Mnogi sanjarijo o sorodni duši, svoji drugi polovici, medtem ko so nekateri spet zmedeni, ker čutijo drugače oziroma ne vedo, kaj sploh čutijo oziroma koga v resnici ljubijo. A kakor koli obrnemo, kompatibilnega partnerja si želimo večinoma vsi, ampak ali lahko enako močno ljubimo več njih?
Zaljubljenost ali ljubezen
Ljubezen je treba ločevati od romantičnih občutkov prve faze zaljubljenosti, kar vključuje poželenje, strast, metuljčke, hrepenenje in podobno. Na podlagi razumevanja teh bistvenih razlik med zaljubljenostjo in ljubeznijo, ki je veliko več od tega, bomo šele doumeli njeno globino, ki zajema nadgradnjo, od intimnosti, spoštovanja, zaupanja, predanosti do povezovanja v dobrem in slabem. Ljubezen ni samo spolno vznemirjenje, ampak se počasi razvija in s poglabljanjem odnosa postopoma dozoreva ... In šele takrat jo lahko začutimo v polnem pomenu njene besede.
Kaj vse je lahko ljubezen?
Globlji odnosi, ki so sicer res lahko nastali na temeljih zaljubljenosti ali pa tudi ne, poleg vseh opevanih občutkov zaljubljenosti zahtevajo še veliko truda, kot so na primer konstantno delo, vztrajanje, soočenja s konflikti, sprejemanje razlik, dogovarjanje kompromisov in tako naprej. Ljubezen ni samo enkratno navdušenje, ampak tudi ohranjanje le-tega, da ne glede na vse, vsak dan znova še vedno izberemo svojega partnerja – nepopolnega, takega, kot v resnici tudi je.
Ali lahko ljubimo dve osebi istočasno?
Enostavno in hitro se lahko zagledamo oziroma zatreskamo v več oseb hkrati, a tega ne smemo zamenjevati s pravo ljubeznijo. V teh primerih gre namreč le za površinske odnose, ki so večinoma osnovani na privlačnosti in prvinskih nagonih. A takrat ko začne delovati kemija, ta ustvari ogromno lepih in prijetnih občutkov, od vznemirjenja, vznesenosti do poželenja, zaradi česar nas lahko hitro preplavi ideja oziroma misel, da smo zaljubljeni.
Koga ljubimo v tem primeru?
Zaljubljenost nas lahko zavede in deluje podobno kot kakšna močna »droga,« saj nam lahko zamegli presojo, zato svojemu oboževanemu »objektu« mimogrede pripišemo vse lepe lastnosti in ga idealiziramo po svojem okusu. Toda če se opiramo zgolj na kemijo, je taka ljubezen običajno kratkega veka, saj je zaljubljenost nekaj prehodnega, za kar se nam ni treba niti potruditi, še manj kaj dati od sebe. Ali se zgodi ali pa ne, saj večkrat ljubimo samo iluzijo, ki smo jo ustvarili sami, medtem ko slednja prej ali slej trešči ob realna tla.
Ali gre za ljubezen do želenih občutkov?
Popolnoma mogoče je, da mislimo, da ljubimo več oseb, če nam vsaka od njih daje določene občutke, ki si jih želimo, da z njimi hranimo svoj ego. Želimo jih imeti, ker se zaradi njih počutimo dobro, pa naj si bo to zaradi občutka varnosti, ljubljenosti, seksualnega poželenja ... Vse, zaradi česar naši možgani izločajo dopamin, ki ga lahko sproži tudi več oseb, ob katerih se lahko počutimo ljubljeno, posebno in zaželeno, a nikoli v celoti – skupaj.
Realno ovrednotite svoja čustva
Če boste upoštevali razliko med zaljubljenostjo in ljubeznijo, ne boste v dvomih, ali resnično ljubite ... Prava ljubezen namreč zahteva globljo povezavo, za kar se moramo vsak dan truditi in vlagati v odnos. In prav to ljubezen imamo težko z več kot eno osebo hkrati.
Torej, prava ljubezen je vedno odločitev, zaradi katere si upamo odpreti svoje srce, se razkriti in biti ranljivi – drug z drugim. In tudi naša odločitev je, ali bomo negovali svoj odnos, bili zvesti in spoštljivi, ekskluzivni ... Ali ne.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV