Tako kot ljudje nismo bili ustvarjeni za sedenje, nismo bili ustvarjeni za vadbo. Skozi zgodovino je hrane človeku primanjkovalo in biti aktiven ni bila izbira, ampak nuja. Tisočletja so ljudje iskali hrano in ko se se enkrat nasitili, so počivali, da bi privarčevali energijo, saj nikoli niso zares vedeli, kdaj si bodo lahko privoščili nov obrok. Če se torej po službi raje počite na kavč pred televizijo, kot pa da greste na tek, lahko uteho v tem početju najdete v dejstvu, da je počitek v človeški naravi. Toda v 21. stoletju se je naš življenjski slog močno spremenil in smo se oddaljili od sedenja in počitka, saj so nas izumi in inovacije oddaljili od tega, da se moramo za vsakdanje preživetje gibati. Žal pa je fizična neaktivnost pogubna za naše zdravje, saj to drastično poveča močnost za raznorazne bolezni – od raka, diabetesa, do prezgodnje smrti.
Kako fizično aktivni moramo biti? Za odrasle osebe je priporočljivo, da zmerni vadbi (hitra hoja, lahkotno kolesarjenje, košenje trave ipd.) tedensko posvetijo od 150 do 300 minut. Sicer pa je vsaka vadba dobra in nam ni treba dosegati priporočenih standardov, da bi imela pozitiven učinek.
Obstajata dve vrsti motivacije: notranja in zunanja. Motivi za slednjo izhajajo iz zunanjega sveta in pogosto vključujejo nagrade (npr. plača, diploma, kolajna, slava, pohvala, denar, izogib kazni ipd.), pri notranji pa motivi izhajajo iz naše notranjosti (npr. notranje zadovoljstvo). Z njimi lahko premaknemo našo rit s kavča.
1. Odgovorite si na vprašanje, zakaj želite telovaditi oz. zakaj trenirate. Zaradi zdravja? Zaradi otrok? Da pridobite na samozavesti? Če veste, zakaj svoj čas posvečati vadbi, se je boste lažje lotevali.
2. Poiščite si ''partnerja v zločinu'' (beri prijatelja, ki bo aktiven z vami). Tako obstaja večja verjetnost, da boste pri vadbi vztrajali, saj ne boste želeli razočarati svojega prijatelja. Raziskave so pokazale, da ljudje vadijo dlje, ko to počno s člani družine in prijatelji, v primerjavi s tistimi, ki so na tem ''potovanju'' sami.
3. Nagradite se z novim kosom oblačila ali obutve, v katerih boste radi ter udobneje in samozavestneje telovadili. Seveda pa morate za to nagrado prej nekaj narediti.
4. Omislite si športno uro oz. pametno zapestnico, ki je odlična motivacija za vse vrste športa. Ponašajo se z veliko opcijami, ki vas bodo spodbujale k vadbi in aktivnosti, lahko boste spremljali vaš napredek in cilje. V njihov prid govorijo številne raziskave.
5. Vsak dan trenirajte ob istem času, da vadba postane navada. Raziskave kažejo, da jutranja rutina hitreje postane navada kot večerna vadba.
6. Lotite se aktivnosti, ki vam je všeč. Da pristopite k novi aktivnosti, je že samo po sebi zahtevna naloga in lažje boste vztrajali pri njej, če se lotite nečesa, kar vam je všeč. Zaradi tega obstaja večja verjetnost, da jo boste izvajali intenzivneje, ne da bi se tega sploh zavedali. Če ne marate teka, ne tecite. Pojdite raje na sprehod v naravo.
7. Zadeve se lotite premišljeno oz. pametno. Namesto da pretiravate in si naložite preveč, se zadeve lotite postopoma. Tako se boste tudi lažje izognili bolečinam in poškodbam.
8. Vadbo, če je to varno, popestrite s poslušanjem vesele in energične glasbe, saj ta dokazano izboljša razpoloženje med aktivnostjo, zmanjša občutek napora in posledično vodi v bolj učinkovito vadbo. Tovrstna glasba je posebej učinkovita pri ritmičnih aktivnostih oz. vadbi z veliko ponovitev.
9. Sprehod s psom. Namesto športa izberete psa. Lastiki psov gredo namreč večkrat na sprehod in v povprečju hodijo dlje časa kot tisti, ki ga nimajo.
10. Če se sami ne morete dovolj motivirati, se odločite za vodeno vadbo ali trenerja, ki vas bo dodatno motiviral, pomembna motivacija pa bo tudi vložen denar.
Ne glede na vse bodite potrpežljivi in prizanesljivi do sebe. Zavedajte se, da gre za tek na dolge proge in da so potrebni od trije do štirje meseci, da se vadbena rutina prelevi v vsakdanjo rutino oz. navado. Po tem času krmilo prevzamejo notranji motivi.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV