Okoli teh novodobnih cigaret se že vse od njihovega prihoda na trg krešejo mnenja o neželenih učinkih na zdravje. Največje vprašanje se glasi, kaj uporabnik elektronske cigarete med kajenjem sploh vdihne v svoja pljuča? To vprašanje je naslovila ameriška raziskovalna ekipa, ki je v nedavni študiji objavila skrb vzbujajoče izsledke.
E-cigarete so naprave, ki uporabljajo baterijo za segrevanje kovinske tuljave, ki upari tekoči nikotin. Na trgu je trenutno približno 600 različnih vrst teh naprav in 8000 različic nikotinskih tekočin. Raziskovalna ekipa predvideva, da strupene kovine vstopijo v paro zaradi njihovega stika z razgreto tuljavo.
V pari več različnih znamk e-cigaret so zaznali toksične količine nekaterih težkih kovin, med drugim svinca. Raziskovalna ekipa je k sodelovanju v eksperimentih povabila 56 rednih uporabnikov in preučila paro, ki so jo pridelali s pomočjo e-cigarete.
"Poleg svinca smo v več kot polovici primerov zaznali nevarne količine kroma, mangana in niklja," poroča Ana Maria Rule, znanstvenica Univerze Johna Hopkinsa. "Ameriška agencija za varstvo okolja ima stroge standarde, ki pa jih polovica primerov presega."
"To je prva raziskava, ki dejansko kaže, da koncentracije kovin v aerosolu, ki ga vdihujejo uporabniki, presegajo dovoljene standarde," dodaja znanstvenica in izpostavlja izsledke preostalih raziskav, ki so odkrile povišane ravni niklja in kroma v urinu in slini pri kadilcih elektronskih cigaret.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV