In da, na prvi pogled se res zdi, da gre za še eno ‘pogruntavščino’ rodajalcev, da nam prodajjo nekaj kar ne potebujemo, a sam praznik ima zelo stare poganske korenine.
Kelti
Stari Kelti so namreč 1. novembra slavili novo leto, pravzaprav prehod iz sončne dobe v mrzlo temačno obdobje. Verjeli so, da na noč iz 31. oktobra na 1. novembra iz grobov vstajajo mrtveci/duhovi in obiščejo svoje domove. Zato so se oblačili v maske in kostume, da jih mrtvi ne bi prepoznali in odvlekli v deželo mrtvih. Kasneje se je običaj spremenil in ljudje so začeli prižigati sveče pred vrati, da bi mrtvi našli pot domov. Nato so verovali, da če sveče skrijejo v buče in tako naprej, da bodo s tem pokazali pot domov dobrim dušam, zlobne pa bodo pregnali. Po nekaterih verovanjih naj bi ljudje oblečeni v grozljive maske tudi pretentali zlobne duhove, da jih ti niso prepoznali in se jim tako izognili.
Američani
Halloween je predvsem popularen v ZDA, kjer naj bi se letos okoli 179 milijonov američanov udeležilo zabav za noč čarovnic. In letos naj bi američani zapravili okoli 9,1 milijarde dolarjev za kostume, hrano, pijačo in tako naprej. Najbolj pogosti kostumi naj bi bili kostumi superherojev za otroke, za odrasle pa čarovnica. Odrasli se v zadnjem času ne odločajo več za grozljive kostume, ampak jim očitno vse bolj ležijo seksi kostumi. Trend pa so začele slavne osebnosti.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV