Prepoznajte in ozavestite svoje ljubosumje
So ljudje, ki so popolnoma v stiku s svojimi čustvi in so tisti, ki nimajo občutka, kaj se v njih sploh dogaja. Sem sodi tudi prepoznavanje ljubosumja. Dejstvo je, da prej ko ga boste prepoznali in si tudi priznali, da imate s tem težave, lažje se ga boste znebili. Najslabše je, če živite v zanikanju. Razmislite tudi, kako se vedete do partnerke, ko imate ljubosumni izpad. Postanete agresivni in napadalni? Ste pasivni in se zaprete vase? Razmišljate o tem, da bi ji vrnili milo za drago in tudi njej vzbudili ljubosumje? Če ste odgovorilni na eno vprašanje pritrdilno, začnite z delom na sebi.
Zakaj ste ljubosumni?
Najpogostejši odgovor je - ker se počutim negotovo in ne vem, ali me ima partnerica rada. Ker je ona lepša od mene in je priljubljena pri moškem spolu. A pogledati je potrebno še globlje. Zakaj se počutite tako? Imate slabe izkušnje iz preteklih partnerskih zvez? Ste bili prevarani? Nosite iz družine težko izkušnjo nezaželenosti in zavrženosti? Dejstvo je, da nas slabe izkušnje lahko zaznamujejo do te mere, da onemogočijo normalno funkcioniranje v odnosih. Nič drugače ni pri ljubosumju, ki je lahko posledica nezvestobe v preteklih odnosih. A zavedati se morate, da niso vse ženske enake in da ena slaba izkušnja še ne pomeni doživljenjske usode poraženca. Sprejmite in predelajte svojo preteklost. Šele ko boste z njo pomirjeni, boste lahko v odnosih lažje zadihali.
Zelo verjetno vidite partnerico kot priljubljeno osebo, ki nima težav z nasprotnim spolom. Še več - strah vas je, da vas bo zaradi drugih moških zapustila, zato se obnašate bolj posesivno. A vsi vemo, da bolj ko si želimo partnerko prikleniti nase, bolj se bo ta upirala. Včasih postane posivnost tako moteča, da oseba na drugi strani zaključi odnos. Tega pa si ne želite, kajne?
Vohunjenje po družbenih omrežjih
Če ste nagnjenji k ljubosumju, vam polagamo na srce, da se izogibajte zalezovanju in analiziranju njenih družbenih omrežij, objav, sledilcev in njene komunikacije. S takšnim vedenjem boste samo podpihovali vašo preganjavico, kar bo še poslabšalo vaše počutje, vedenje in odnos. To ne pomeni, da morate čustva zanikati, ignorirati ali potlačiti v sebi, pač pa da si vzamete nekaj časa, ko začutite, da vas preplavi ljubosumje. Ni vam treba takoj izbruhniti – raje sami pri sebi razmislite, kaj vam je povzročilo takšen odziv, šele nato se pogovorite s partnerico.
Kako se počuti ona?
Ste se kdaj vprašali, kako se ob vaši izbruhih počuti vaš draga? Ne? Zelo verjetno ima občutek, kot da mora z vami delati 'v rokavicah' in biti pozorna na vse tiste trenutke, ko je v interakciji s svojimi prijatelji in sodelavci. To pa jo, hote ali nehote, sčasoma pripelje do skrivanja stvari, dogodkov in prijateljstev pred vami. Takšen odnos ima slabo prognozo.
Stopita si nasproti
Iskren in globok pogovor je še vedno najboljša rešitev za težave v medosebnih odnosih. Zaupajte ji svoje občutke, razkrijte ji zakaj se spopadate z nezaupanjem, povejte ji o slabih izkušnjah iz preteklosti … Najdita skupno rešitev, ki bi pripomogla v razvoju in vzpostavitvi zaupanja. Seveda pa vam mora pri vsem tem tudi ona stopiti naproti - z razumevanjem, sočutjem in v začetku tudi izogibanjem vedenja, ki vam dela težave.
Poiščite pomoč
Če se vam že vnaprej zdi, da nič od zgoraj navedenega ne bo pomagalo, ali pa ste vse to že poskusili, potem je edina možnost, da poiščete strokovno pomoč. Včasih so čustvene vsebine s katerimi se soočamo veliko globlje in zelo intenzivne, zato je v takšnih primerih priporočljiva pomoč strokovnjaka, ki vam bo pomagal odkriti korenine vaših težav.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV