Dejstvo je, da je bil v letu 2020 zaradi izbruha pandemije covida-19 in karantene marsikdo precej manj fizično aktiven kot običajno. Če je to slaba novica za naše zdravje, je toliko boljša ta, da se je treba dnevno precej manj fizično udejstvovati, kot si mislite, da naredite nekaj za svoje zdravje in si na ta način podaljšate življenje.
Nedavna študija, objavljena v strokovni reviji British Journal of Sports Medicine, namreč ugotavlja, da je dovolj že 11 minut fizične aktivnosti na dan. Do zdaj je veljalo – in to so ''zagovarjale'' tudi številne popularne študije – da je priporočljivo telesni aktivnosti dnevno nameniti vsaj 60 minut, če želimo, da ima ta dolgoročni učinek na naše življenje. Velikokrat citirana študija iz leta 2016 priporoča 60 oz. 75 minut, a temelji na podatkih, ki so jih ljudje posredovali sami. Kot se je izkazalo, imamo ljudje bolj slab spomin, kako dolgo smo bili v resnici fizično aktivni, zato so strokovnjaki iz norveške šole za medicino športa nedavno raziskavo osnovali na objektivnih podatkih, ki so jih zaznale naprave. Te so primerjale, koliko časa smo fizično aktivni in koliko časa prebijemo v sedečem položaju.
Študija je pokazala, da imajo (statistično gledano) največjo zdravstveno korist od fizične aktivnosti tisti, ki se dnevno rekreirajo 35 minut. Dovolj je neintenzivna vadba, enaka hitri hoji. Še posebej razveseljiv je podatek, da ima vadba pozitiven učinek na zdravje ne glede na to, koliko preostalega časa so ljudje sicer presedeli.
11 minut vašega časa torej ne bi smelo biti tako veliko, da si jih ne bi mogli dnevno vzeti zase oz. za svoje zdravje. Najlažja izbira je zagotovo hoja, lahko pa tudi telovadite doma in se lotite različnih vaj z utežmi, lastno telesno težo ipd.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV