Skupina z Nacionalnega inštituta za kardiologijo v Varšavi na Poljskem je ugotovila, da lahko poroka dejansko vodi do prekomerne telesne teže ali debelosti – vendar to ne velja enako za moške in ženske.
Za moške poroka potroji tveganje za debelost in poveča tveganje za prekomerno telesno težo za 62 %. Po drugi strani pa zakonski stan ni vplival na tveganje za debelost pri ženskah, je pa povečal tveganje za prekomerno telesno težo za 39 %.
Debelost povečuje tveganje za sladkorno bolezen tipa 2, visok krvni tlak, bolezni srca in ožilja ter več vrst raka. V tej najnovejši raziskavi so avtorji študije analizirali podatke 2.405 ljudi (polovica žensk, polovica moških), s povprečno starostjo 50 let. Od te populacije je imelo 35,3 % normalno težo, 38,3 % prekomerno telesno težo in 26,4 % pa je bilo debelih.

Čeprav je poroka povezana s povečanjem telesne mase pri obeh spolih, je bila ugotovljena pomembnejša povezava med poroko in debelostjo pri moških, pri čemer pri poročenem moškem obstaja 3,2-krat večja verjetnost, da bo zbolel za debelostjo kot samski moški.
Te informacije temeljijo na prejšnjih študijah, ki so pokazale, da se moški po poroki zredijo pogosteje kot ženske. Prejšnja študija, objavljena v reviji Economics & Human Biology, je posebej pokazala, da je poroka pomembno vplivala na indeks telesne mase (ITM) med moškimi v prvih petih letih po tem, ko so rekli "usodni da".

Strokovnjaki so ugotovili, da je do tega povišanja ITM indeksa prišlo zato, ker so moški s trajanjem zakonske zveze začeli več jesti in se manj gibati.
Prejšnje raziskave so pokazale, da imajo poročeni ljudje običajno bistveno višji ITM kot samski ljudje, pri čemer so ugotovili, da bolj ko je nekdo zadovoljen v intimnem razmerju, večja je verjetnost, da bo postal debel.
Glede na starost kot neodvisen dejavnik tveganja je najnovejša študija pokazala, da vsako leto življenja povečuje tveganje za prekomerno telesno težo in debelost pri obeh spolih.

Poleg tega je študija pokazala, da je za ženske, ki živijo v skupnostih z manj kot 8.000 ljudmi, 46 % večja verjetnost, da bodo živele z debelostjo, in 42 % večja verjetnost, da bodo imele prekomerno telesno težo. Po drugi strani pa pri moških ta življenjska situacija ni povečala tveganja za nobeno od teh stanj.
Raziskovalna skupina želi raziskati različne družbene, psihološke in okoljske dejavnike, ki vplivajo na povečanje telesne mase pri ženskah v primerjavi z moškimi. "Starost in zakonski stan imata nesporen vpliv na življenje s prekomerno telesno težo ali debelostjo v odrasli dobi, ne glede na spol," so poudarili avtorji študije.

Vir: net.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV