Mavrična dieta ni dieta v klasičnem pomenu besede in torej ni namenjena hujšanju, pač pa način prehranjevanja, ki pomaga pri določenih zdravstvenih težavah oz. izboljša zdravje.
Sadje in zelenjava sta ključna za zdravo in uravnoteženo prehrano, saj vsebujeta kopico vitaminov in mineralov, malo kalorij, malo maščob in veliko vlaknin ter fitokemičnih snovi (antioksidanti ipd.), ki sadju in zelenjavi dajejo značilno barvo. S prehrano, bogato s sadjem in zelenjavo, lahko zmanjšamo tveganje za številne bolezni, kot so kardio-vaskularna obolenja.
Z mavrično prehrano zaužijemo potrebna hranila in lažje izpolnimo kvoto potrebnih porcij sadja in zelenjave na dan.
Mavrica na krožniku:
Zelena
Zeleno sadje in zelenjava (solata, ohrovt, artičoka, brokoli, šparglji, kivi, kumarice, peteršilj, avokado, jabolka, krompir ipd.) sta prvaka med barvito hrano, ko je govora o koristih za zdravje. Tovrstna živila vsebujejo rastlinski pigment klorofil, ki jim daje barvo in pomaga pri izgradnji rdečih krvničk, saj ima klorofil domala enako strukturo kot hemin v rdečih krvnih celicah. Poleg tega so v zelenih živili prisotna številna hranila – velike količine vitaminov A, C in B2, mineralov (kalcij, kalij in fosfor) in vlaknin, kar pozitivno vpliva na našo prebavo. Seznam pozitivnih vplivov na telo pri tovrstnih živilih je res dolg. Ohrovt in brokoli npr. vsebujeta lutein – ta oči varuje pred oksidativnim stresom in nevarnim vplivom UV-žarkov – in zeaksantin, ki pozitivno vplivata na vid. Tovrstna hrana v telo prinaša že omenjeni kalij, pa vlaknine, antioksidante, folno kislino in vitamin K ter deluje blagodejna na prebavo in živčevje.
Rdeča
Rdeče sadje in zelenjava (paradižnik, paprika, rdeča čebula, pesa, jabolka, brusnice, rabarbara, lubenica, jagode, češnje ipd.) vsebujeta karotenoid likopen, to je antioksidant – eden najmočnejših naravnih antioksidantov – rdeče barve, ki ga tvorijo zgolj mikroorganizmi in rastline. Varoval naj bi pred določenimi oblikami rakavih obolenj. Med bolj pomembnimi hranljivimi snovni v rdeči hrani je še snov kapsaicin, ki jo vsebujejo čili in druga pekoča živila in pomaga pri lajšanju bolečin in dodatnem kurjenju kalorij, zato je odlično shujševalno živilo. Sicer pa je rdeča znak vitamina C in vitamina A, ki pomagata celicam pri obnovi in krepitvi imunskega sistema.
Oranžna in rumena
Sadje in zelenjava teh dveh barv (korenje, mlada koruza, paprika, sladki krompir, buče ipd.) vsebujeta kopico betakarotena, ki se v organizmu pretvori v vitamin A. Rumena hrana je nasploh super za krepitev imunskega sistema ter kratkoročno in dolgoročno zdravje, saj je bogata z vitamini, minerali in antioksidanti. Rumena živila vsebujejo beljakovinski ekstrakt bromelain, ki preprečuje krvne strdke in deluje protivnetno. Vsebuje tudi že omenjeni lutein, ki varuje oči. Oranžna hrana (pomaranče, korenje, mandarine, kurkuma ipd.) je bogata z vitaminoma C in A, ki ravno tako krepita imunski sistem.
Vijolična in modra
Živila so vijolično obarvana zaradi antioksidanta antocianina (grozdje, slive, jagodičevje, jajčevci, rdeče zelje). Nekatera živila vijolične barve, kot sta vijolična solata in rdeča pesa, vsebujejo veliko nitratov, ki znižujejo krvni tlak, sicer pa so bogata z elegično kislino, ki naj bi upočasnjevala razvoj rakavih celic, ter antioksidanti antociani, ki domnevno preprečujejo srčne bolezni in pozitivno vplivajo na delovanje možganov. Vijolična sicer signalizira vsebnost močnih antioksidantov, ki ohranjajo zdravo kožo in varujejo žile.
Bela in rjava
Živila bele in rjave barve (česen, gobe, fižol, čebula ipd.) delujejo antibakterijsko in protivnetno, prav tako krepijo srce in ožilje. Česen velja za naravni antibiotik. Bela hrana (cvetača, pastinak, repa, ingver, krompir, šalotka, breskve gobe, koleraba, banane, hruške ipd.) ima veliko vitaminov in mineralov (vitamin C, folna kislina itd.) ter vlaknin, medtem ko česen in čebula vsebujeta tudi močan naravni antioksidant alicin, ki deluje antikancerogeno, protimikrobno in znižuje krvni pritisk. Živila rjave barve so bogata z vlakninami in balastnimi snovmi, ki skrbijo za zdravo prebavo, v njih pa se nahaja tudi veliko vitamina B.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV