Moskisvet.com
pohodništvo, nahrbtnik

Fit

To morate vzeti s sabo, ko greste v hribe

E.R.
06. 10. 2024 04.00
0

Izlet v gore je lahko zabaven in sproščujoč, a le če se nanj odpravimo pripravljeni, v nasprotnem primeru nam lahko zagreni življenje. Kaj torej v vašem pohodniškem nahrbtniku ne sme manjkati?

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Alpinizem je že stoletja priljubljen hobi, ki postaja vse bolj priljubljen in se mu posveča vse več ljudi, ne glede na starost, spol in fizične sposobnosti. Pomembno pa je tudi, da v gorah skrbimo za svoje zdravje.

Odhod v gore je lahko zelo zabaven in sproščujoč, napolni naše baterije in prispeva k dobremu zdravju. Lahko pa nam tudi zagreni življenje in zahteva posredovanje nujnih služb, če nismo previdni in če se na plezanje odpravimo nepripravljeni. Zato je treba vsak izlet v goro jemati resno in se temeljito pripraviti, da ne bi končali kot v enem od tvitov hrvaške gorske reševalne službe.

Nakup pohodniških čevljev: katero pohodniško obutev izbrati?
Preberi še
Nakup pohodniških čevljev: katero pohodniško obutev izbrati?

Za začetek: dobro stanje in dobro znanje

Preden začnete s pohodništvom, je pomembno, da se prepričate, ali vaše zdravje to dopušča. Vedno lahko vprašate zdravnika za nasvet.

Nato si morate poiskati primerno planinsko družbo, kjer boste poleg dobre ekipe pridobili znanje in veščine o obnašanju v gorah. Vzpon na Sljeme in pohod na Velebit, Mosor ali katero drugo zahtevnejšo goro namreč nikakor nista enaka.

Če se odločate za pohodništvo, še posebej, če ste začetnik, potem se osvajanja vrhov vsekakor lotite v družbi izkušenih, v gore ne pojdite sami. Če res želite sami preplezati lažji vzpon, morate biti ustrezno opremljeni.

Pametno izberite vsebino nahrbtnika

Vsekakor morate iti z nahrbtnikom, ki bo vseboval nekaj osnovnih stvari. Nahrbtnik morate skrbno izbrati glede na to, ali se odpravljate na enodnevni ali večdnevni pohod. Tukaj si bomo ogledali le del vsebine nahrbtnika, ki vam lahko pomaga v primeru, da se znajdete v nenačrtovani situaciji.

Mobilni telefon s polno baterijo. S seboj obvezno prinesite mobilni telefon, ki mora biti popolnoma napolnjen. Ne škodi prenosni polnilec za mobilni telefon, če boste zaradi nepredvidenih okoliščin ostali v gorah dlje od pričakovanega.

Steklenica vode in energijska ploščica. V nahrbtniku mora biti še steklenička vode in kakšna energijska ploščica. Na nadomeščanje tekočin je še posebej pomembno pomisliti poleti, ne glede na senco.

Repelenti in zaščita pred soncem. Poleti ni odveč imeti spreja proti mrčesu, skozi vse leto pa kreme za zaščito pred soncem. Senca dreves nas le delno ščiti pred UV sevanjem.

Komplet prve pomoči, torej potovalna lekarna. Poleg nepogrešljivih obližev in antiseptikov za rano je treba razširiti vsebino kompleta prve pomoči, ki ga nosimo v hribe, odvisno pa je tudi od našega zdravstvenega stanja.

Kateri pohodniški nahrbtnik izbrati?
Preberi še
Kateri pohodniški nahrbtnik izbrati?

Vsebina potovalne lekarne

V nahrbtnik je med drugim dobro spraviti gazo za zaustavitev krvi, povoje in majhne škarjice ali še bolje švicarski nož. Dobro bi bilo, da se spomnite na prvo pomoč ob poškodbi, saj ste morda že pozabili, kaj ste se učili med pripravami na vozniški izpit. Kratka navodila za postopke prve pomoči najdete tudi na spletni strani Zavoda za urgentno medicino mesta Zagreb.

V primeru zloma ali zvina, če je le možno, uporabite sredstva za imobilizacijo, ki jih ponuja narava.

Če ste imeli anafilaktično reakcijo na pik čebele ali sršena, obvezno vzemite s seboj EpiPen.

Bolniki, ki so na inzulinu, morajo s seboj vzeti aparat za merjenje sladkorja in inzulina (ki naj bo postavljen v mini hladilnik, ki se uporablja samo za prenašanje inzulina) ter glukozo in glukagon v primeru padca sladkorja.

Vas boli križ? To vam lahko pomaga
Preberi še
Vas boli križ? To vam lahko pomaga

Ljudje z astmo morajo s seboj prinesti črpalko.

Vsi, ki imajo te ali druge resnejše kronične bolezni, naj imajo s seboj zdravstveno dokumentacijo. Dobro bi bilo imeti pisni kontakt osebe, ki lahko pomaga pri pridobivanju informacij v primeru izgube zavesti.

Izbira oblačil in obutve

Ustrezna obleka in obutev je bistveni del priprave na pohod, še posebej obutev. Ne glede na letni čas morate imeti udobne pohodne čevlje. Nikar slučajno ne pojdite v kakšni drugi obutvi, še posebej ne v natikačih. Ne skoparite na čevljih, saj dobiti žulje na nogah nekaj kilometrov stran od cest ni prijetno. Čevelj med drugim ščiti pred manjšimi poškodbami in piki žuželk.

Treba je biti oblečen zunanjim razmeram primerno, vedno pa imejte s seboj rezervna oblačila, saj se vreme v gorah hitro spreminja. S seboj vzemite tudi dežni plašč, saj kombinacija mokrih oblačil in vetra veliko hitreje vodi do podhladitve, kot bi se to zgodilo v normalnih razmerah.

Kako se za kolesarjenje obleči v hladnejših mesecih?
Preberi še
Kako se za kolesarjenje obleči v hladnejših mesecih?

Ne pozabite

Ne pozabite, v primeru težav pokličite 112. Pri klicu poskušajte ostati zbrani in jasno odgovoriti na vprašanja, ki vam jih bo zastavil dispečer. Odgovori nanje so pomembni, da bi reševalno akcijo začeli čim prej in jo čim prej zaključili s čim manj posledicami za zdravje poškodovanca.

Fit

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Vir: www.adiva.hr

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 607