Ljudje, ki so radi sami in želijo ostati neodvisni, na primer tisti, ki se identificirajo kot "samski po srcu", se pogosto soočajo z vprašanjem okolice: "Kdo bo skrbel zate, ko boš star ali zbolel?" Predvideva se, da sta si zakonca prihranila take skrbi, ker sta si obljubila podporo "v dobrem in slabem, v bolezni in zdravju".
Vendar nedavna raziskava, objavljena v Journal of Marriage and Family, kaže, da te zakonske obljube niso tako močne, ko zakonec v heteroseksualnem zakonu zboli.

Raziskave o zakonu in bolezni
Skupina italijanskih raziskovalcev – Daniele Vignoli, Giammarco Alderotti in Cecilia Tomassini – je izvedla 18-letno raziskavo, ki je spremljala več kot 25.000 heteroseksualnih parov, starih 50 let in več, iz 27 evropskih držav.
Udeleženci so redno odgovarjali na vprašanja o svojem zdravju, stopnji depresije, sposobnosti opravljanja vsakodnevnih opravil brez pomoči in statusu razmerja. Rezultati, objavljeni v članku Partners' Health and Silver Splits in Europe: A Gendered Pattern?, so razkrili pomembne razlike med spoloma v tem, kako bolezen vpliva na zakon.

Pari od 50 do 64 let
Pri parih, starih od 50 do 64 let, je bila verjetnost razpada zakonske zveze večja, če je imela žena zdravstvene težave, mož pa je bil zdrav. Če pa je mož zbolel, žena pa ostala zdrava, se verjetnost ločitve ni povečala.
Podoben vzorec je bil opažen, ko je šlo za fizične omejitve. Če je imela žena resne težave pri vsakodnevnih opravilih, je bila zakonska zveza izpostavljena večjemu tveganju za ločitev. A če je imel mož takšne omejitve, zakon ni bil nič bolj ogrožen kot takrat, ko sta bila oba partnerja zdrava.

Zakaj obstaja večja verjetnost, da bodo ženske zapuščene, ko zbolijo?
Raziskovalci niso testirali posebnih razlogov za svoje ugotovitve, so pa ponudili več možnih razlag. Žene tradicionalno prevzamejo vlogo negovalk v zakonu, zato je lahko stres v zvezi večji, ko zbolijo.
Prav tako so ženske pogosto bolj finančno odvisne in ekonomsko ranljive, zaradi česar lahko težje zapustijo nezadovoljiv zakon.
Drug možen razlog je, da moški vstopijo v zakon v pričakovanju skrbi in nege. Ko se znajdejo v situaciji, ko morajo prevzeti vlogo skrbnika, se nekateri raje odločijo za odhod, kot da bi se soočili s to odgovornostjo.

Dodatne raziskave in širši kontekst
To ni prva študija, ki je pokazala, da obstaja večja verjetnost, da bodo zakonske zveze razpadle, ko zakonec zboli. Prejšnja študija zakonskih parov, v katerih je eden od partnerjev zbolel za možganskim tumorjem ali multiplo sklerozo, je pokazala, da je zakon razpadel v 21 % primerov, ko je bila bolnica žena, medtem ko je bil ta odstotek bistveno nižji (3 %), ko je bil mož bolan.
To nakazuje, da je verjetnost razpada zakonov do sedemkrat večja, če je žena resno bolna.
Vendar je ob tem pomembno vedeti, da se večina zakonov ne konča z ločitvijo, potem ko eden od partnerjev zboli. Tudi če je žena tista, ki zboli, približno 80 % zakonov ostane nedotaknjenih.

Kaj se zgodi po ločitvi v starosti?
Raziskave kažejo, da se dolgotrajno samski ljudje pri tem pogosto bolje odrežejo kot tisti, ki se pozneje v življenju ločijo ali izgubijo zakonca. Za razliko od parov, ki si morda delijo gospodinjske in življenjske obveznosti, so dlje časa samski vajeni, da sami urejajo svoje življenje ali poiščejo pomoč, ko jo potrebujejo.
Prav tako je bolj verjetno, da bodo vzdrževali tesne socialne vezi, namesto da bi se v celoti posvetili svojemu zakoncu. Ljudje, ki so "samski po srcu", se dobro počutijo tudi v lastni družbi in osamljenosti ne dojemajo kot težave.
Konec koncev, vprašanja, kot sta "Kdo bo skrbel zate?" in "Kako se boš spopadel s tem ali onim?", niso rezervirana samo za samske – pomembno vplivajo na vse.

Vir: krenizdravo.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV