Eric Schmidt je nekdanji izvršni direktor Googla, ki ostaja izjemno vplivna oseba ne le v tehnologiji, ampak tudi v vojaški in obrambni industriji. Njegove komentarje na aktualne dogodke je vedno zanimivo poslušati. Medtem ko mediji pogosto prenašajo njegova razmišljanja o npr. trgu dronov in nevarnostih umetne inteligence, o ljubezenskih težavah mladih doslej ni preveč govoril.
Med nedavnim pogovorom s Scottom Gallowayem se je ta dotaknil tudi te teme, vendar v kontekstu AI. V zadnjem času se namreč mladi v iskanju romantike in popolnih partnerjev vse bolj zatekajo k umetni inteligenci. Takšni klepetalni roboti z umetno inteligenco po meri so vedno na voljo, poslušajo vse, o čemer se pogovarjajo, in povedo vse, kar želijo slišati, zato lahko nekateri celo razvijejo odvisnost od takih neobstoječih partnerjev in "popolnih deklet". Med drugim takšni romantični AI chatboti, ki izpolnjujejo vse želje uporabnika, negativno vplivajo na odnose z drugimi ljudmi in partnerji iz resničnega sveta, s katerimi lahko pride do nesoglasij, prepirov in podobno. Posledično ljudje, čeprav preživijo veliko časa v komunikaciji, postajajo vse bolj osamljeni, ko se odklopijo od resničnega sveta in resničnih ljudi, medtem ko vzpostavijo globljo povezavo s chatboti.
Schmidt je to označil za dober primer nepričakovane težave z obstoječo tehnologijo, ker bi mladi lahko postali obsedeni s čustveno in fizično popolnim dekletom z umetno inteligenco, ki bi lahko popolnoma nadzorovalo njihovo razmišljanje. Pri odnosih z AI partnerji lahko na primeru aplikacije Replika ugotovimo, da so ti najbolj priljubljeni med starejšimi od 35 let, Schmidt pa pravi, da so še posebej ogroženi mlajši moški, ki še nimajo povsem oblikovanega jaza, za katere pravi, da so manj izobraženi.
Kako nevarni so lahko AI chatboti, dokazuje primer, ko je mati najstnika tožila podjetje Character.AI, ki je razvilo chatbota na osnovi umetne inteligence, s katerim je komuniciral njen sin. Postal je obseden s tem chatbotom in na koncu naredil samomor, za kar krivi podjetje.
Nekdanji izvršni direktor Googla je posebej opozoril na vpliv tehnologije na človeško psiho, ko so ljudje izolirani in izpostavljeni računalniškim algoritmom, ki jim prikazujejo informacije, ki niso osredotočene na človeške vrednote, in kako lahko v takih situacijah pride do radikalizacije. Strinja se tudi s številnimi strokovnjaki, ki menijo, da družbena omrežja ne naredijo dovolj za preprečevanje izpostavljenosti mladih škodljivim, nasilnim in nevarnim vsebinam. "12- ali 13-letnike postavite pred te stvari in imajo dostop do vsega zla na svetu, pa tudi do vseh dobrih stvari na svetu in preprosto niso pripravljeni za to," je pojasnil Schmidt.
Vir: Business Insider
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV