deli vrednote in poslanstvo, skupaj s partnerju pa sodeluje tudi v posebnih akcijah, ki podpirajo celovit razvoj športa – od kariere po športni karieri, do antidopinških akcij, promocije Slovenije kot športne destinacije itd. Vsako evro, ki ga kupec zamenja za produkt Športne loterije, se v določeni meri vrne slovenskemu športu. Zdaj bo Športna loterija začela vračati tudi slovenski naravi.
Planinska srečka, ki je na voljo zgolj za 1 evro, je vedno dobitna. Če že ne za vas, pa definitivno za naše planinske poti in koče. 10 lastnikom prinaša glavni dobitek v višini 1000 evrov, 120 srečnežem znesek v višini 100 evrov, 250 v višini 50 evrov itd., Planinski zvezi Slovenije pa dobrodošlo finančno injekcijo, ki bo pomagala, da bomo lahko Slovenci še naprej varno hodili v hribe.
Sponzorirana objava