Če smo (ham)burgerje še desetletje uvrščali med nezdravo hrano, jih danes gledamo skozi gurmanska očala, saj jih tvorijo kakovostne in izbrane sestavine. Vsaka doda svoj kamenček v mozaik, nobenega burgerja pa ni brez mesa in kruhka. Siroljubi bi k temu dodali še sir, saj je za mnoge burger brez sira kot juha brez soli. Seveda je pri tem pomembno, za kakšen sir gre. Če se priprave burgerja lotevate sami doma, je dobro vedeti, katerega uporabiti. Najboljši nasvet, ki vam ga lahko damo iz prve roke, je, da uporabite sir, narezan na ravno prav debele rezine, saj le tak meso in kruh zares poveže s kremastim okusom. Lažje rečeno, kot storjeno.
K sreči obstaja priročna rešitev, ki vam močno olajša delo – rezine sira Président cheddar, ki so ustvarjane prav za pripravo burgerjev, saj so ne le ravno prav velike, ampak tudi ravno prav debele. Sir cheddar, ki premore veliko karizme (beri arome), pa velja za enega najprimernejših sirov v burgerjih. In ker verjamemo, da so se vam ob branju teh vrstic pocedile sline, vam v nadaljevanju serviramo navodila za pripravo slastnega burgerja, za katerim ne bo ostala niti drobtinica.
Kako pripravimo zares slasten burger?
Kot rečeno, so za dober burger potrebne kvalitetne oz. izbrane sestavine. Temeljni kamen burgerja je seveda dobro meso. Če polpete kupite, izberite čim bolj debele (pribl. 2 centimetra) in s čim manj dodatki. Če jih pripravljate sami, poskrbite, da bo mešanica mletega govejega mesa dovolj mastna – vsebuje naj pribl. 30 odstotkov maščobe – med oblikovanjem pa meso čim manj gnetite. Priporočamo, da ga med pripravo ne začinite, ampak ga posolite takoj po peki, sicer bo sol iz mesa izvabila vodo in bo manj sočno.
Ko so polpeti oblikovani in ogreti na sobno temperaturo, jih položite na žar (ploščo ali rešetko), ki je že ogret na delovno temperaturo in jih pecite 2 do 3 minute. Nato meso obrnite, posolite (razen, če ste maso solili že prej) in na pečeno stran polpeta nemudoma položite rezino sira. Pečete še nadaljnji 2 minuti. Sir bo imel dovolj časa, da se na polpetu lepo stopi. Vaš cilj je, da mesa ne prepečete. Naj bo srednje pečeno (angl. medium, 56 °C središčne temperature) ali pečeno (angl. medium well, 60 °C središčne temperature), ne pa well done. Pozor – to velja za goveje polpete, polpete s svinjino ali perutnino je treba peči nekoliko dlje.
Pomembnost izbire pravega sira
Na okus burgerja odločilno vpliva izbira sira, zato je ta odločitev ena ključnih pri sestavljanju zmagovalnega burgerja. Za nekaj dodanega karakterja lahko uporabite Président brie z belo plemenito plesnijo, ki ga kombinirate z rukolo. Če želite eksperimentirati in sir vključiti v omako, priporočamo sir z modro plesnijo, kot sta Société roquefort in Président le Blue, ki ju z nekaj smetane lahko stepete v kremno omako. Z burgerji se odlično ujemajo tudi kozji siri, kot sta Président Palet de Chèvre ali Président La Brique de Chèvre. To še posebej velja, če kozji sir kombinirate s čebulno marmelado ali brusničnim džemom. Ne glede na našteto je zagotovo najboljša popestritev burgerja aromatični cheddar, s katerim dosežemo tisti ''pravi'' burger okus, po katerem hrepenijo naše brbončice. Daleč najboljša in tudi optimalna izbira je v tem primeru že omenjeni Président cheddar v rezinah.
Manj je več
Čeprav burger kliče po različnih dodatkih in improviziranju, se je pri pripravi burgerja dobro držati pravila 'manj je več'. Popečen kruhek, dobro meso in odličen sir so največkrat vse, kar zares potrebujete, da se boste oblizovali. Odličen dodatek je klasična burger omaka iz gorčice in kečapa v razmerju 1:2 z malce limone, s katero premažemo kruhek (in sir). Seveda ne smemo pozabiti na zelenjavo, ki smo jo prej dobro oprali in osušili (paradižnik, solata), in jo položimo na polpet s sirom. Na sir lahko posujemo tudi nekaj hrustljavega, kot je na primer ocvrta čebula. Burger za konec previdno prekrijemo z zgornjo polovico bombice in ga ne potlačimo, ampak skozenj zapičimo dolgo palčko (npr. palčko za ražnjič), ki bo sestavine držala na mestu. In voilà, burger za angelčke je pripravljen!
Sponzorirana vsebina