Tradicionalno se namreč okrog njega sukajo moški, ki se – skoraj obvezno s pivom v roki – radi bahajo s svojimi veščinami priprave mesa. In ker je sezona žara pred vrati, je prav, da osvežimo svoje znanje peke, točneje priprave piščančjega mesa. Ker najsi še tako navijate za čevapčiče in vratovino, boste morali na rešetko oz. plato vreči tudi kakšen kos piščanca. Priprava piščančjega mesa je zato uganka, ki jo mora znati rešiti vsak mojster žara. Kajti ta ni vreden mojstrskega naziva, če ne obvlada tudi peke belega mesa.
To meso je lahko izjemno hitro pripravljeno, da je znotraj ravno prav pečeno, zunaj pa prekrito s hrustljavo skorjo, pa je treba poznati nekaj dejstev. Če pečete piščančji file, prsi ali zrezek, torej belo meso brez kosti in kože, kosov nikar ne izpostavljajte previsokim temperaturam, saj ne boste prišli do želenega okusa in izgleda. Če se odločite za kose s kožo in ostmi, predlagamo, da jih oplemenitite z marinado.
Izdelke Natur Premium pri pripravi svojih kuharskih mojstrovin uporabljajo tudi mali junaki v zabavnem kuharskem šovu Mali šef Slovenije. Spremljajte kuharsko tekmovanje med osnovnošolci iz vse Slovenije vsako nedeljo ob 18.10 na POP TV. Skupaj z malimi junaki pa tekmujejo tudi njihove šole. Vsaka od njih ima namreč en projekt, ki bo izboljšal njihovo šolsko okolje oziroma počutje učencev, Mercator, prijatelj oddaje Mali šef Slovenije, pa bo s sredstvi podprl njihove želje. Zanje lahko glasujete TUKAJ! |
• A začnimo na začetku. Kot skoraj povsod, je tudi pri peki z žarom priprava polovica uspeha. V tem primeru je to temperatura žara, ki naj bo za peko piščančjega mesa srednja, to je nekje med 190 in 230 stopinjami Celzija. Na tej stopnji namreč dosežemo rezultate s fotografij, torej lepo rjavo zapečeno skorjo in kar je še pomembneje, sočno sredico.
• Drug temelj je kakopak kvaliteta mesa. Kajti meso lahko še tako začinjate, brez ustrezni kosov okus ne bo tisti pravi. Zato kupujte le meso najvišje kakovosti in po možnosti slovenskega porekla, kot je piščančje meso iz Perutnine Ptuj, kjer stavijo na certificirano piščancem prijazno rejo, ki se bliža tradicionalnemu načinu vzreje piščancev, kot je nekoč potekala na kmečkih dvoriščih. Njihovi piščančji izdelki Natur Premium, med katerimi med drugim najdete mariniranega piščanca, piščanca z drobovino, pa piščančje fileje, perutničke, stegna in krače, se tako ponujajo kar sami.
• Piščančje mesto kot rečeno lahko pečemo z ali brez kože, z ali brez kosti, celega ali narezanega na kose. H temu je treba takoj dodati, da je peka pustih kosov, kot so piščančje prsi, najbolj delikatna, peka kosov s kostmi pa precej daljša od tistih brez njih. Če se lotite prsi, pri pripravi poskrbite, da meso narežete na enako debele kose in jih pred peko potolčete s kuhinjskim kladivom. A naj kosi ne bodo tanjši od dveh centimetrov, saj meso izgubi pomemben delež vlage in je manj sočno, če ga pretolčemo preveč. Za dodano sočnost ga pred peko pol ure namakajte v solnici. Peka takšnega mesa vam ne bo vzela veliko časa, to je nekje štiri minute za vsako stran, če ste upoštevali zgornje napotke. Če niste prepričani ali je meso pečeno, lahko to preverite s termometrom. Če se temperatura suka okoli 65 stopinj Celzija, je meso pripravljeno za krožnik.
• Peka piščančjih prsi s kostimi ali pa piščančjih beder je precej daljša in nam vzame od 20 do 40 minut, peka pa je dvofazna. Večino časa meso pečemo na indirektnem ognju, za hrustljavo skorjo pa ga zadnjih nekaj minut izpostavimo ognjenim zubljem. Če se lotimo celega piščanca, tega pred peko položimo na desko s prsmi navzdol, nato pa s kuhinjskimi škarjami izrežemo hrbtno kost in jo odstranimo. Nato ga obrnemo in nanj pritisnemo z dlanjo, da poči prsna kos in se piščanec splošči. Na notranji strani odstranimo prsne kosti, ga po okusu začinimo in obrnjenega na hrbet položimo na žar. Vsako stran pečemo cca. 20 minut, vmes pa ga nekajkrat premažemo z oljem ali marinado. Če želite postopek pospešiti, piščanca med peko pokrijte z alu folijo.
Sponzorirana vsebina