Za številne (predvsem moške) je mikrovalovna pečica tisti kuhinjski aparat, ki ga koristijo največ, saj številni niso vešči kuhanja in si znajo hrano le pogreti. A tudi vsi, ki radi vihtite kuhalnico, verjetno ne veste, da številna živila ne sodijo v mikrovalovko. Namreč tudi mikrovalovne pečice imajo svoje omejitve, ko gre za segrevanje oz. pogrevanje hrane. Kaj torej ne sodi v mikrovalovno pečico?
Surova jajca
Jajca so ena tistih živil, ki ne sodijo v mikrovalovno pečico, saj se v jajcu ob naglem dvigu temperature naredijo žepki pare pod tlakom, kar lahko povzroči, da ga raznese. Še huje, pogosteje ga raznese, ko ga že vzamemo iz pečice, kar lahko povzroči opekline. Zato jajce raje kuhajte na preizkušen način – torej v vreli vodi, trdo kuhanega pa segrejte tako, da ga razdelite na koščke.
Listnata zelenjava
Listnata zelenjava ima v sebi zelo malo vode, ta pa v mikrovalovni pečici hitro izpari. Posledica segrevanja špinače v mikrovalovni pečici je tako lahko, da listi zoglenijo, povzročijo iskrenje in se na koncu lahko celo vžgejo. Listnato zelenjavo dušite v vreli vodi ali pari, v mikrovalovki pa le, če jo shranite v zaprto posodo z nekaj vode, da se duši v pari. Izogibajte se tudi segrevanju korenja, ohrovta in druge tovrstne zelenjave, saj lahko zaradi vsebnosti mineralov nastane iskrenje.
Vrečke
Hrana v papirnati vrečki ne sodi v mikrovalovno pečico, saj vrečka ne le oddaja strupene hlape, ampak se lahko med segrevanjem vžge in poškoduje pečico. Vrečke često vsebujejo lepila in črnilo, kar v hrano sprošča nevarne kemikalije. To ne velja za vreče, ki so prirejene za segrevanje v mikrovalovni pečici.
Riž
Verjetno marsikdo izmed vas v mikrovalovki pogreva riž, kar je lahko za zdravje precej tvegano. V skuhan riž se namreč rada naseli bakterija bacillus cereus, ki je odporna na vročino, v primeru zaužitja pa lahko povzroči drisko ali bruhanje. Zato skušajte skuhan riž porabiti še svežega ali pa ostanke, ki ste jih shranili v hladilniku, pojesti v roku 24 ur. Če boste riž skuhali v mikrovalovni pečici, bo riž v sebi zadržal spore bakterij, saj lahko te preživijo kuhanje s pomočjo mikrovalov, medtem ko se z dolgotrajnim kuhanjem uničijo. Napol kuhan riž v mikrovalovki lahko povzroči, da se bodo na sobni temperaturi bakterije začele množiti in vodile v prebavne motnje oz. celo zastrupitev.
Paradižnikova omaka
Tovrstne omake so zelo goste in med segrevanjem zato nastajajo mehurji vrele pare. To lahko ne le dodobra umaže notranjost pečice, ampak povzroči opekline ali vam uniči obleko, ko mehurje raznese. Rešitev je, da omako segrevamo z manj moči in daljši čas, vmes pa jo nekajkrat premešamo. Seveda pri tem uporabimo namensko posodo s pokrovom, da pečica ostane čista.
Svež čili
Če se boste odločili segrevati čili v mikrovalovni pečici, se bo pri tem sprostilo veliko kapsaicina, to je spojine, zaradi katere je čili pekoč. Ko boste odprli pečico, se bo koncentrat neprijetnega vonja razširil po prostoru. Če vam butne v obraz, lahko povzroči težave z očmi in dihanjem. Če želite čili toplotno obdelati, to storite v pečici, na ponvi ali žaru.
Voda
Kaj pa gre lahko pri segrevanju vode narobe? Voda zaradi svoje sestave ne razprši mikrovalov, zato se lahko segreje preko točke vretja, ne da bi se to videlo. To lahko (na boleč) spoznamo šele, ko vanjo stresemo sladkor ali položimo čajno vrečko.
Prazna mikrovalovna pečica
Mikrovalovne pečice nikoli ne prižgite, ko je ta prazna, saj se mikrovalovi odbijajo od sten in med drugim vračajo v magnetron, kjer imajo svoj izvor. V skrajnem primeru lahko to povzroči požar ali pa se pečica pokvari.
Izolacijska embalaža
V času pandemije covida-19 in karantene je marsikdo hrano naročil na dom. Ta pogosto pride v izolacijski embalaži (stiropor), ki pa ni namenjena segrevanju v mikrovalovni pečici (razen če ni drugače označeno na embalaži), saj se med segrevanjem začne topiti. Hrano zato raje prestavite na krožnik ali posodo. V mikrovalovko sicer ne sodi nič, kar je iz gume, plastike in stiropora, saj se med segrevanjem v hrano sproščajo številni toksini, kot je bisfenol A.
Meso
Številni mesni izdelki so polni konzervansov in kemikalij, ki mesu podaljšajo obstojnost, s pogrevanjem pa postajajo vedno bolj nezdravi. Poleg tega segrevanje predelanih mesnin v mikrovalovki lahko povzroči oksidacijo holesterola.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV