Ne le, da je Primož Roglič (Jumbo-Visma) postal prvi Slovenec, ki je kdajkoli oblekel rožnato majico, ''maglio roso'' je nase nadel tudi Jan Polanc (UAE Team Emirates). Pogled na lestvico po 12. etapi je bil za Slovence, kot bi gledali svet skozi rožnata očala, a to je bila resničnost. Na vrhu skupnega seštevka sta bila namreč kar dva Slovenca!
Svet so obkrožile fotografije naših dveh kolesarjev, ki sta se zdaj že navadila medijske pozornosti in postopanja na odru za zmagovalce. Polanc tokrat etape sicer ni dobil, je pa bil zato na Giru v preteklosti dvakrat že najhitrejši. Etapo je dobil že leta 2015 in nato še leta 2017. Še bolj redna stranka ceremonij je letos Roglič, ki je dobil že dve etapi in smo se ga v rožnati opravi že dodobra navadili.
V paru s ceremonijo pridejo tudi atraktivne hostese, t.i. ''podium girls'' oz. v izvirniku ''hôtesses du Tour'' (hostese Toura), ki so del tradicije moškega kolesarstva na najvišji ravni in kolesarjem ne le podeljujejo cvetje, penino, plišaste igračke ipd. ter pomagajo obleči majico vodilnih v različnih kategorijah, ampak jim za skupinsko fotografijo na lice istočasno prilepijo sočen poljub. Tovrstne fotografije tudi največkrat zaokrožijo po svetu.
Hostese na Giru kakopak niso posebnost italijanske pentlje. Prvič so se, kot izvirno ime namiguje, pojavile na Dirki po Franciji (Tour de France), seveda pa ne manjkajo niti na dirki Po Sloveniji. Njihovo delo na odru je, da so dobre volje, nasmejane in karseda ustrežljive. Leta 2013 je to izkoristil Slovak Peter Sagan, ki je hosteso Mayo Leye med poljubljanjem Fabiana Cancellare na podelitvi na Dirki po Flandriji v hecu uščipnil v zadnjico in povzročil mini škandal, za dejanje pa se je ji s šopkom cvetja hitro opravičil.
To je še enkrat več sprožilo odzive feminističnih skupin, ki trdijo, da gre za izkoriščanje žensk in da so tam zgolj kot okras uspešnih moških. ''Ženske na televiziji v povezavi s profesionalnim kolesarstvom vidimo zgolj takrat, ko delajo družbo moškim na zmagovalnem odru. To samo še povečuje neenakost v tem športu," je pred leti dejala Laura Weislov, novinarka kolesarskega portala Cyclingnews.com. Zanimivo je, da na ženskih kolesarskih dirkah tovrstne tradicije ni. Tam nagrade podeljujejo organizatorji, funkcionarji, sponzorji ipd., o hostesnikih pa ne duha, ne sluha.
No, niso pa vse hostese tako zelo prijazne. Hladno prho je leta 2014 na Tour de Francu na podelitvi za rumeno majico doživel Vincenzo Nibali, čigar poljub je hostesa zavrnila in Italijana postavila v neroden položaj, čeprav se je iz situacije uspešno izvil.
Cvetja in poljuba hostes pa že nekaj let niso deležni kolesarji Dirke po Avstraliji, ki je leta 2017 z odra umaknila atraktivna dekleta, kar je ponovno razdelilo javnost, saj mnogi menijo, da je prisotnost lepotic na zmagovalnem odru sestavni del profesionalnega kolesarstva in ne gre za seksizem in izkoriščanje kot meni nasprotni pol. Vlogo hostes so na tej dirki prevzeli predstavniki sponzorjev in organizatorja, kot to, kot rečeno, velja v ženski kolesarski karavani.
Hostese, ki so poljubljale Primoža Rožica in Jana Polanca na Dirki po Italiji:
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV