Vetrovi so posledica dogajanja v prebavnem sistemu. Ker se v črevesju odvijajo številne reakcije, je sproščanje plinov nekaj normalnega – nekako morajo priti tudi ven, kajne? Večina ljudi v povprečju spušča vetrove od 14- pa do 24-krat na dan. Morda se zdi veliko, a je večina teh brez vonja in običajno težko zaznavna. Večina plinov je le zrak, ki ga pogoltnete, kar se rado zgodi med prehitrim govorjenjem, tekom, kreganjem, hranjenjem in pitjem. Drugi plini pa se proizvedejo skozi prebavni trakt, medtem ko se hrana prebavlja. Plini so v večini sestavljeni iz ogljikovega dioksida, kisika, dušika, vodika, včasih tudi metana.
Izpuščanje plinov je sestavni del življenja, zato se jim ne boste mogli izogniti. A če se vam zdi, da vam povzročajo težave na delovnem mestu, kjer si prostor delite s številnimi sodelavci, ali pa doma pred partnerico, lahko morda razmislite, kako jih zmanjšati oziroma ublažiti.
1. Jejte počasi
Večina plinov je posledica zraka, ki pride v vaše telo skupaj s hrano ali pijačo. Temu se je nemogoče izogniti. Lahko pa vplivate na količino. Ko hrano mečete vase ali hitite, pogoltnete veliko več zraka kot običajno. To še posebej velja, če ste na poti, hodite, tečete ali se s čim ukvarjate. Pomembno je, da si za vsak obrok vzamete čas in vsak grižljaj dobro prežvečite.
2. Opustite škodljive žvečilne gumije
Če ste zasvojeni z žvečilnimi gumiji, imate skoraj zagotovo več težav s plini. Zato namesto žvečilk raje uporabite kakšne druge, bolj zdrave metode. Zobozdravniki denimo priporočajo kakšen mentolov bonbon brez sladkorja ali uporabo ustne vodice oziroma razpršila za svež dah. Tudi zobje vam bodo veliko bolj hvaležni.
3. Hrana
Veliko lahko naredite že s pravo izbiro hrane, saj nekatera živila proizvajajo znatno več plinov kot druga. Največkrat so ’krivci’ prav ogljikovi hidrati, posebej fruktoza, laktoza in škrob. Ogljik v debelem črevesju fermentira in povzroča številne prebavne težave. Po drugi strani pa je veliko živil, ki povzročajo tegobe z vetrovi del zdravega prehranjevanja. Iz prehrane ji seveda ne morete izločiti, lahko pa jih omejite. Vi ste tisti, ki svoje telo poznate najbolje, zato verjetno veste, katera hrana vam dela največ preglavic.
Ogljikovi hidrati, ki proizvajajo največ plinov, so:
- kompleksni sladkorji (fižol, zelje, kalčki, brokoli, šparglji)
- fruktoza (čebula, artičoke, hruške, brezalkoholne pijače)
- laktoza (vsi mlečni izdelki: sir, sladoled, skuta, mleko)
- netopna vlakna (večina sadja, otrobi, grah, fižol)
- škrob (krompir, testenine, pšenica, koruza)
Prehranska intoleranca in dieta izločanja
Če se vam zdi, da so vaše težave z vetrovi veliko več kot to, imejte dieto z izločanjem živil. Preobčutljivost na nekatera živila je namreč zelo pogosta in se običajno izraža kot driska, napihnjenost, vetrovi, slabost. Najpogostejši sta laktozna in glutenska intoleranca. Z izločanjem določenih živil boste najlažje odkrili vzrok vaših težav. Priporočljivo je voditi tudi dnevnik prehrane, saj imate na ta način nadzor nad tem, kaj in kdaj jeste, ter v katerih primerih nastanejo določeni simptomi.
Pozor, gazirane pijače!
Izogibajte se pivu in gaziranim pijačam, saj so mehurčki eden ključnih razlogov za nadležno spahovanje in vetrove. Tovrstne pijače raje zamenjajte z vodo, čajem, vinom ali sokom brez dodanega sladkorja.
Poskusite s probiotiki
V prebavnem traktu je veliko koristnih bakterij, ki pomagajo pri razgrajevanju hrane. In prav probiotiki so prehranski dodatki, ki vsebujejo te koristne bakterije. Bolje kot da jih jemljete v obliki kasul ali tablet je pitje sirotke in probiotičnih jogurtov.
Kajenje?
Vsakič, ko vase povlečete cigaretni dim, pogoltnete tudi zrak, kar pomeni več zraka v telesu in večja možnost težav z vetrovi. Opustite kajenje, pa ne samo zaradi vetrov, temveč zaradi zdravja samega.
Zdravljenje zaprtja
Če imate težave z zaprtjem, ostaja blato, ki je že samo po sebi polno bakterij, v črevesju in tam fermentira. Ta proces pa proizvaja veliko plinov, ki pogosto zelo zaudarjajo. Prvi korak pri zdravljenju zaprtja je vnos zadostne količine tekočine in vlaknin (sadja, zelenjave, žitaric …)
Športno udejstvovanje
Redna fizična aktivnost ima izjemne učinke na zdravje, poleg tega pa močno vpliva tudi na prebavni sistem. Če še niste, skušajte uvesti redno fizično aktivnost štiri- do petkrat tedensko. Začnite s hitro hojo in postopoma stopnjujte intenzivnost. Če to ni po vašem okusu, pa se udeležite kakšnega skupinskega športa ali druge aerobne vadbe, kjer boste pospešili srčni utrip in telo spravili v pogon.
KDAJ K ZDRAVNIKU?
V večini primerov tudi bolj intenzivne težave z vetrovi niso nič nevarnega. Običajno se stanje popravi že s spremembo življenjskega sloga. Če pa simptomi postajajo vse močnejši ali vetrove spremljajo tudi bolečina, slabost, bruhanje in driska, le obiščite zdravnika, ki vam bo pomagal odkriti vzrok težav.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV