Erotomanija sicer ni tako pogost pojav duševnih bolezni, a kljub temu zaznavajo primere, ko se posameznik nesmrtno zaljubi v slavno in bogato osebo, navadno so to igralci, pevci in druge znane osebnosti. Ta obsesija vključuje tudi prepričanja, da jim slavna oseba pošilja ’tajna’ sporočila, ki jih razumeta le onadva, in sicer preko novic, izjav v medijih ali celo telepatsko. Nemogoče pa je prepričati takšno osebo o nasprotnem, saj ima trdno idejo, da sta si usojena in živita drug za drugega.
Pri tem gre seveda samo za blodnjo, ki nima nobene povezave z resničnostjo.
Kakšni so simptomi?
Glavni simptom je neresnično oz. lažno prepričanje osebe, da je nekdo globoko, celo obsesivno zaljubljen vanjo. O ljubezni slavne osebe pogosto ni nobenih dokazov, pravzaprav ta niti ne ve za obstoj osebe, ki je vanjo zaljubljena. Oseba z erotomanijo nenehno govori o tej sanjski osebi, morda se ji celo skuša približati tako, da prouči njene urnike, dogodke, kje je, kje nastopa, kdaj je v bližini in podobno. Pri tem gre za vztrajne poskuse vzpostavitve stika, da bi le lahko spregovorila. Drugi simptomi in znaki vključujejo tudi:
– obsesivno spremljanje vseh medijev, če je ta oseba prepoznavna ali slavna;
– stalno pošiljanje pisem, sporočil, celo daril, zelo pogosto je tudi nadlegovanje po telefonu;
– prepričanje, da druga oseba skrivaj komunicira s pogledi, kretnjami, kodiranimi sporočili v novicah, televizijskih oddajah, filmih, na družbenih medijih in da poskuša vzpostaviti stik z njo;
– ljubosumje zaradi prepričanja, da je ta oseba vedno lahko v stiku z drugimi ljudmi;
– nadlegovanje te osebe v javnosti, včasih tako zelo, da morajo posredovati organi pregona;
– izguba zanimanja za vse aktivnosti, ki ne vključujejo slavne osebe.
Nekatere raziskave kažejo, da se blodnja lahko razvije kot način za obvladovanje ekstremnega stresa ali težje travme. Veliko vlogo ima tudi genetika.
Psihotični zlom
Erotomanija se lahko pojavi v daljšem časovnem obdobju psihoze. Ti so značilni za duševne motnje, kot so shizofrenija, shizoafektivna motnja in bipolarna motnja. V nekaterih primerih takšna oseba izkazuje neverjetno energijo, ima motnje spanja (ne spi), vključuje se v aktivnosti, kjer bo srečala slavno osebo, veliko zapravlja ali vozi nepremišljeno (povišano tvegano vedenje). Na zunaj takšna oseba deluje neverjetno aktivno in zmožno vsega.
Primeri erotomanije
– Ena od študij iz leta 1980 opisuje žensko, ki je zmotno verjela, da je bilo več moških v različnih obdobjih obsesivno zaljubljenih vanjo – celo tako močno, da so jo nenehno zasledovali. (De Clerambault Syndrome: A review and case presentation)
– Eden od primerov sega v leto 2012, in sicer gre za primer Roberta Hoskinsa. Leta 1995 je obsesivno zasledoval Madonno, saj je verjel, da jima je usojena poroka. Večkrat so ga našli v neposredni bližini njenega doma, kasneje naj bi ji začel celo groziti. (Celebrity Stalkers)
– Leta 2016 je 50-letna poročena ženska verjela, da je njen nekdanji šef zaljubljen vanjo in da ji njen mož preprečuje stike z njim. Pri psihiatričnem pregledu so ugotovili, da gre za blodnje, v katerih je mož njena ovira za ljubezen (Erotomania: a case and review)
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV