Ljudje nas privlačijo zaradi različnih lastnosti, ki jih imamo. Lahko nas prepričajo s telesno lepoto, dobroto, znanjem, družbenim statusom, poštenostjo, zanimivostjo itd. Česar nimamo, je vedno mamljivo, zato nas pogosto privlačijo lastnosti, ki si jih želimo tudi sami in nas bodo dopolnjevale. Privlačijo nas tudi ljudje, ki so nam zelo podobne in si z njimi delimo iste interese, stališča, vrednote, prostočasne dejavnosti itd. Te osebe so nam pogosto podobne tudi navzven. Zakaj je temu tako? Zaradi želje po samopotrditvi, ki jo s tovrstno podobnostjo dobimo.
Privlačnost lahko razdelimo na spolno, romantično, fizično, čustveno, intelektualno in vizualno. Oblike privlačnosti se lahko med seboj prepletajo. Medtem ko vas lahko nekdo fizično privlači, kasneje ugotovite, da vam ni čustveno ali romantično privlačen. Zaradi privlačnosti se lahko opečemo, če ne (pre)poznamo njenih ''odtenkov''.
Spolna privlačnost
Spolna privlačnost je, ko nas nekdo privlači kot spolni partner. Povezana je s povečanim izločanjem hormona sreče dopamina. Pomemben del te privlačnosti so tudi feromoni, ki opozarjajo na nevarnost, pot do hrane in spolno privlačnost. Najdemo jih v znojnih žlezah pod pazduhami, okoli popka, genitalij in prsnih bradavic. Dozorijo v puberteti, ko začnemo čutiti spolno privlačnost do drugih. Spolna privlačnost je sicer nujno potrebna sestavina vsakega zdravega partnerskega odnosa.
Romantična privlačnost
O romantični privlačnosti govorimo, ko želimo biti z nekom intimni. Lahko je kratke ali dolge sape. Kadar med dvema vlada platonsko razmerje in sčasoma drug do drugega začneta gojiti romantično privlačnost, je lahko prijateljstvo podlaga za zdravo in dolgo razmerje.
Fizična oz. telesna privlačnost
Telesne privlačnosti ne gre enačiti s spolno. O fizični privlačnosti govorimo, ko se odločamo, koga bomo izbrali za našega spolnega partnerja. Fizična privlačnost je prvinska želja človeka. Pogosto sovpada s spolno privlačnostjo, ni pa nujno, saj nam je lahko nekdo fizično všeč, a v nas ne vzbuja spolne želje.
Čustvena privlačnost
Kadar nam je nekdo všeč oz. nas privlači, čeprav smo ga komaj spoznali in si ne znamo razložiti zakaj, govorimo o čustveni privlačnosti. Ta se dogaja na nezavedni ravni. Ko se dve osebi poznata, lahko pride do zelo močne povezanosti, pojavi pa se lahko v vseh oblikah odnosov – platonski ljubezni, spolnem ali romantičnem razmerju.
Intelektualna in duhovna privlačnost
O tovrstni privlačnosti govorimo, ko nas navduši znanje/intelekt te osebe oz. ko nam nekdo širi pogled na svet. Tak primer je, ko se z nekom pogovarjamo ure in ure in ob tem pozabimo na čas. Intelektualna privlačnost je podobna duhovni, ki jo začutimo, ko ima nekdo podobne poglede na svet kot mi sami.
Vizualna privlačnost
Vsake oči imajo svojega malarja. Ljudje smo vizualna bitja, zato nas privlačijo stvari, ki so nam vizualno všeč. Kaj je za nas lepo, je v veliki meri stvar instinkta, je pa to tudi družbeno pogojeno. Lahko so nam ves čas všeč iste stvari, lahko se naš okus sčasoma spremeni. Čeprav je vizualna privlačnost pogosto nujna za začetek romantičnega razmerja, ni dovolj za njegovo ohranitev.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV