Majhni otroci imajo okoli 30.000 brbončic – receptorjev za okus v obliki bradavičk, ki se nahajajo na jeziku in mehkem neba – ki se obnavljajo na približno 14 dni. Ljudje po določenih stvareh, ki nam pomagajo preživeti in rasti, prirojeno hrepenimo – tak primer je materino mleko. Med odraščanjem izgubimo velik del brbončic in nam jih kot odraslim osebam ostane zgolj tretjina. Čeprav se tudi pri večini odraslih brbončice na nekaj tednov obnavljajo, določeno hrano s časom vzljubimo prav zaradi tega. In kdaj se ta sprememba zgodi? Sodeč po britanski raziskavi iz leta 2015 okoli 22. leta.
Britanska študija je približno 2.000 odraslih oseb vprašala, kdaj so vzljubili hrano, kot so špinača, kisle kumarice, beluši, ostrige, hren in česen. Večina teh živil ni marala vse do dvajsetih.
Čeprav na to, kdaj določeno hrano vzljubimo, vpliva kulturno okolje, v katerem odraščamo, ne moremo mimo dejstva, da izguba brbončic s starostjo spremeni naš okus in posledično, katero hrano imamo radi in katere ne.
V nadaljevanju izveste, pri katerih letih v povprečju vzljubimo določena živila:
Česen: 19 let
Kisle kumarice: 19 let
Kari: 20 let
Fižol: 20 lete
Skuša: 20 let
Špinača: 21 let
Paprika: 21 let
Melancan (jajčevec): 21 let
Hren: 21 let
Parmezan: 21 let
Dagnje: 21 let
Sir z modro plesnijo: 22 let
Avokado: 23 let
Čilijeva omaka: 24 let
Ostrige: 24 let
Olive: 25 let
Kozji sir: 28 let
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV