Odnosov si načeloma želimo, a se v njih lahko tudi izgubimo, če pozabimo na svoje individualne želje in potrebe. Že res, da zveza zahteva tudi določene prilagoditve in kompromise, ampak kje so tiste meje, ki bi si jih bilo dobro postaviti, če želimo resnično uživati v svojem odnosu? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.
Zakaj je pomembna osebna svoboda?
Neodvisnost nam omogoča ohranjanje individualnosti, negovanje lastnega zadovoljstva, samospoštovanja, ohranjanja strasti, hobijev in družbenih krogov, ki nam nekaj pomenijo. Če izgubimo tisto posebno iskrico v očeh, lahko postanemo samo še bleda senca samega sebe, saj smo pozabili na vse tisto, kar nas je nekoč veselilo. In prav zato ne moremo biti najboljša verzija sebe niti v razmerju. Šele, ko smo varni v svoji identiteti, lahko zgradimo pristen odnos, v katerem bomo izpolnjeni – skupaj.
In kakšen pomen ima povezanost s partnerjem?
Odnosi nas lahko bogatijo, v njih osebnostno rastemo in priznajmo si, da je veliko lepše in lažje v dvoje, če imamo ob sebi pravo osebo. Izmenjava izkušenj, čustveno povezovanje, podpora, skrb in nega, vse to je tisto, kar spodbuja občutek globoke povezanosti, intimnosti in koktajl prijetnih občutkov. Prav tako pa ni skrivnost, da skupni čas, krepi našo vez, zaradi česar smo tudi lažje kos vsem izzivom, ki jih prinaša življenje in naša zveza je dan močnejša.se bo tako samo še krepila, kot tudi želja po skupni prihodnosti.
Iskanje pravega ravnovesja
Čeprav se naše potrebe po svobodi in skupnem času lahko razlikujejo od posameznika do posameznika, imamo velike možnosti, da nam bo uspelo, če najdemo le najdemo pravo ravnovesje v svojem razmerju. Pri tem pa nam lahko pomaga ...
Odprta komunikacija
Iskrena, a vseeno spoštljiva komunikacija je ključ do prepoznavanja potreb, želja in mej, ki jih imamo kot partnerji v odnosu. Pomembno je, da se odkrito o tem pogovorimo, da se bomo lažje razumeli in tako preprečili nepotrebne nesporazume. Odnosi seveda zahtevajo tudi določene kompromise, ki jih bomo najlažje našli z dialogom o času, ki ga potrebujemo zase, in časom, ki ga bomo posvetili svoji drugi polovici. S postavljanjem jasnih smernic lahko preprečimo, da bi se začeli v odnosu dušiti.
Čas samo zase
S časom, ki si ga vzamemo samo zase, ni nič narobe, saj vsi potrebujemo tudi določeno mero svobode. To pomeni, da se lahko takrat ukvarjamo s svojimi hobiji in interesi, hkrati pa nam to omogoča tudi osebni prostor, v katerem se počutimo varni. Še več, zaradi tega nam ne bo zmanjkalo tem za pogovore, hkrati pa se bomo tudi pogrešali, kar bo samo še dodalo vrednost vsem skupnim trenutkom, ki se jih bomo veselili.
Iskanje skupnih dejavnosti
Stvari, ki jih počnemo skupaj so lahko pravi balzam za naše razmerje, zato je dobro, da najdemo tudi dejavnosti, v katerih lahko skupaj uživamo, pa naj si bo to krajši oddih, kuhanje, planinarjenje, ples, kolesarjenje, tek, gledanje filmov, adrenalinski športi in še in še. Ne gre toliko za to, koliko časa bi morali preživeti skupaj, ampak za to, kako se imamo skupaj. Takrat je priporočljivo, da se posvetimo drug drugemu in se preprosto imamo lepo. Kakovosten skupni čas je namreč ključnega pomena za ohranjanje razmerja v dobri kondiciji.
Podpiranje ciljev drug drugega
Spodbujanje in podpiranje ciljev svojega partnerja in obratno je recept za veliko zmag, ki jih lahko slavimo v dvoje. Ni lepšega kot posamezni dosežki in mejniki, če jih imamo tudi s kom deliti. Odnosi zagotovo niso razlog, da bi se morali popolnoma odpovedati sebi, ampak da smo lahko samo to, kar smo, drug z drugim. In to je cilj, ki ga lahko dosežemo s sprejemanjem svojega partnerja, ki ga ljubimo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV