Očitni znaki, ki nakazujejo, da bi bilo razmerje veliko bolje zaključiti.
Nima ambicij in načrtov za prihodnost
Ni hujšega kot odnos (ali življenje) z osebo, ki živi ’od danes na jutri’ in ne kaže nikakršne motivacije, da bi nekaj spremenila ali ustvarila. Po drugi strani pa ni nič bolj privlačnega od osebe z življenjsko energijo, idejami in cilji. Vsakdo od nas ima večje in manjše sanje, vendar so za njihovo uresničitev pomembni ambicija, pobuda in akcija. Če sami spadate med ljudi, ki v življenju radi ustvarjajo ter stremijo k višjemu in boljšemu, obenem pa ste v odnosu z osebo, ki vedno čaka na priložnosti, odlaša in prelaga odgovornost na druge, je to morda znak, da sta povsem neusklajena v življenjskih nazorih, ciljih in pričakovanjih. Slaba stran tega je, da nas takšna oseba sčasoma povleče v vrtinec pasivnosti in nezadovoljstva, logična posledica pa je nazadovanje tako v odnosu kot tudi v življenju nasploh.
Ni iskrena
Iskrenost in zaupanje sta temelj vsakega uspešnega odnosa in brez tega se vsaka zveza prej ali slej sesuje. Nič ni hujšega, kot živeti v nenehnem dvomu, kaj je res in kaj ne, ali pa celo po dolgih letih spoznati, da je bila vse skupaj velika farsa. Če se to dogaja že na samem začetku partnerske zveze, je odnos veliko bolje prekiniti, saj se z leti takšno stanje običajno le še slabša. Sem spadajo laganje, prirejanje resnice v svojo korist, prikrivanje, manipulacija, izmišljevanje … Razlogi za neiskrenost v odnosu so zelo različni, a to niti ni tako zelo pomembno – bistveno je, da takšno vedenje čimprej odkrijemo in zvezo zaključimo.
Zmanjšujejo pomen vaših dosežkov
Si predstavljate scenarij, da vas ob vsakem uspehu, ki ga doživite, doma pričaka hladen tuš v smislu: »Saj ni nič takšnega. Lahko bi naredil bolje.« »Jaz sem bila bolj uspešna.« »Ne pretiravaj.« No, nekateri takšne scenarije tudi v resnici živijo. Takšna partnerka se na vaše uspehe vedno odzove hladno, nevtralno ali pa celo zmanjšuje in zanika njihovo pomembnost – za kakršenkoli osebni dosežek že gre. Takšna narcistična in podcenjujoča osebnostna drža je za odnos pogosto usodna – razen če v življenju potrebujete nekoga, ki vas bo nenehno poniževal. Takšne partnerke so pogosto nezadovoljne s seboj in zagrenjene, zato skušajo svoj gnev projicirati na partnerja. Hm, ali ne bi bili raje z osebo, ki vas podpira in se veseli vsakega najmanjšega uspeha z vami?
Kljub pogovorom se nič ne spremeni
Že vrabci čivkajo, da je komunikacija ključ do uspešnega odnosa. Če smo tiho, potem ne moremo pričakovati, da se bo v odnosu kaj spremenilo, mar ne? A kaj storiti, ko se kljub številnim izraženim pomislekom, dvomom, željam, skratka iskrenim pogovorom in izlitim čustev, partnerka obnaša, kot da se je nič ne tiče. Morda se z vami celo strinja in obljubi, da bo drugače, potem pa se stara zgodba ponavlja naprej. Vsi vemo, da partnerski odnos lahko raste in napreduje le v primeru, ko sta se oba partnerja pripravljena potruditi. Dejstvo je namreč, da se ne bo nič spremenilo, če eden od partnerjev ne kaže zanimanja za odnos ali željo po spremembi. Koliko časa ste pripravljeni to tolerirati in čakati, da bo nekega dne bolje, pa je odvisno samo od vas.
Izrazito je ljubosumna
Razmerje z ljubosumno, posesivno in negotovo partnerko je zelo zadušljivo, saj sčasoma privede do jemanja svobode in neodvisnosti. Morda na začetku njeno vedenje še ni tako zelo moteče in ga radi povezujemo z ljubeznijo in neverjetno naklonjenostjo, sčasoma pa postane njeno poseganje tako intenzivno, da se počutimo vseskozi nadzorovane. Bombardiranje z vprašanji. Vtikanje v osebni slog. Izbruhi besa. Poseganje v pravice. Pritoževanje nad odločitvami. Njeno ljubosumje in posesivno obnašanje se sčasoma začne pojavljati v vsakem pogovoru. Nič čudnega ni, da se lahko v takšnem odnosu počutimo negotove, saj je ravno to tisto, kar čuti ona. Pomembno je zamejiti takšno vedenje že na samem začetku, v primeru neuspeha pa je odnos bolje zaključiti.
Nenehno se morate braniti
Namen in smisel partnerske zveze ni, da se moramo vedno znova braniti. Se pa včasih zgodi, da pristanemo z osebo, ob kateri se moramo neprestano opravičevati, zagovarjati, braniti, jo prepričevati – in to običajno opazijo tudi naši prijatelji. Če nas na njeno vedenje opozarjajo najbližji, pomeni zgolj to, da je težava resnična in ni le plod naših pričakovanj ali prepričanj. V takšnih primerih se lahko v zvezi začnemo spreminjati, postajati zaprti, negotovi, nezadovoljni. To pa nikakor ni bistvo zdravega partnerskega odnosa, sploh, če so kritike neosnovane in jih poslušamo iz dneva v dan. V takšnih primerih je resnica edino ta, da smo z napačno osebo.
Ob njej niste srečni
Je potrebno sploh še kaj dodati? Seveda moramo imeti v mislih tudi težja obdobja, ki se pojavljajo v vsakem partnerskem odnosu - brez njih ne gre, saj smo skozi življenje pogosto izpostavljenim različnim prelomnicam in izzivom. A slednjega ne gre enačiti z dejstvom, da je življenje krenilo svojo pot, da se ne moremo več veseliti in ob sebi nimamo več osebe, na katero se lahko zanesemo. Iskren vpogled vase lahko pomaga prepoznati, ali je razlog v njej ali v čem drugem. Partnerski odnos ne bi smel biti mučenje na obroke, ampak prostor varnosti, podpore, ljubljenosti in navdiha.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV