Objem je za zdravje zelo koristen – je naravno zdravilo. Občutno namreč dvigne nivo hormona ljubezni oksitocina, istočasno pa zniža raven stresnega hormona kortizola. Ko smo razburjeni, upočasni srčni utrip in zniža krvni tlak.
Objemamo se na zelo različne načine, to pa vam sporočajo najpogostejše oblike objema:
Objem okoli pasu
Pri tem objemu vas partner objame tako, da so boki poravnani in obrnjeni k drugi osebi, pri čemer drug drugega z rokami objemata okoli pasu. V tej poziciji se lahko nekoliko odmakneta drug od drugega in si zazreta v oči. Gre za zelo intimen objem, s katerim sporočamo, da si želimo s to osebo preživeti čim več časa. Pogosto se konča s poljubom.
Močan stisk
Gre za zelo tesen objem, pri katerem partnerja močno stisnemo. Izvajamo ga lahko v ležečem, najpogosteje pa stoječem položaju. Gre za povsem običajen objem, le da je intimnejši, tesnejši in daljši. V ležečem položaju ena oseba leži na drugi. Po mnenju strokovnjakov gre za enega najpristnejših objemov, ki poustvari občutke bivanja v maternici, pri čemer se počutimo toplo in varno. Tovrsten objem nas razbremeni ter prežene stres in tesnobo, saj aktivira parasimpatično živčevje, ki deluje na notranje organe. S tem objemom želite osebo zaščititi in ji pokazati, koliko vam pomeni vajin odnos.
Objem od zadaj
Pri romantični izvedbi tega objema ena oseba stoji tik za drugo in se dotika partnerjevega telesa, pri čemer roke ovije okoli njegovega trupa. Tovrsten objem partnerja še dodatno povezuje, saj sta si fizično blizu, hkrati pa imata oba isti pogled. Z njim pokažemo, kako sproščeni smo in kako zelo ljubimo osebo, ter sporočamo, da si želimo z njo deliti globoke občutke in trenutke sreče. Če vas partner pri tem poljubi še na vrat ali na lase, to pomeni, da bi za vas storil vse. Ko tako starš objame otroka, običajno poklekne in pri tem otroka rahlo pozibava. S tem mu izkazuje še dodatno podporo in sporoča, da mu krije hrbet.
Srce ob srce
Osebi se objameta tako, da se partnerja drug drugemu približata z levo (beri: srčno) stranjo in se njuni srci dotakneta prvi. Strokovnjaki priporočajo, da v takem položaju vztrajamo tri minute ali več. Večina ljudi se nenamerno objame z desne strani v gre za zaščitniško držo, s katero branimo srce. Ko se srci dotakneta, je objem intimnejši. Odličen je za pare, ki se želijo dodatno zbližati. Priročen je za ljudi, ki se ne objemajo najraje, a želijo pomiriti ljubljeno osebo, ki ima rada fizični stik.
Objem s strani
Gre za objem, pri katerem osebi stojita druga ob drugi in se objemata tako, da se z rokama držita okoli pasu ali ramen. Ena oseba drugo objame z desno roko, druga pa z levo. Gre za manj intimen objem, ki sporoča, da zvezi oz. partnerju še nismo popolnoma predani. Pogost je med prijatelji in primernejši za objemanje z ljudmi, s katerimi si nismo pretirano blizu. Gre za sproščen objem, ki kaže našo dobro voljo, izkazuje pa tudi nebesedno spodbudo.
Enostranski objem
Pri tej vrsti objema objema le ena oseba, pri čemer sta partnerja obrnjena drug proti drugemu. Ena oseba je pasivna, z rokami ob telesu, medtem ko jo druga močno objema okoli trupa. Čeprav je tak objem pogosto razumljen kot nezaželen in vsiljen, je lahko znak čustvene podpore. Lahko pa pomeni, da gre za enostranski odnos oz. da druga oseba še ni pripravljena na korak naprej v zvezi. Če gre za prijateljski odnos, je oseba, ki prejme ta objem, običajno sramežljiva oz. ne mara tovrstne fizične naklonjenosti.
Prijateljski objem
Gre za tradicionalen objem z obema rokama, pri čemer se osebi dotikata s prsnim košem, boke oz. medenico pa odmakneta. S tem se izognemo napačni razlagi, da gre za romantično oz. seksualno gesto. Tovrstni (brezosebni) objemi so običajno kratki, razen če se z osebo nismo videli dlje časa.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV