Jajca so eno najbolj priljubljenih živil in verjetno edino živilo, ki ga znajo uporabiti tudi tisti, ki se na kuho ne spoznajo. Z njimi imamo opravka domala vsak dan. Če v trgovini in na tržnicah jajca večinoma počivajo na policah oz. zraku, jih je doma priporočljivo hraniti v hladilniku. Čemu je temu tako?
Pravilno rokovanje z jajci
Varnost jajc je v veliki meri odvisna od pravilnega ravnanja z njimi. Če imate domača jajca, jih lahko nekaj dni hranite izven hladilnika, edini pogoj je, da jih niste oprali, saj s tem odstranite naravno prevleko, ki jo imajo jajca in ki preprečuje, da bi se bakterje prebile skozi porozno lupino. Jajca v trgovini večinoma niso oprana, zato na nekaterih lahko najdete kak madež. Najpomembneje je, da so jajca shranjena na stalni temperaturi, saj zanje ni dobro, če se segrevajo in ohlajajo. Zato se pri shranjevanju jajc izogibamo hitrim temperaturnim spremembam, saj to povzroči rosenje (kondenz) na lupini, kar lahko povzroči množenje mikroorganizmov na zunanji površini in več možnosti, da se skozi pore prebijejo v notranjost, kar pa predstavlja tveganje za naše zdravje.
Zakaj jih doma hranimo v hladilniku?
Ker se kakovost jajca, ki je shranjeno pri sobni temperaturi, v enem dnevu poslabša toliko kot pri jajcu, ki je teden dni v hladilniku. V trgovini jih zunaj hranijo zato, da ob nakupu ne pride do prevelikega temperaturnega nihaja, do katerega bi prišlo, če bi jih vzeli iz hladilnika in odnesli domov. Ko jih enkrat postavimo v hladilnik, jih iz njega vzamemo šele, ko jih bomo porabili. Pomembno je, da so v embalaži shranjena tako, da je ožji del obrnjen navzdol in da so ločena od ostalih živil. Hranimo jih v embalaži, saj s tem pride do manjše izgube mase, kar je posledica izhlapevanja plinov in vode. Po rokovanju z jajci si vedno temeljito umijte roke saj so lupina, ravno tako pa rumenjak in beljak lahko nahajališče bakterij in tudi salmonele. Enako velja za kuhinjske pripomočke, ki so prišli v stik z jajci.
Kako ugotovite, ali je jajce še užitno?
To lahko preverite s preprostim vodnim testom, ko v posodi jajce zalijete toliko, da plava pod vodo. Če ostane na dnu na boku, je še vedno sveže, če stoji pokonci, se mu dnevi iztekajo, če plava na vodni površini, pa ga morate zavreči. V tem primeru je povrhnjica razpadla in je v jajce vstopil zrak.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV