Pojav možganskega orgazma je na spletu postal tako zelo priljubljen, da je iz vsega skupaj nastalo nekakšno gibanje. Zakaj? Ker si lahko tovrstne dražljaje pričaramo prek slušnih ali vizualnih izkušenj, ki jih dobimo predvsem na spletnih posnetkih. Uporabniki si tako vrtijo avdio ali video posnetke nežnega šepetanja, česanja las, prehranjevanja, šelestenja papirja in podobnih morda za koga čisto vsakdanjih zvokov tapkanja, žvečenja, praskanja, šumenja, pa tudi specifičnih elektronskih zvokov. Kljub temu, da se lahko občutek možganskega orgazma sproži v resničnem svetu, pa ga mnogi namerno iščejo na različnih spletnih mestih. Ta nekoliko nenavaden koncept ASMR je bil prvič omenjen leta 2010 in je kmalu zatem bliskovito preplavil svet. Šlo je celo tako daleč, da so izvajalci ASMR postali zelo zaželena panoga, ki je spodbudila pojav številnih umetnikov. Na spletu tako najdemo tako imenovane ASMR-artiste, ki proizvajajo sproščujoče, pomirjujoče senzacije, med katerimi je izjemno priljubljena mlada Gibi.
Izraz za sproščujočo izkušnjo avtonomnega senzoričnega odziva meridianov je skovala Jennifer Allen leta 2010, ki je dolga leta posvetila raziskovanju tega fenomena. Preboj se je zgodil, ko je po spletu naključij naletela na spletno objavo o "čudni senzaciji, ki vzbuja prijetne občutke". Zazdelo se ji je, da je to opis, ki je zelo podoben tistemu, kar je doživljala tudi sama. Vse skupaj je pripeljalo do ustanovitve skupine ljudi, ki so ustvarili rastočo skupnost, bloge in številna spletna mesta za izmenjavo izkušenj. Sčasoma je pritegnila številne uporabnike z vseh koncev sveta, kar je sprožilo pravi domino efekt v kreiranju zanimivih videoposnetkov.
Neznanke
Že bežen pogled na splet nas pripelje do množice videoposnetkov, ob katerih nam kaj hitro postane jasno, o čem je govora. Za največje kreatorje je v današnjem času to postal izjemno donosen posel. Kljub milijonom ljudi, ki si delijo te izkušnje, pa še vedno ni čisto jasno, kako in zakaj deluje ASMR. Teorije o tem vključujejo: "mini" neškodljive epileptične napade; neznan odziv možganov na užitek; občutek intenzivnega umirjanja možganskih živcev in preprosto normalno spremembo v možganih. Študije so potrdile, da se med ASMR pojavlja značilna možganska aktivnost v predelu korteksa, ki je povezan s pozornostjo, čustvi, sluhom in gibanjem. Zanimivo se morda zdi, da so najpogostejši sprožilci, vključno z melodičnimi, tihimi zvoki, zelo podobni sprostitvenim tehnikam, ki se uporabljajo za pomiritev dojenčkov in malih otrok. Prav tako se ponavljajoči, nežni zvoki, kot so tapkanje, hrustanje, grizenje jabolka, zvok glavnika ali ščetke, zelo podobni sprostitvenim tehnikam, namenjenim treningu osredotočenosti in pomirjanju odraslih. Veliko ljudi naj bi ASMR-posnetke uporabljalo tudi kot pomoč pri težavah s spanjem.
Ali je ASMR povezan s spolnostjo?
Čeprav izraz možganski orgazem namiguje na spolnost, pa sama izkušnja ne velja za spolno ali erotično. Kljub temu, da ASMR vzbuja mravljinčaste občutke, ki jih pogosto pripisujejo spolnemu orgazmu, je izkušnja možganskega orgazma bolj osredotočena na globoko sprostitev. Ljudje pri tem opisujejo transu podobno stanje ali občutek vrhunske sprostitve glave in vratu, ki se razširi tudi na hrbtenico in okončine. Mnogi izrazito zavračajo idejo, da gre pri tem za kakršno koli spolno konotacijo, zato ne marajo izraza možganski orgazem. V eni od študij je večina anketirancev poročala, da se jim ASMR ne zdi spolna izkušnja, le manjšina (5 %) je poročala o spolnem odzivu.
Najpogostejši sprožilci
Najučinkovitejši avdiovizualni dražljaji, o katerih poročajo navdušenci nad ASMR, so: šepetanje (75 %), osebna pozornost (69 %), jasni oziroma "crispy" zvoki (64 %), počasni gibi (53 %), ponavljajoči se gibi (36 %), nasmehi (13 %).
Mnogi se ob tem sprašujejo, kako vedeti, da doživiš orgazem ASMR. Poznavalci pravijo, da je to podobno kot pri spolnem orgazmu – ko ga doživiš, potem enostavno veš. Če imate ob gledanju ali poslušanju posnetkov občutek toplega mravljinčenja ali prijetnih iglic v glavi, je to neizpodbitno možganski orgazem. Nekateri to doživljajo kot transu podobno stanje ali pa od ugodja celo zaspijo.
Potencialne koristi
Raziskave ASMR so še vedno v začetni fazi, zato je prostora za nova odkritja še veliko. A vendarle obstaja veliko dokazov o pomembnih učinkih na telesno in duševno zdravje, ki se kažejo predvsem v: zmanjšanju tesnobe in napetosti, umiritvi čustev, sprostitvi in zabavi, občutkih povezanosti s seboj, čuječnosti, zmanjšani bolečini, boljši koncentraciji in spanju, lajšanju stresa, izboljšanju razpoloženja ... Bi si želeli še kaj več? Dobra plat tega je, da je izkušnja dostopna le nekaj klikov stran, saj na spletu najdemo veliko brezplačnih vsebin, ki nudijo izkušnjo možganskega orgazma. Boste poskusili?
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV