Mnogi od nas si staro Grčijo predstavljajo kot družbo, ki je dovoljevala veliko svobode in v nekaterih pogledih je to precej veljalo za področje spolnosti – vsaj z današnje perspektive. Kljub temu pa so imeli v povezavi s spolnim vedenjem veliko družbenih norm, tradicij in pravil.
Spodbujali so homoseksualnost
V starogrški družbi (vsaj pri moških) stigme o spolni usmerjenosti niso obstajale. Moški odnosi takrat niso bili le nekaj običajnega, temveč so bili celo dobrodošli in spodbujani. Za homoseksualnost tako ni bilo nobenega posebnega izraza, saj je veljala za del širšega koncepta ljubezni, ki nima nič skupnega s spolom. Nekateri zgodovinarji so prepričani, da je bila za odnose med osebami istega spola to prava zlata doba. A tudi na tem področju so se kazale različne vloge – pri Atencih je bila spolna prevlada moškega nad moškim znak prestiža in dominance.
Prav tako je bila pederastija, ki pomeni homoseksualno razmerje med odraslim moškim in pubertetnikom (ali mladostnikom), nekaj normalnega. Sproščeni in odprti pogledi na telesnost v stari Grčiji so vključevali tudi nekatere dejavnosti, ki v današnjem času veljajo za nesprejemljive, nelegalne. Pederastija naj bi izvirala s Krete in je veljala za zgodnjo obliko pedofilije. Vključevala je obredno ugrabitev dečka iz elitnega okolja, kar je izpeljal aristokratski odrasli moški, s soglasjem dečkovega očeta. Odrasel moški je fanta odpeljal v divjino, kjer sta se dva meseca učila lova, osnovnih življenjskih veščin, spoštovanja in odgovornosti. Domneva se, da je starejši moški v tem času dečka vpeljal tudi v spolnost. Zanimivo pa se zdi, da se je spolna privlačnost dečka začela zmanjševati v trenutku, ko je začel doživljati večje telesne spremembe – npr. rast brade in dlak po telesu.
Po Platonovemu simpoziju je ljubezen med dvema moškima najčistejša oblika ljubezni, zlasti med starejšimi in mlajšimi, saj po njegovem mnenju izvira iz želje po izmenjavi informacij in svetovnih nazorov. A stara Grčija ni bila vedno takšna. Okoli leta 450 pr. n. št. so sprejeli zakone, ki so postopoma začeli prepovedovati spolno razuzdanost. Nove zapovedi in norme so veljale predvsem za moške.
Zapeljevanje žene drugega je veljalo za zločin, hujši kot posilstvo
Starogrške patriarhalne norme, pomešane z miti o bogovih, ki ugrabljajo in posiljujejo ženske, so nakazovali, da so v spolnosti kljub vsemu lahko dogajajo tudi nesprejemljiva dejanja. Grški bogovi, zlasti Zevs, so bili znani po tem, da so silili ženske k raznovrstnim spolnim dejanjem, kar naj bi ženskam povzročalo trpljenje. V tistih časih je bilo menda nesprejemljivo zapeljati poročeno žensko, saj je bilo v tem primeru prilaščanje žene oziroma 'lastnine' drugega moškega obravnavano kot rop. V spisih grškega zgodovinarja Herodota je pisalo, da kljub tovrstnim dejanjem maščevanje v tem primeru ni bilo potrebno.
Prostitucija je bila zakonita
Prostitucija je bila v stari Grčiji zakonita za oba spola. Nekatere Grkinje, ki so imele v večini vlogo gospodinje, so se pogosto odločale za mestno življenje, kjer so se ukvarjale s prostitucijo. Postale so ljubice, 'dame noči', zaradi svojega statusa pa so v mestih uživale več svobode. Poleg tega so imeli v tistih časih tudi javne bordele, v katerih so ponujali ženske za spolne užitke. Namenjene so bile predvsem državljanom višjega razreda, ki so morali podpisati celo pogodbo z osebo, ki jim je bila dodeljena. Ljubice so bile precej izobražene, tako da so moške zadovoljevale tako telesno kot tudi s svojim intelektom. Poleg ženskih pa so obstajali tudi moški prostituti, ki so bili namenjeni starejšim strankam. Oboji so imeli kasneje v življenju težave z iskanjem službe, saj je veljalo splošno mnenje, da so ljudje, ki prodajajo svoje telo, bolj podkupljivi in se jih z denarjem lahko manipulira.
Grkinje so imele dogovorjene poroke
Oče je imel dolžnost, da svoji hčerki najde primernega moža, poleg tega pa je imel pomembno vlogo tudi pri iskanju žene za svojega sina. V Atenah se je deklica običajno poročila pri 16 letih, in sicer z moškim, dvakrat starejšim od nje, pogosto je bil to očetov stric ali sodelavec njenega očeta. Ti dogovori so pogosto vodili v nesrečne zakonske zveze.
Masturbacija
Za stare Grke je bilo samozadovoljevanje normalno in zdravo nadomestilo za druge spolne užitke. V bistvu je šlo za priporočen 'varnostni ventil' proti uničujočim spolnim frustracijam. Čudaški grški filozof Diogen Kinik se je redno zadovoljeval v javnosti in svoje početje branil z besedami: "Ko bilo le bilo tako enostavno pregnati lakoto z drgnjenjem trebuha." Tudi druge stare civilizacije so praznovale samozadovoljevanje. V starem Egiptu je moško samozadovoljevanje veljalo za ustvarjalno in čarobno dejanje, faraoni pa so to aktivnost izvajali kar ob reki Nil.
Poljubljanje je bilo nečastno
Pri tem ne gre za to, da je bilo poljubljanje v stari Grčiji prepovedano, ampak je veljalo bolj kot pozdravna gesta. Rimljani, denimo, ki so se precej prilagodili grški kulturi in tradiciji, so se pozdravljali s poljubom na usta. Na ženske, ki so poljubljale druge, so gledali kot na nečastne in neugledne. Zanimivo je tudi, da je moški poljubil žensko takrat, ko je želel preveriti, ali je pila, ko ga ni bilo.
Grki so se znali zabavati
Simpozij (zabava za moške, na kateri so pili) je bila priložnost, da so si Grki spustili lase. Na tem dogodku so se starejši in mladi med seboj povezali, v zraku pa je bilo veliko erotičnega naboja. Sužnji so točili pijačo, najete prostitutke pa so skrbele za zabavo. Skodelice, iz katerih so pili, so bile poslikane z erotičnimi prizori, ki so prikazovali divje orgije. Toda vprašanje, ki se pri tem še vedno pojavlja, je, ali so ti prizori resnično odražali dogajanje na teh zabavah ali je šlo le za njihove fantazije.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV