Čeprav je naravni habitat tigrastih komarjev tropski deževni gozd, pa ta neavtohtona vrsta nadleguje tudi nas Slovence, ki včasih ne moremo niti normalno uživati obroka na prostem ali brez zaščite delati na vrtu ali polju. Ste vedeli, da so za razvoj tigrastega komarja, ki je v primerjavi s klasičnim komarjem domala neslišen, dovolj že trije decilitri vode? Jajčeca namreč odlagajo kjer se nahaja stoječa voda (luže, vaze, zbiralnikih vode, žlebove ipd.) in je dovolj sence. Zato dosledno pospravljajte navlako na vrtu, menjajte vodo v vazi ipd. Prav tako ni priporočljivo, da s postano vodo zalivate rastline, saj se, kot rečeno, v njej razmnožujejo in je lahko polna ličink.
Večina repelentov je nemočna proti tigrastim komarjem, zato je najboljša preventiva, da v bližini doma nimate postane vode, torej take, ki bi dlje časa stala (več kot teden dni). Ko ste v okolju, kjer so komarji prisotni, nase navlecite lahka oblačila, ki prekrivajo večji del telesa, na preostale dele pa nanesite repelente, ki vsebujejo najmanj 30 odstotkov aktivne snovi, kot je N,N-dietil-m-toluamid.
Tigrasti komarji prihajajo iz Azije, pretežno Indije, od koder naj bi se širili s prodajo rabljenih pnevmatik, v katerih se v vlažnem podnebju nabira stoječa voda in so kot take idealno okolje za razmnoževanje. Prav vulkanizerski servisi so tudi v Sloveniji, kjer so tigraste komarje prvič opazili leta 2005, kritično območje, saj hranijo pnevmatike na prostem.
Tigrasti komarji so izjemno trdoživi in lahko preživijo tudi ostre zime. Veljajo za zelo nevarne, saj so prenašalci številnih virusov in okužb, k sreči pa so slabi letalci in jih zlahka pokončamo. A pri tigrastih komarjih je kot pri pošasti Hidra. Enega pokončaš, pa se pojavita dva nova. Doma se lahko zaščitite tako, da uredite ustrezno zaščito proti komarjem in na okna namestite mreže ter dosledno zapirate prostore.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV