Raziskovalci z univerze v Bremnu so primerjali ljudi, ki so samski, in tiste, ki so v razmerju, na podlagi ocene zadovoljstva z življenjem in petih glavnih osebnostnih lastnosti.
Rezultati so pokazali, da so imeli ljudje, ki so ostali samski, nižje ocene za ekstrovertnost, vestnost in odprtost do izkušenj v primerjavi s tistimi, ki so bili poročeni ali v razmerju, piše Daily Mail.
Nižja ocena zadovoljstva z življenjem
Ljudje, ki so bili vse življenje sami, so imeli tudi nižje ocene zadovoljstva z življenjem.
"Obstajajo razlike med ljudmi, ki ostanejo sami vse življenje, in tistimi, ki se spustijo v razmerja. Posebno pozornost moramo nameniti ljudem, ki ostanejo sami. Če imajo ljudi, ki skrbijo zanje, lahko to zagotovo pomaga," je dejala Julia Stern, ena od avtoric raziskave.
Več prejšnjih študij je preučevalo vpliv samega življenja, vendar so se definicije osamljenosti zelo razlikovale, saj so številne študije upoštevale le trenutni status subjektov in ne njihove pretekle zgodovine odnosov.
Da bi rešili ta problem, so raziskovalci vključili več kot 77.000 ljudi, starejših od 50 let, razdeljenih v pet skupin: samski, trenutno v zvezi, nikoli niso živeli s partnerjem, nikoli niso bili poročeni ali nikoli v dolgotrajnem razmerju.
Udeleženci so odgovarjali na vprašanja o zadovoljstvu z življenjem, pa tudi o svojih značilnostih glede na osebnostne lastnosti – odprtost do izkušenj, vestnost, ekstravertnost, prijaznost in nevrotičnost.
Rezultati so pokazali, da so imeli ljudje, ki nikoli niso bili v resni dolgotrajni zvezi, nižje ocene za ekstrovertnost, odprtost in zadovoljstvo z življenjem kot tisti, ki so trenutno samski, vendar so v preteklosti živeli s partnerjem ali bili poročeni.
Ekstrovertirani ljudje lažje vstopajo v razmerja
Raziskovalci so opazili tudi ključne razlike med kulturami, spoloma in starostnimi skupinami. V državah, kjer so zakonske zveze pogostejše, je osamljenost povzročila še nižje rezultate zadovoljstva z življenjem.
Samske ženske so imele višjo oceno zadovoljstva z življenjem kot moški, medtem ko so bili starejši bolj zadovoljni s samskim statusom kot ljudje srednjih let.
Znanstveniki ne morejo z gotovostjo trditi, ali so razlike v lastnostih posledica selekcije (ljudje z določenimi lastnostmi imajo večjo verjetnost, da bodo začeli zvezo) ali socializacije (dolgoročna razmerja lahko spremenijo osebnost).
"Bolj verjetno je, da obstaja učinek selekcije: na primer, ljudje, ki so bolj ekstrovertirani, imajo večjo težnjo po sklepanju odnosov," je dodal Stern.
Vir: net.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV