Družba je danes prežeta s kultom telesa. Navajeni smo dobiti vse, in to takoj. Medtem ko je uporaba steroidov pri vrhunskih športnikih bolj nadzorovana, pa se številni amaterski športniki ne zavedajo dolgotrajnih učinkov steroidov, katerih jemanje je danes nezakonito. Črni trg kljub temu cveti.
Steroide so sprva uporabljali samo v medicinske namene, kasneje pa so jih začeli uporabljati tudi profesionalni športniki. Danes so uporabniki predvsem ''navadni'' ljudje, ki želijo v čim krajšem času prehoditi pot do izklesanega telesa in velikih mišic. Ker so nezakoniti, jih ne moremo kupiti kot prehransko dopolnilo, tako kot proteine in kreatin. V časih, ko je bil Arnold Schwarzenegger še bodibilder, pač. Najodmevnejši primer zlorabe steroidov so športniki bivšega nemškega vzhodnega bloka (državni načrt št. 14.25), ki so steroide dobivali na treningih, projekt pa je finančno podpirala vlada. ''Punce niso prišle sem pet, ampak plavat,'' je na kritike o mišičavosti in globokem glasu nemških plavalk na olimpijskih igrah leta 1972 odgovoril vzhodnonemški trener. Danes ima Vzhodno Nemčijo marsikdo za izumiteljico dopinga. V sedemdesetih in osemdesetih letih prejšnjega stoletja je država na krilih steroidov postala športna velesila. V posebnem programu naj bi prepovedana poživila med letoma 1972 in 1989 jemalo tudi devet tisoč vzhodnonemških športnikov.
Kaj so steroidi?
Steroidi (anabolični agensi) so sintetično proizvedene snovi, ki posnemajo delovanje hormona testosterona, ki ga naravno proizvaja telo. Ti povečajo sintezo proteinov in pospešijo rast mišic. Imajo pa tudi androgene učinke (povzročajo moške spolne znake), kot je razvoj moških značilnosti (npr. globlji glas in večja poraščenost). V medicini se pretežno uporabljajo za zdravljenje hipogonadizma (bolezensko stanje pri moških, ko moda ne izločajo dovolj testosterona oz. ne tvorijo dovolj semenčic), menopavze pri ženskah, impotence in bolezni mišic. Ločimo anabolične androgene steroide in ostale anabolične agense. Najpogosteje jih uporabljajo dvigovalci uteži, metalci krogle in drugi težkokategorniki, da bi bili močnejši in hitrejši.
Stranski učinki jemanja steroidov
Nekateri fiziološki (in psihološki) stranski učinki zlorabe steroidov vplivajo na oba spola, nekateri pa so specifični za posamezni spol. Med telesne posledice sodijo plešavost pri moških, nezaželena poraščenost trebuha, spodnjega dela hrbta in obraza pri ženskah (te imajo v telesu določeno raven testosterona, a ob vnosu anabolnih steroidov se pojavi hormonsko neravnovesje), povečanje klitorisa, akne, povečano izpadanje las, zmanjšanje in oslabitev genitalij in testisov (zaradi umetnega testosterona ga testisom ni več treba proizvajati in posledično se skrčijo), impotenca, manjša proizvodnja sperme, povečanje prsi pri moških, poškodba jeter in zaustavitev rasti zaradi prezgodnjega zapiranja rastnih centrov dolgih kosti pri adolescentih. Pri ženskah se lahko pojavijo tudi globlji glas, maskulinizacija, neplodnost, ustavitev rasti dojk in neobičajen menstrualni ciklus. V številni primerih je škoda nepopravljiva. Med psihološke posledice sodi povečana agresija in spolna sla (to lahko vodi v nenormalno spolno in kriminalno obnašanje), medtem ko lahko prenehanje jemanja oz. abstinenca vodi v depresijo. Ob jemanju steroidov se ne povečata le libido in agresivnost, ampak se pojavijo tudi čustvena nihanja, zmedenost, evforija, motnje spanja, patološki strah, halucinacije in paranoja.
Jemanje steroidov je dovoljeno samo v določenih zdravstvenih primerih, ko skušajo zmanjšati izgubljanje mišične mase. To pa ima visoko ceno, saj sta glavna stranska učinka povišan krvni pritisk in povišana raven slabega holesterola, kar vodi v težave s srcem in ožiljem. Pretirana uporaba steroidov pa vodi v povečano prostato, kar lahko pripelje tudi do raka prostate. Škodijo tudi jetrom.
Kaj so androgeni anabolični steroidi (AAS)?
Z anaboličnimi steroidi – gre za vrsto steroidnih hormonov, ki so sorodni testosteronu – označujemo sintetično obliko testosterona. Gre za anabolične agense, ki so derivat naravnega testosterona – telo ga pri povprečnem moškem, starem med 21 in 45 let, samo proizvede od 2, 5 do 11 miligrama na dan, pri čemer so zgolj eden do trije odstotki namenjeni za mišično rast in razvoj, ostalo pa za spolne funkcije. Njegov učinek je najbolj viden v času pubertete. Ženske proizvedejo le od dva to štiri miligrame testosterona dnevno, zato so moški fizično močnejši od žensk. Najbolj dominanten ženski hormon je estrogen, ki kopiči maščobo ter zavira rast kosti in mišic.
Besedna zveza "anabolični androgeni steroidi" ima grški izvor, in sicer "anabolično" (grško anabolein) pomeni izgrajevanje tkiv, androgeno (grško aner, rod. andros) pa maskulinizirajoče. Testosteron velja za najpomembnejši androgeni steroid, ker neposredno deluje na mišice, medtem ko sintetični AAS povzroča sintezo proteinov v spolnih organih, v okostju, mišicah in koži, saj okrepi proteinsko sintezo v celicah in s tem rast celic, posebej v mišičnem tkivu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV