Čeprav nikoli več ne želimo videti te osebe, nas radovednost običajno premaga in občasno preverimo, kaj počne naša nekdanja partnerka oz. partner. Nenazadnje smo lahko z njo/njim preživeli velik del našega življenja. Razlogi so različni – od tega, da želimo preveriti, ali nam je res bolje brez njih, ali imajo že novega partnerja, ali so se zadovoljili z manj, morda pa si globoko v sebi želimo, da bi bili ponovno skupaj.
Tovrstno početje je potrdila raziskava, ki so jo opravili na univerzi v zahodnem Ontariu, ki je pokazala, da 88 odstotkov posameznikov preverja nekdanje partnerje na Facebooku. Čeprav se morda zdi, da gre za čudaško početje, gre v resnici za precej naraven pojav. Sploh ker običajno zvezo prebolevamo dlje časa. ''Ljudje smo taki, da smo pozorni na druge,'' pove psihologinja Pamela Rutledge, ki preučuje vpliv medijev in tehnologije na naša življenja.
''Tudi če smo mi prekinili razmerje, si želimo verjeti, da smo nenadomestljivi. Želimo potrditev, da smo cenjeni in dobre osebe – želimo si, da so brez nas bolj žalostni in malce trpijo. S tem nikogar ne ogrožate, ste zgolj radovedni,'' doda Rutledgova. Kdaj bi se morali počutiti krive? ''Obstaja meja. Če za to zapravite veliko časa, bi morali razmisliti o tem, kako porabljate svoj čas. Tedaj se morate zazreti vase in razčistiti pri sebi. Na koncu ste vi najpomembnejša oseba v svojem življenju in ni dobro zapravljati toliko časa za osebo, ki verjetno ni enakega mnenja kot vi.''
Raziskava je pokazala še povezavo med ljubosumjem in časom, ki ga porabimo za Facebook, in sicer je pri ženskah večja verjetnost, da bodo ljubosumne, in da več informacij kot dobimo, več si jih bomo želeli, zaradi česar smo čustveno še bolj vznemirjeni kot zaradi samega razhoda.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV