Številni odnos po usahli ljubezni ne obdržijo vseh pozitivnih lastnosti, ki so potrebne za dolgo in plodno skupno življenje oz. zakon. Pomembno je zavedanje razlik, ki so v obojestransko korist.
Pomanjkljiva komunikacija
''Eden od pogostejših vzrokov za razhode je pomanjkljiva komunikacija med partnerjema in pomanjkanje potrpljenja ljudi, da bi vlagali dovolj časa v svojo osebno rast, partnerski odnos in družino,'' nam je pojasnil odvetnik Peter Prus Pipuš. Komunikacija je ključ do uspešnega razmerja. Samo tako lahko partnerja razumeta eden drugega in se bolj povežeta, medtem ko pomanjkljiva komunikacija vodi v občutek odtujenosti, zaradi česar se bo zveza sčasoma začela krhati. Samo učinkovita komunikacija omogoča, da lahko odkrito spregovorimo o svojih pomislekih, željah, dvomih in seveda potrebah ter tako stkemo močno čustveno povezanost.
Premalo vloženega truda
Pomembno je, da partnerja en drugega ne začneta jemati za samoumevna, ampak ves čas negujeta razmerje, si posvečata čas, izkazujeta ljubezen, eden drugega poslušata in počneta vse tiste drobne stvari, ki pa pomenijo veliko. V odnosu čustva čez čas niso več tako intenzivna, kljub temu pa mora tudi kasneje na poti obstajati obojestranski trud, da se oba dobro počutita. Če partnerja drug drugega jemljeta za samoumevna, v odnosu primanjkuje truda z ene, druge ali obeh strani. Vse kar vlagate v razmerje, se bo na tem tudi poznalo.
Finance
Pari se pogosto sprejo zaradi financ oz. trošenja denarja. Pomembno je, da pojasnita svoje želje in ugotovita, ali sta kompatibilna tudi na tem področju, saj zveza ne bo delovala, če je nekdo mahnjen k pretiranemu zapravljanju in impulzivnemu nakupovanju, drugi pa k varčevanju in premišljenim nakupom. Ne glede na to, kdo je večji zapravljivec, se morata o tem pogovoriti. Tudi o plačilu skupnih stroškov. V vsakem primeru je treba poskrbeti, da par nadzoruje denar in ne obratno.
Pomanjkanje intime oz. neizkazovanje naklonjenosti
Tako kot komunikacija lahko tudi pomanjkanje nežnosti, dotikov ipd. privede do odtujenosti, če si eden od partnerjev to želi, drugi pa ostaja hladen. Logično je, da pride do obdobij, ko je intimnosti manj, a za uspešno razmerje na dolgi rok je pomembno, da sta usklajena. Spolnost se skozi leta skupnega življenja spreminja in pri tem ni pravila, kako. V nekaterih odnosih napreduje, drugje nazaduje in postaja vedno bolj redka. Ni pa intima samo seks, pač pa tudi neseksualni dotiki in čas, ki ga posvečata eden drugemu.
Laganje
Če lažete in če menite, da to počnete iz ljubezni, da bi zaščiti občutke partnerja, lahko tovrstno prikrivanje preraste v resen problem in povzroči resne težave z zaupanjem. Če koga ujamemo na laži, namreč naše zaupanje vanj upade, zaupanje pa je eden gradnikov dobrega in zdravega razmerja. Zato je dobro, če sta partnerja eden ob drugem tako sproščena, da se jima ni treba pretvarjati in se lahko med seboj pogovorita o vsem.
Napačna izbira partnerja
Včasih sami zaradi takšnih ali drugačnih razlogov ne vidimo realne slike, da na primer partner slabo ali celo negativno vpliva na vas. Če vas na to začnejo opozarjati bližnji in okolica, je to lahko znak, da je nekaj v razmerju narobe. Če se ob partnerju počutite energijsko ožeti, niste s pravo osebo.
Pomanjkanje podpore
Partner naj bi bil tisti, ki naj bi nam vedno nudil ramo, podporo in nas potolažil. Če v časih, ko se ne počutite dobro, ne čutite podpore partnerja, je to znak, da oseba ni prava za vas.
Varanje, manipulacija in ljubosumje
Med najpogostejše vzroke razpada zveze sodi tudi varanje oz. afere, o katerem si lahko več preberete TU, pa zloraba alkohola, drog in druge oblike zasvojenosti. Nekateri se preprosto odtujijo ali prenehajo ljubiti, saj nimajo nič več skupnega. Velikokrat sta vzroka tudi ljubosumje in manipulacija.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV