Za začetek odgovorimo na večno vprašanje. Ali velikost šteje? Ali je odgovor, da je pomembna tehnika, le izgovor za tiste, ki jih ni ''dovolj v hlačah''?
Kulturne značilnosti in ponekod tudi ideologija, nepravilnosti in napačna poročanja, kaj si družba (ženske) želi, lahko privedejo do vse več nelagodja. Poudarek je tudi na pomislekih o samopodobi, kajti spolovila običajno vidijo le spolni partnerji.
Skupni imenovalec mnogih znanstvenih raziskav je, da zaskrbljenost o dolžini in/ali širini penisa pomembno vpliva na spolno zadovoljstvo. Posledično še na t. i. ''delovanje pri moških''. Posledično moški, ki niso zadovoljni z velikostjo (širina in/ali dolžina) svojega penisa, pogosteje poročajo o težavah s spolnim zdravjem. Razbijmo ta mit enkrat za vselej. Mnoge ženske ocenjujejo, da je njihovo ugodje pri spolnosti odvisno tako od velikosti penisa kot tudi od tipa in trajanja spolnega razmerja, odnosa med partnerjema ter pričakovanj v zvezi. Če odštejemo preprost užitek samo za eno noč tako pri moških kot ženskah (da, ženske niso toliko drugačne od moških), ženske v dolgotrajnejših zvezah preprosto spoštujejo inteligentnost partnerja. Ne smemo pa zanemariti študije, v kateri so raziskovalci pri ženski populaciji ugotavljali ''ustreznost'' penisa za eno noč: dolžina 16,3 cm in obseg 12,7 cm; dolgotrajne zveze: dolžina penisa 16,0 cm in obseg 12,2 cm. Drugi poudarek je tudi na anatomiji in fiziologiji nožnice, ki se lahko (pri ženskah) razlikuje. Ena od razlag je, da naj bi večji obseg penisa pripomogel k večji/boljši raztegnitvi nožnične odprtine in hkrati še notranjih struktur ščegetavčka in vestibularnih struktur. To naj bi pripomoglo k boljši/ustreznejši stimulaciji ščegetavčka ter večji/boljši stimulaciji mehanoreceptorjev v nožnici. Tukaj je treba upoštevati še toničnost nožnice, število porodov itd.
''Velikost'' penisa ni nič drugega kot fenomen v sociokulturni interpretaciji: velikost penisa je pomembna zato, ker mislimo, da tako mora biti.
Samoizolacija v času pandemije koronavirusa ima številne negativne psihološke posledice (duševno zdravje). Kako bo karantena vplivala na spolno življenje posameznika? Na tiste, ki so samski/sami in že močno hrepenijo po bližini, telesnem kontaktu, in pare, ki zdaj dneve in noči preživljajo skupaj?
Samoizolacija ima dve plati. V obdobju osamitve ljudje mnogokrat naredimo intraprojekcijo v samega sebe. Kar s preprostimi besedami pomeni, da imamo možnost pregledati in ''popredalčkati'' vse stvari, ki jih zaradi časovne stiske oz. obveznostih nismo utegnili. Druga plat pa je lahko še dodatna odtujitev. Vendar tisti, ki mu prej ni uspelo najti partnerja in/ali zadovoljitev, ga tudi v tem primeru ne bo, ne glede na izolacijo. V tem primeru priporočam uporabo moderne tehnologije, ki nam ponuja različna orodja za komunikacijo. Druga perspektiva pa so pari, ki so v krajšem ali daljšem razmerju. Prvi lahko to situacijo izkoristijo za poglobljeno spoznavanje delovanje samega sebe v relaciji do partnerja. Ne nazadnje tudi večanje števila spolnega užitka po kvantiteti in kvaliteti.
Pari, ki so v dolgotrajnem razmerju, pa si lahko naposled privoščijo čas. Ali pa bodo ugotovili, da s človekom, v katerem so v razmerju, ne znajo niti komunicirati. Brez skrbi, v tem primeru je število spolnih odnosov enako, kot je bilo prej: skoraj malo ali nič.
Kaj pa vpliv na intimo?
Vplivi na intimo so v večini primerov odvisni od nas samih. Kar pomeni, da zunanje vplive lahko damo na stran ali pa jih spretno uporabimo za odtujitev.
Kakšne spolne prakse priporočate ljudem te dni? Zdi se idealen čas za nove pozicije ... Spletne strani z vsebino za odrasle opažajo velik porast obiskanosti. Ali je zdaj bolj kot za nove položaje čas za erotične pripomočke?
Če želiš(-ta), lahko spretno in sprida uporabiš(-ta) vso spolno domišljijo. Samo nebo je lahko meja. Lahko pa se vedeš(-ta) kot običajno: za zunanje občinstvo kot ''običajni'' par; doma pa sta vsak na svojem koncu postelje.
Kako pomembna je zaščita te dni? Obstajajo priporočila oz. položaji, kako ohraniti 1,5 metra razlike med seksom, nekakšna koronarazličica kamasutre, imenovana ''koronasutra''. Lahko s tem res preprečimo morebitno okužbo? Ne nazadnje, prek poljuba se lahko okužimo, s seksom ne, vsaj ni še dokazano, da je covid-19 ''spolno prenosljiva bolezen''.
Oddaljenost velja za gibanje v zunanjem prostoru. Doma si bomo to težko privoščili, čeprav je eden od partnerjev dokazano pozitiven na covid-19. V tem primeru je seveda priporočljiva popolna (samo)izolacija partnerja. Pri spolnosti in spolnih igrah pa velja: ker to pogosteje izvajamo v zaprtem prostoru in spolna vzburjenost ne povzroči samo pospešenega pulza, temveč tudi pospešeno dihanje, je verjetnost prenosa mogoča tudi brez poljubljanja. Seveda pod pogojem, da je eden od partnerjev ne samo potencialno, temveč dejansko okužena oseba.
Nekateri partnerji so ujeti na drugem koncu sveta. Kaj jim priporočate? Kako prebroditi čas samote, ko smo tako blizu (družbena omrežja, videoklici), pa vendar tako zelo daleč?
Na srečo nimamo na razpolago samo možnosti videoklica, temveč tudi različne spolne pripomočke, ki jih lahko sprida kombinirajo z videoklicem, t. i. cybersex. Morda pa je preprosta uporaba roke čisto dovolj.
Kako skozi leta ohraniti spolno slo? Spolnost namreč v dolgoletnih zvezah ni spontana, kot marsikdo misli.
Moški in ženske smo različni. Pogosteje spolni odziv pri ženskah izhaja iz potreb po intimnosti in ne iz potreb po fizičnem spolnemu vzburjenju. Tudi na področju orgazmov so ženske precej drugačne kot moški. Orgazem je lahko samo eden, lahko je v obliki večjega števila zaporednih orgazmov, podaljšan, spremenljiv, lahko pa ga sploh ni. Pomemben temelj ženskega orgazma je v različnosti tipa stimulacije. Pri ženskah se spolna vzburjenost pojavlja kot subjektivna duševna vzburjenost. Basson (2000) ugotavlja, da imajo ženske v dolgih partnerskih zvezah za sprostitev spolne napetosti nižjo biološko željo po spolnosti. To morata upoštevati oba partnerja, ki sta v dolgotrajni zvezi. Torej se ne osredotočamo samo na genitalne odzive in potrebo po samozadovoljevanju, vključimo še zaupanje, intenzivnost, ranljivost, spoštovanje, komunikacijo, naklonjenost, spolne dotike itd., ki skupaj z upoštevanjem poznejšega dobrega počutja partnerja lahko služijo kot motivacijski dejavniki za aktiviranje naslednjega cikla. Kar je med dvema partnerjema sprejeto z dogovorom, kar ustreza obema, potem je tudi to normalno.
Kdaj je čas, da človek prosi za pomoč seksologa?
Ljudje se zatečejo po nasvet/pomoč, ko so težave že prisotne. Vendar, roko na srce, težave so bile že davno prisotne, vendar temu nismo posvečali ''pozornosti'' in/ali so nam bile rešilna bilka za jamranje in cepetanje na mestu ali pa za okrivljenje partnerja o nesposobnosti. Pomoč priporočam takoj, ko eden ali oba začutita rutino in/ali vidno oddaljevanje drug od drugega. Seveda, če je to v interesu enega, drugega ali pa obeh.
Sta kakovosten seks in ljubezen povezana? Marsikdo meni, da je seks z naključno žensko boljši kot tisti doma. Zakaj je tako?
Izvor, kaj je kakovostno in kako je to povezano z ljubeznijo, je vedno v perspektivi družbe in kulture, v kateri živimo, ter vzgoje. Poznane so razlike med zahodnimi in vzhodnimi družbami ter med posameznimi kulturami in vrednotami. Spolnost je morda boljša zunaj kot doma, kadar eden od parterjev ne posveča več toliko pozornosti drugemu. Tukaj moram omeniti življenjsko krivuljo v dvoje. Začne se s strastjo, veliko spolnosti in intime, neizmernega užitka ter spolnim fantaziranjem. Nadaljuje se s spoznavanjem, da na svetu obstajajo tudi drugi in ne samo partner. Če se partnerja odločita za družino, se osredotočenost preusmeri na lastno družino in otroke, konfrontacijo z lastnimi otroki in skrbjo za njihovo zdravo rast in razvoj. V tem obdobju spolnost nima primarne vloge. Oddaljevanje od spolnosti se nadaljuje z realizacijo preteklih lastnih ciljev in ciljev družine. Spolnost ima tudi tukaj mnogokrat postransko vlogo (pri nekaterih pa kolateralno škodo). Tudi tukaj je število spolnih odnosov v upadu. Bolj kot kronološko sledimo tej krivulji, bolj tudi zasledimo večji upad števila spolnih odnosov. Manjši kot so pozornost, nezadovoljstvo in nezadovoljenost, bolj to prispeva k manjši samopodobi in k odtujitvi in iskanju zadovoljenosti drugod.
Prav tako ne moremo mimo dejstva, da nam isti/dolgoletni partner ne more več vzbujati toliko seksualne energije kot ob začetku veze. Absolutno ni novost, da si nekateri moški kot tudi ženske za ohranitev primarne zveze ''pomagajo'' s t. i. prijatelji oziroma prijateljicami. Tukaj pa se srečamo z dualnostjo: enim to pomaga, da s primarnim partnerjem ohranja zvezo in spolnost, spet drugim pa povzroči še večji razdor.
Kako lahko izboljšamo svoje spolno življenje? Kako preprečiti prezgodnji izliv? Je to le težava mlajših moških?
En del odgovora tiči seveda v mladosti partnerja in številu spolnih izkušenj, ki jih je imel. Drugi del odgovora pa se nanaša na dogovor med partnerjema – kaj je v spolnosti normalno in koliko je števil spolnih odnosov, je vedno dogovor med partnerjema. In tudi tukaj je težava, saj kot družba še nismo dosegli spontanih pogovorov na področju spolnosti.
Tudi definicija o prezgodnji ejakulaciji je zelo vprašljiva. Kaj je ''normalno''? Je normalno imeti 2 do 3 minute ali eno oziroma več ur seksa? Mnogokrat je odgovor v sami mladosti partnerja ali pa je v ospredju neustrezna komunikacija in podoba iz medijev, kaj je ''dober seks''.
Koliko so težave z erekcijo organskega izvora in koliko psihogeni vzrok?
Vzrokov za erektilno disfunkcijo je lahko več ali pa so kombinirani. Lahko je samo organski vzrok (npr. povečana prostata, težave s cirkulacijo krvi itd.), lahko je vzrok medikamentozna terapija (npr. beta zaviralci za zdravljenje srčnih bolnikov), lahko kombinacija organske in medikamentozne terapije ali pa je povsem psihogena.
S kronološko starostjo posameznika je opažen postopni in fiziološki upad ravni testosterona. Upad testosterona beležimo v vsakem moškem telesu. O tem se ne govori veliko, vendar upad testosterona povzroči moško menopavzo ali andropavza. Poleg navedenega so težave z vzburjenostjo in s tem na pojavnost erekcije ponovno povezane s starostno in s tem s spremenjeno sposobnostjo cirkulacije krvi po telesu. Posledica tega so mehkejše erekcije, manjša je količina izbrizgane semenske tekočine, zapozneli orgazem itd.
Kakšna je po vašem mnenju dolžina normalnega spolnega odnosa v partnerskem razmerju? Pornografija je namreč letvico močno pomaknila navzgor, a vemo, da to ni realno, kljub temu pa vpliva na človeško psiho.
Kar je v spolnosti normalno, koliko je števil spolnih odnosov in trajanje tega, je vedno dogovor med partnerjema.
Je sočasni orgazem mit ali resnica?
To ni mit. Za to potrebujete moškega, ki zna zadrževati ejakulacijo, in žensko, ki primarno nima težav oz. motenj na področju doživljanja orgazma. Ali pa par, ki se je pripravljen učiti drug od drugega.
Katere nasvete bi dali moškemu, da bo žensko pripeljal do orgazma? Medtem ko moškega ni težko spraviti do vrhunca, pri ženskah ni vse tako zelo enostavno ...
Ženske se od moških razlikujejo tudi po spolni funkciji. Ta je pri ženskah zelo variabilna in večplastna in se razlikuje od posameznice do posameznice. Treba je upoštevati tudi kulturne in vzgojne komponente. Poznamo mnogo dejavnikov, ki lahko negativno in (ne)posredno vplivajo na pojavnost orgazma: intimnost, pomanjkanje ali neustrezni dražljaji, strah, utrujenost, depresija, učinki zdravil, pretekle negativne izkušnje in zlorabe itd. Nekateri psihološki dejavniki lahko pri ženski delujejo zaviralno pri zaznavanju vzburjenja. Posledično lahko privede do blokade nevroloških signalov, ki omogočajo genitalna in druga somatska vzburjenja, npr. občutek spolne neveščosti in spomin na slabe spolne izkušnje iz preteklosti; nezadostno vzburjenje ali odsotnost vzburjenja se lahko pogosto pojavi pri ženskah, ki so doživele spolno zlorabo, saj je oseba notranje razdvojena in zavestno odvrača spolno stimulacijo itd. V procesu vzburjenja in s tem tudi za orgazem sodelujejo še druga čutila, kot so vid, sluh, okus, vonj, dotik in fantazije. Nenazadnje obstajajo številne erogene točke, ki sprožijo spolno vzburjenje.
Nekatere ženske lahko orgazem doživijo samo s penetracijo penisa v nožnico, nekatere pa poročajo o stimulaciji ščegetavčka, ki jih vzburi hitreje in jim daje intenzivnejše orgazme. Nekatere pa kombinirajo oboje. Spet druge lahko doživijo orgazem le s pomočjo ročne stimulacije ščegetavčka. Orgazem, sprožen samo preko ščegetavčka, in orgazem preko nožnice se ne razlikujeta le po načinu stimulacije in fiziologiji nastanka, ampak tudi po razlikah v občutkih med orgazmom.
Za konec pojasnimo še ''fenomen'' PCT oz. ''bluesa po seksu''. Zakaj nastajajo negativni občutki po spolnem odnosu, ki so pogostejši pri ženskah?
Tukaj govorimo o postkoitalni disforiji ali doživljanju razdražljivosti, občutku melanholije, anksioznosti, depresije, jeze, izgubiti sebe. Čas trajanja je lahko do nekaj minut ali nekaj ur po spolnem odnosu. Seksualni terapevti in seksologi se temu posvečamo s pravo mero razuma. Treba je ugotoviti, ali se to pojavlja samo pri določenem partnerju ali pri vseh. To lahko dolgoročno privede do neustreznega karakteriziranja orgazma. Ni še jasnih rezultatov, vendar dognano je, da so lahko pripeti tako moškemu kot ženski, vendar je večja pogostost pri ženskah. Ena od razlag je drugačnost hormonskega sistema pri ženskah ali pa v negativnih izkušnjah iz preteklosti. Vselej je tukaj na mestu ustrezna komunikacija med partnerjema, kajti pogovor in morebitna (realna) razlaga lahko pripomoreta ali omilita ta vzorec postkoitalnega vedenja.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV