Moskisvet.com
Partner pri porodu

Odnosi

Ali partner sodi v porodno sobo?

A.P.
06. 09. 2021 05.00
0

Bi moral biti oče priča porodu? Rojstvo otroka je čudovita stvar, ki prinaša ničkoliko radosti in seveda tudi skrbi. Tudi porod je ena izmed njih. Če je npr. v ZDA prisotnost očeta pri rojstvu otroka nekaj povsem običajnega, so v Sloveniji mnenja deljena. Bi torej moral biti prisoten v porodni sobi ali počakati v čakalnici? Podpora ženski, ki rojeva, je velika odgovornost in privilegij, hkrati pa gre za nekaj neprecenljivega in izkušnjo, ki partnerja še dodatno poveže.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

To, ali bo moški prisostvoval pri porodu, je izbira partnerjev. Nekatere ženske niso naklonjene ideji, da bi jih pri porodu spremljal partner, saj se čutijo preveč razgaljene in ranljive. Nekaterim moški ta ideja preprosto ne diši. Pomembno je, da v to ni prisiljen, sicer njegova prisotnost ni blagodejna, zato se morata zavestno zanjo odločiti oba starša in se o tem pogovoriti. Dejstvo pa je, da je bodoči oče popoln porodni partner, saj lahko že samo s svojo prisotnostjo ženski močno olajša počutje. ''Najpomembnejši vlogi partnerja pri porodu sta podpora ženski ter varovanje porodnega procesa. Moški imajo pogosto občutek, da nimajo nobenih veščin za pomoč ženski med porodom, pa temu sploh ni tako! Včasih potrebujejo le malo spodbude, da vedo, da so v porodnem procesu več kot zaželeni in pomembni. Po mojih izkušnjah se je pokazalo, da je najbolje, da se partnerja udeležita priprav na porod skupaj, saj se tako tudi moški počasi spozna s porodnim procesom ter tudi s svojo partnerico na nek nov način. V tem času se zelo spodbuja odprta komunikacija med partnerjema in preizkušanje določenih tehnik lajšanja porodne bolečine že v zadnjih tednih nosečnosti,'' je za portal Bibazele dejala Klavdija Slapar, diplomirana babica, študentka zakonskih in družinskih študij ter strokovnjakinja Sočutnega varstva otrok. 

Ženski je pomembno, da ima ob sebi moškega, ki jo podpira.
Ženski je pomembno, da ima ob sebi moškega, ki jo podpira. FOTO: Shutterstock

''Če ima ženska to željo, da je partner prisoten pri porodu, in se partner s tem strinja, je to lahko ogromna prednost za žensko iz čustvenega vidika. V neznanem okolju, v neki njej še nepoznani situaciji, ima namreč poleg sebe moškega, ki ji stoji ob strani in jo podpira. Ob tem ženske omenjajo zelo različne stvari. Od tega, da bi težko rodile brez partnerja, do tega da jim je bilo dovolj, da je sedel nekje blizu in … samo bil. Ker v resnici je že to, da imaš poleg sebe nekoga, ki mu zaupaš in ki pozna tebe ter tvoje želje, je lahko za žensko, ki rojeva, izjemno pomembno z vidika varnosti, celo z vidika lajšanja porodne bolečine ter napredovanja poroda,'' dodaja Slaparjeva.

Kakšna je vloga partnerja pri porodu?
Preberi še
Kakšna je vloga partnerja pri porodu?

Pomembno torej je, da se kot moški zavedate, kako zelo ste v pomoč partnerici in koliko bolj dragoceni bodo njeni spomini na porod. Ključno je, da pred porodom spoznate proces rojevanja ali se udeležite šole za starše, da boste kar najbolje pripravljeni na situacijo. Prilagodljiv načrt priprav na porod in podporo med rojevanjem bo pripomogel k večji samozavesti za oba. Kot porodni spremljevalec – ta je prisoten od prvih popadkov do rojstva – s partnerico skupaj spremljajta dolžino in pogostost popadkov. Ob tem ji ves čas nudite oporo, jo udobno namestite, masirajte in gladite mišice, pomagajte, da se med popadki sprosti, in jo spodbujajte pri dihanju. Ves čas ohranjajte očesni stik in ji ovlažite izsušene ustnice. Porod je fizično naporno opravilo, zato je podpora še kako pomembna. Spodbujajte jo z besedami – a ne navijajte, kot da ste na nogometni tekmi, in ne govorite ji, da bo kmalu konec, ker tega v resnici ne veste – in se ne počutite užaljeno, če zavrne vašo pomoč. Pomembno je, da vas vodi ona. Ves čas ostanite mirni in potrpežljivi ter ne pozabite, da je ključ do učinkovite podpore komunikacija ter da lahko nadzirate predvsem svoje vedenje in odzive.

Pomembno je, da se na porod pripravite.
Pomembno je, da se na porod pripravite. FOTO: Dreamstime

Žal ne obstaja univerzalna oblika podpore, ki bi učinkovala pri vseh. Zato lahko ustvarita svoj nabor idej ali ukrepov, ki se jih bosta poslužila med porodom. In ne bodite presenečeni, če boste med rojevanjem videli povsem novo stran svoje partnerice. Morda bo bolečina tako huda, da bo dejala nekaj, česar ne misli oz. čuti, zato tedaj ne bodite preobčutljivi. Prav tako ne predvidevajte, kaj si partnerka želi, saj ni nujno, da si bo želela vašega dotika, kot si ga bi želela sicer. Veliko lahko k porodu doprinesete s tem, da mislite na stvari, na katere partnerka takrat ne bo imela časa oz. moči. Dovolite ji, da se osredotoči samo na porod, vi pa poskrbite za vse ostalo.

Očetovstvo: kako biti dober oče?
Preberi še
Očetovstvo: kako biti dober oče?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648