Moskisvet.com
shutterstock 1017930784

Odnosi

To o vas pove govorica telesa

E.A.
21. 04. 2025 04.00
0

Vsak od nas je že srečal nekoga, ki s svojim prihodom razsvetli cel prostor. Vsi ljudje se obrnejo proti njim in jih občudujejo, vi pa si tiho želite, da bi bili prav tako očarljivi. Ti ljudje so navadno mojstri telesne govorice in danes vam razkrivamo, kako jim to uspe.

Še predno spregovorimo prvo besedo, naše telo že pripoveduje zgodbo. Strokovnjaki ocenjujejo, da kar 90 % naše celotne komunikacije poteka prek govorice telesa in le 10 % prek dejanskih besed. Naše telo je kot odprta knjiga, ki drugim razkriva naše namere, samozavest, misli in celo laži.

Kaj torej sporočamo s svojimi nezavednimi gibi?

Mimika obraza – okno v dušo

Vprašajte se, kako takoj veste, da vaša draga ni dobro razpoložena, čeprav vam sama pravi drugače?  Obraz je najpomembnejši del neverbalne komunikacije. Mikroekspresije, ki trajajo le delček sekunde, lahko razkrijejo naša resnična čustva, tudi ko jih poskušamo prikriti. Že pri nasmehu ljudje z lahkoto ločimo med pristnim in prisiljenim nasmehom. Pri slednjem se napnejo le ustnice, medtem ko se pri pristnem nasmehu sprožijo tudi mišice okoli oči. 

Drža telesa – pokazatelj samozavesti

Od danes naprej ste tudi vi lahko pozorni na trik, ki se ga poslužujejo vsi najvplivnejši ljudje in zadovoljno opazujete, kako bo spremenil odnos ljudi do vas. Vzravnana drža s sproščenimi rameni sporoča samozavest in odprtost, ravno nasprotno, pa sključena drža s prekrižanimi rokami nakazuje obrambno držo ali nezaupanje. Prav tako pa so znanstveniki dokazali, da lahko z zavestnim spreminjanjem drže vplivamo tudi na svoje počutje – vzravnana drža povečuje raven testosterona in znižuje raven stresnega hormona, kar poskrbi ne le za vtis samozavesti, temveč tudi za dejansko boljše počutje.

Korekcija drže: nasveti in vaje za ohranjanje zdrave hrbtenice
Preberi še
Korekcija drže: nasveti in vaje za ohranjanje zdrave hrbtenice

Kretnje rok – izdajalke misli

Pogosto prezrte, a ravno roke so tiste, ki lahko izdajo še najbolj prikrite misli. Ker gre za izjemno ekspresiven del telesa, z njimi pogosto sporočamo več, kot bi si morda želeli. Ste kdaj pomislili na to, da lahko s preprostim dotikom obraza izražate nelagodje ali neiskrenost v pogovoru? In še več – da lahko z dotiki po svojih ustnicah razkrijete, da lažete? Da vas govorica telesa v pogovoru ne bo več izdala, se zato med pogovori vedno poslužujte odprtih dlani, ki kažejo na iskrenost in odprtost in se izogibajte skrivanju rok. Prav tako tudi prekrižane roke pred telesom niso preveč dobra ideja, saj ustvarjajo nevidno pregrado in sporočajo defenzivnost ali nestrinjanje.

Očesni stik – most do zaupanja

Način, kako uporabljamo očesni stik, lahko razkrije veliko o našem značaju in trenutnem počutju. Premalo očesnega stika lahko nakazuje nezaupanje ali pomanjkanje samozavesti, medtem ko predolg očesni stik lahko deluje vsiljivo ali agresivno. Idealno vzdrževanje očesnega stika naj bi trajalo 60–70 % časa pogovora, vse, kar je manj ali več pa vas lahko prikaže v slabši luči.

Pet psiholoških trikov, ki vas v trenutku naredijo bolj privlačne
Preberi še
Pet psiholoških trikov, ki vas v trenutku naredijo bolj privlačne

Kako torej znanost uporabiti sebi v prid? 

Z upoštevanjem spodnjih nasvetov lahko poskrbite, da bo vaše telo delalo za vas in ne proti vam!

1. Poslužujte se zrcaljenja

Ko se dobro ujamemo s sogovornikom, nezavedno začnemo posnemati njegovo držo in gibe. To lahko uporabimo tudi zavestno za vzpostavljanje boljšega stika. Na naslednjem službenem sestanku tako neopazno posnemajte držo svojega šefa in opazujte, kako se spreminja njegova naklonjenost do vas.

2. Moč prostora

V poslovnih situacijah zavzemite nekoliko več prostora kot sicer – to sporoča samozavest in avtoriteto. Vendar pazite, da ne boste zavzeli preveč prostora in izpadli preveč dominantno.

3. Trenirajte svoj nastop

Pred pomembnimi predstavitvami ali razgovori vadite pred ogledalom ali se posnemite. Tako boste z lahkoto odpravili moteče gibe in okrepili tiste, ki podprejo vašo verbalno govorico.

4. Pristnost je ključ do uspeha

Najbolj pomembno je, da med pogovori ostanemo pristni. Pretirana kontrola nad govorico telesa lahko deluje nenaravno in doseže nasproten učinek od zaželenega. Namesto pretiranega nadziranja, se raje osredotočite na razvijanje samozavesti in pozitivnega odnosa do sebe, kar se bo z gotovostjo naravno odražalo tudi v govorici telesa.

Kako premagati strah pred javnim nastopanjem?
Preberi še
Kako premagati strah pred javnim nastopanjem?

Govorica telesa je torej močno orodje v medosebni komunikaciji, ki ga lahko uporabimo za izboljšanje svoje prepričljivosti in lažje razumevanje drugih. Čeprav je veliko naših telesnih signalov nezavednih, lahko z zavestnim opazovanjem in razumevanjem tega tihega jezika znatno izboljšamo sliko o nas – tako v zasebnem kot tudi poslovnem življenju.

 

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 851