Stara modrost pravi, da se ljudje pridružijo podjetju, a odidejo zaradi slabega šefa, kar potrjuje Gallupova raziskava, ki ugotavlja, da je delovna vnema oz. čustven angažma 70 odstotkov zaposlenih odvisen od njihovega odnosa s šefom. Največja težava so nadrejeni, ki znajo opravljati svoj del posla, a ne znajo voditi ljudi. Gre za večni problem, dodatnega pa povzročata še avtomatizacija oz. robotizacija in umetna inteligenca, ki se prebijata v vse več delovnih procesov in tja, kjer jih še nedavno ne bi pričakovali.
Roboti dobivajo imena, postajajo del ekipe, začenjajo se čustveno odzivati, znajo brati človekova čustva ... Postajajo torej vse bolj podobni človeku, le da brez njegovih šibkosti oz. slabih lastnosti, kot so na primer čustveni izpadi.
V ameriški raziskavi na vzorcu 1080 zaposlenih na vodstvenih položajih, starih med 25 in 55 let, je kar 20 odstotkov vprašanih na vprašanje, če bi jim podjetje ponudilo možnost, da zamenjajo svojega šefa z robotom, odgovorilo pritrdilno. Pri tem raziskovalci niso specificirali, ali gre za humanoidnega robota ali zgolj nadrejenega v obliki računalniškega programa. Kot je bilo pričakovati, so bili tej ideji bolj naklonjeni mladi.
Starost 25 do 29 let: 24 % vprašanih bi zamenjalo šefa z robotom
Starost 30 do 40 let: 20 % vprašanih bi zamenjalo šefa z robotom
Starost 45 do 55 let: 17 % vprašanih bi zamenjalo šefa z robotom
Tudi druga hipoteza raziskovalcev se je izkazala za pravilno, in sicer da so moški za idejo bolj odprti kot ženske.
25 % vprašanih moških bi zamenjalo šefa z robotom
15 % vprašanih žensk bi zamenjalo šefa z robotom
30 % vprašanih zaposlenih bi zamenjalo šefa s prijaznim humanoidnim robotom
Na podvprašanje, v katerem so raziskovalci definirali robota v slogu priljudnega humanoidnega robota iz Vojne zvezd C-3PO, so zaposleni odgovorili precej drugače. V tem primeru je več kot 50 odstotkov vprašanih pozdravilo idejo, da bi lahko zamenjali svojega šefa, 30 odstotkov pa jih je odgovorilo pritrdilno. Tudi v tem primeru so bili ideji bolj naklonjeni mladi.
Starost 25 do 29 let: 41 % vprašanih bi zamenjalo šefa z robotom tipa C-3PO
Starost 30 do 40 let: 26 % vprašanih bi zamenjalo šefa z robotom tipa C-3PO
Starost 45 do 55 let: 22 % vprašanih bi zamenjalo šefa z robotom tipa C-3PO
Tudi tu je nastala jasna razlika med spoloma, saj bi 38 odstotkov moških zamenjalo svoje šefe z roboti, pri ženskah pa je takih 21 odstotkov. Če združimo podatke o starosti in spolu, bi štirje od desetih fantov, mlajših od 30 let, raje delalo za humanoidnega robota kot za sedanjega šefa.
Glavni razlogi, zakaj bi zaposleni zamenjali šefa z robotom, so:
- ker svojega šefa ne marajo;
- ker menijo, da je pristranski, kar z roboti ne bi bilo mogoče;
- ker menijo, da njihovi vodje niso dovolj kompetentni;
- ker niso dovolj usposobljeni in jim primanjkuje empatije.
Glavni razlogi, zakaj zaposleni svojih šefov ne bi zamenjali z roboti:
- ker so s svojimi šefi zadovoljni in ne verjamejo, da bi z robotom razvili pristen odnos;
- ker dvomijo v sposobnosti robota, saj menijo, da niso tako pametni kot ljudje;
- ker menijo, da roboti ne bi premogli človeških spretnosti in empatije;
- ker se robotov bojijo, saj si kot šefa slikajo Terminatorja;
- ker ne želijo, da ljudje ostanejo brez dela.
Zanimiv je podatek, da je delež tistih (20 do 30 odstotkov), ki bi želeli na mestu svojega šefa videti robota, enak kot delež zaposlenih, ki so po raziskavah označeni za nezavzete delavce. Ljudje so pripravljeni podati roko tehnologiji, če to pomeni, da se bodo znebili slabega šefa. Zanimivo je tudi, da si ljudje, če ni določeno, da gre za prijaznega robota, le-tega bolj ali predstavljajo kot strašljiv in nerazumevajoč lik.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV