Splošno znano je, da Slovenci ves čas 'nekaj športamo' in poletje je kot nalašč za aktivno preživljanje časa na prostem. Poleg vedno aktualnega teka, kolesarjenja in hribolazenja so izredno pomembna oblika rekreacije v toplejšem delu leta tudi razni pikniki, vrtne zabave in druge oblike druženj, ki jih radi popestrimo z medsebojnimi obračuni v nogometu, košarki ali drugih ekipnih športih, ob katerih se zabavamo in pridno kurimo kalorije, ki so nam jih podarili čevapčiči, ražnjiči in ostale tipične poletne dobrote. Pri tem ne migajo samo tisti, ki so na igrišču, temveč tudi oni, ki navijajo, zato ne čudi, da si ob koncu oboji radi privoščijo kozarec osvežilne pijače. Ne glede na to, kakšno obliko rekreacije izberemo in kako zelo obremenimo svoje telo, je namreč treba skrbeti za zadostno hidracijo telesa, saj lahko v nasprotnem primeru hitro pride do mišičnih krčev, dehidracije ali celo vročinskega udara.
Pri tem je zmotno prepričanje, da bo dovolj navadna voda, sploh po intenzivnejšem fizičnem naporu ali rekreaciji. Telo se namreč med telesno aktivnostjo znoji in pri tem ne izgublja samo vode, temveč tudi elektrolite. To so soli, zlasti magnezij, kalcij, natrij in kalij, ki so pomembne za normalno delovanje organizma. Telo ob pomanjkanju tekočine tako ni le dehidrirano, temveč tudi prikrajšano za pomembne minerale, ki pomagajo vzdrževati kislinsko-bazično ravnovesje. Zato so po rekreaciji ali fizični aktivnosti boljša izbira izotonični napitki, ki vsebujejo raztopljene delce v podobnih koncentracijah kot človeška kri in lahko telo iz njih hitro absorbira hranila ter izravna izgube. Poleg tega voda 'napihne' celice, prevelika prostornina celic brez mineralov pa poveča pojavnost mišičnih krčev.
Zakaj sploh piti izotonične napitke?
Če je nekoč veljalo, da so izotonični napitki rezervirani zgolj za profesionalne športnike, ki se pri svojem udejstvovanju soočajo s hudimi fizičnimi napori, je danes jasno, da je to vrsto pijače priporočljivo uživati tudi rekreativcem. Pri tem ni omejitev: izotoniki so primerni tako za tiste, ki se redno usedejo na kolo, hodijo v hribe, na vadbo ali v fitnes, kot tudi za one, ki radi odigrajo kak polčas ali četrtino igre z žogo ali vsak dan sprehajajo psa. Navsezadnje ne bo nič narobe, če v svežini ter okusu teh napitkov uživamo tudi tisti, ki zgolj zvesto spremljamo in navijamo za vse, ki migajo in se znojijo. Namen izotonične pijače je preprečiti dehidracijo ter zagotoviti zadosten vnos vode, mineralov in hranil v telo ter s tem olajšati nadomestitev tistega, kar smo porabili in izgubili med napori.
V poplavi izotoničnih pijač na trgovskih policah je težko najti tisto 'ta pravo'. Sploh v vročih poletnih dneh bi radi napitek, ki bi nas osvežil, odžejal in obenem ne bi deloval umetno. V idealnih razmerah bi bilo to ledeno hladno pivo ali še bolje radler, predvsem tisti brez alkohola. Znano je namreč, da alkohol dehidrira telo, česar si po fizični aktivnosti najbrž ne želimo, kajne? Radler je v bistvu kot 'prijazen brat dvojček', ki na polno odžeja, osveži in telesu pomaga pri regeneraciji. Zato ne čudi, da je v zadnjih letih poletna pijača št. 1. A v Pivovarni Union so želeli aktivnemu prebivalstvu ponuditi še nekaj več, zato so začeli iskati izdelek, ki bi ga lahko ponudili športnikom za regeneracijo – tako rekreativnim, kot tistim, ki se s športom ukvarjajo profesionalno. Za pomoč so zaprosili svoje nogometne partnerje, ki delujejo pod okriljem Nogometne zveze Slovenije. Ti so ocenjevali različne vzorce ter na koncu z veliko večino izbrali najboljši okus ter tako pomagali, da so trgovske police bogatejše za nov izotonični napitek.
Gre za Union Radler 0,0 Isotonic, ki je mešanica 0,0 piva ter osvežilne pijače z okusom limone z dodanimi minerali magnezija, cinka ter vitaminov B. Namenjen je regeneraciji po intenzivnem profesionalnem ali rekreativnem športu, ko naše telo potrebuje osvežitev z manj sladkorja ter pomembnimi vitamini in minerali. Vitamina B3 in B12 v povezavi z magnezijem prispevata k zmanjševanju utrujenosti in izčrpanosti, magnezij prispeva k delovanju mišic, cink pa ima pomembno vlogo pri presnovi maščobnih kislin. Seveda pa velja poudariti, da samo Radler 0,0 Isotonic ne bo dovolj pri ustrezni regeneraciji telesa – za dobro počutje sta namreč ključnega pomena raznolika ter uravnotežena prehrana in zdrav življenjski slog.
Sponzorirana vsebina