Moskisvet.com
tekaška poškodba

Fit

Kako preprečiti tekaške poškodbe?

Ma.K.
27. 09. 2023 05.00
0

Tek je ena najbolj priljubljenih oblik rekreacije, saj ne zahteva nobene posebne opreme. Kljub temu lahko hitro pride do bolečin, zlasti v predelu nog. Večina jih izzveni ob krajšem prenehanju dejavnosti, nekatere pa nakazujejo na resnejša stanja ali poškodbe in zahtevajo gibalno-terapevtsko obravnavo ter v skrajnih primerih celo operativni poseg. Ključnega pomena je seveda ustrezna preventiva, a ker s tekom povezanih poškodb ne moremo povsem preprečiti, je pametno imeti pravega asa v rokavu tudi na področju kurative.

Tek je izjemno pribljubljena oblika rekreacije ljudi različnih starosti in poklicev po vsem svetu. Tudi v Sloveniji je število rekreativnih tekačev v zadnjem desetletju močno naraslo. Razlogov za to je več. Gre za prilagodljivo in cenovno ugodno dejavnost, za katero ne potrebujete posebnih prostorov in opreme. Poleg tega je tek sestavni del zdravega življenjskega sloga, s čimer se strinja tudi dr. Martin Zorko, dr. med., spec. fizikalne in rehabilitacijske medicine ki poudarja, da se pri teku krepijo različni organski sistemi. 

Glavni pozitivni učinek ima na kardio vaskularni sistem, torej na krepitev srca in ožilja ter vpliva na preventivo bolezni, ki so povezane s srcem in ožiljem, kot so srčna kap, možganska kap in podobno. Tek nas uredi metabolno, kar pomeni, da imamo manjšo verjetnost za sladkorno bolezen. Vpliva tudi na gibalni sistem, z njim okrepimo ravnotežne funkcije, deloma tudi moč in krepimo kosti. Zmanjša anksioznost, depresijo ter omogoča boljši spomin, tako mladim kot starejšim.

Člani programa prednosti in ugodnosti Generali ZAME si lahko zagotovite popust za Polmaraton Generali ZAME! Uživate v teku in druženju? Potem se prijavite TUKAJ in si zagotovite udeležbo na Polmaratonu Generali ZAME na VW 27. Ljubljanskem maratonu po posebni ceni 40 EUR! Tekaški praznik se bo odvil v nedeljo, 22. oktobra 2023, s pričetkom ob 9. uri, a nikar ne čakajte predolgo s prijavo, saj je število kod za popust omejeno!

Katere so najpogostejše tekaške poškodbe?

Kljub vsem naštetim pozitivnim učinkom in enostavni izvedbi teka, pa so poškodbe pri tej telesni aktivnosti pogostejše, kot bi si morda mislili. Glede na rezultate dosedanjih znanstvenih raziskav naj bi tekači v povprečju utrpeli vsaj 10 poškodb na tisoč ur teka, kar pomeni, da je aktiven ljubitelj rekreativnega teka izpostavljen vsaj eni poškodbi na leto. Verjetnost nastanka poškodbe pri teku je odvisna od različnih dejavnikov, ki jih delimo na notranje (anatomske značilnosti tekača, mišična moč, tehnika teka) in zunanje (obutev, površina za tek, količina treninga ipd.). Prav zato velja upoštevati nasvete strokovnjakov za tek, ki vam bodo pomagali napredovati pri teku in se izogniti poškodbam.

Največje tveganje za tekaške poškodbe sicer predstavljajo noge, razdelimo pa jih lahko v dva sklopa: akutne poškodbe (zvini, natrgane mišice ipd.) ter bolečine različnih izvorov, ki so večinoma posledica preobremenitve (vnetje pokostnice, težave v predelu kolena, kolka, 'tekaško koleno', ki ga povzročajo anatomske nepravilnosti kot so plosko stopalo in mišično nesorazmerje, težave z Ahilovo tetivo ipd.). 

Nikar ne ignorirajte bolečine

Večina teh poškodb izzveni ob krajšem prenehanju dejavnosti, a mnogi tekači ignorirajo znake, da je z njihovim telesom nekaj narobe. Normalno je, da imamo mišičnega mačka še nekaj dni po tekaški aktivnosti, sploh, če smo bili prej dolgo časa neaktivni ali če smo s tekaško vadbo pretiravali, pravi dr. Zorko.  A če začutimo bolečino med samim tekom, se moramo ustaviti.

Kot pravi strokovnjak, je treba vsako bolečino vzeti skrajno resno. V kolikor nimamo hujših težav in lahko normalno hodimo, lahko počakamo še kakšen dan in če bolečina vztraja, je treba obiskati ustreznega strokovnjaka, saj gre lahko za poškodbo. Če začne noga otekati, pa je potrebno pomoč poiskati takoj. V primeru zvina gležnja ali poškodbe kolenskih vezi moramo k zdravniku ali usposobljenemu fizioterapevtu čim prej, že v prvih urah. To je ključno, zato, da se poškodba ne poglobi, da se čim prej postavi diagnoza in pripravi načrt regeneracije poškodbe, poudarja dr. Zorko. 

A priti do osebnega zdravnika, ki opravi osnovni pregled in izda ustrezno napotnico, je v današnjih razmerjah izjemno oteženo, na specialistične preglede pa se lahko čaka tudi več mesecev ali celo let. Zato je zavarovanje, ki nudi hiter dostop do splošnega zdravnika in specialistov postalo tako rekoč nujno – ne le za tekače in športnike, temveč za vso aktivno populacijo. Ponudba tovrstnih zavarovanj se je v zadnjih letih po sili razmer močno povečala, zato je treba pred sklenitvijo skrbno preveriti kritja, ki jih ponujajo zavarovalnice in izbrati tista, ki so najbolj relevantna za vaš življenjski slog. 

Naj bo zdravnik vedno na dosegu roke

Pri zavarovalnici Generali je to vsekakor zdravstveno zavarovanje Specialisti z asistenco, kjer lahko izbirate med že sestavljenimi paketi ali sestavite svoj paket kritij za bolezni in nezgode. Zavarovanje Specialisti z asistenco zagotavlja kritja, ki pomagajo pri ohranjanju zdravja in vam v primeru bolezni ali poškodbe nudijo:
- takojšen video dostop do splošnega zdravnika,
- hiter dostop do specialista,
- hitro pridobitev diagnoze in začetek zdravljenja,
- hitro in kakovostno zdravstveno oskrbo,
- optimalni potek zdravljenja,
- drugo zdravniško mnenje ter
- asistenčne storitve, ki vas usmerjajo v procesu zdravljenja.

Vključene storitve omogočajo še preventivno preverjanje zdravstvenega stanja, zgodnje odkrivanje sprememb zdravstvenega stanja in preprečevanje nadaljnjega razvoja bolezni. Zanimiv je podatek, da se zavarovanci Specialistov z asistenco, ki ob bolezni ali nezgodi koristijo zdravstvene storitve iz tega zavarovanja, v aktivno življenje vrnejo povprečno 3 mesece prej kot tisti, ki tega zavarovanja Specialisti z asistenco nimajo, zato si resnično velja vzeti čas in preveriti ponudbo bodisi na spletu, bodisi pri svojem zavarovalnem zastopniku ali v kateri od poslovalnic Generali ter si zagotoviti hitro ter kakovostno zdravstveno oskrbo tako v primeru bolezni, kot ob morebitni poškodbi.

Slovenci imamo radi tek, kar dokazuje tudi dobra obiskanost ljubljanskega maratona - največje tekaške prireditve pri nas.
Slovenci imamo radi tek, kar dokazuje tudi dobra obiskanost ljubljanskega maratona - največje tekaške prireditve pri nas. FOTO: Arhiv naročnika

Je mogoče tekaške poškodbe preprečiti?

Če bi bilo mogoče tekaške poškodbe preprečiti, profesionalne tekačice in tekači najbrž nikoli ne bi bili poškodovani. Zagotovo pa je možno zmanjšati tveganje za poškodbo. K temu lahko pripomorete z izbiro ustrezne tekaške obutve ter obveznim ogrevanjem in raztezanjem pred tekom, s katerima boste dvignili temperaturo svojih mišic in s tem zmanjšali tveganje za nastanek poškodb. Tudi prehitro povečevanje količine in intenzivnosti ter napačna tehnika teka lahko vodita v tekaške poškodbe, zanemariti pa ne gre niti počitka, ki je prav tako pomemben del treninga. Tek vam bo namreč v užitek le, če boste med treningi poskrbeli za zadostno regeneracijo in boste spočiti.


Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648