Moskisvet.com
Dolgo razmerje

Odnosi

6 nepogrešljivih lastnosti partnerja za dolgo razmerje

A.P.
11. 11. 2020 06.00
0

Življenjski partner je vaš sopotnik, vaš prijatelj, tisti, na katerega se lahko zanesete. Je tisti, ki vam daje varnost in stabilnost in vam bo pomagal skozi življenje. Med vama sta ljubezen in spoštovanje, delita si skupne vrednote, sta usklajena in si izpolnjujeta potrebe. Če želite recept za dolgo zvezo, ste prišli na pravi naslov.

Romantična razmerja so izziv za vsakogar. Naj imata dva na videz še tako popolno razmerje, nobeno ni brez težav. Razloga sta dva. Ljudje imamo potrebo po ljubezni, skrbi in pozornosti. Kadar te potrebe niso zadovoljene, se v nas sprožijo negativna čustva, kot sta jeza in žalost. Skozi čas sicer razvijemo obrambne mehanizme, kar pa ne pomeni, da teh čustev več ne gojimo, saj smo jih utišali samo na zavedni ravni. Drugi razlog je, da ne moremo v popolnosti zadovoljiti potreb drugega, zato tudi nastopijo trenutki, ko se počutimo neljubljeni, zapostavljeni, nerazumljeni, prizadeti ali/in jezni. To ni ne dobro ne slabo. Tako je. Kot je pokazala raziskava inštituta Gottman, je način, kako se soočamo s konflikti, dobra napoved za trajanje zveze in pokazatelj, ali sta iz pravega testa za tek na dolge proge.

Za dobro zvezo se je treba potruditi.
Za dobro zvezo se je treba potruditi. FOTO: Shutterstock
Prednosti in pasti virtualnega seksa
Preberi še
Prednosti in pasti virtualnega seksa

Za kaj takega sta seveda potrebna dva, in če imata oba določene ključne lastnosti, se jima bo laže uspelo prebiti čez ovire in pri tem še utrditi zvezo. Za trden in zdrav odnos je potrebno veliko energije in kljub temu, da ga sestavlja veliko koščkov, je teh šest (in morda še nekaj) nepogrešljivih in so edini pravi recept za dolgo razmerje.

Sposobnost empatije

Empatija je sposobnost in volja, da se postavimo v kožo drugega in si zamislimo, kako se ta oseba zares počuti. Le na ta način lahko namreč ugotovite, ali se njen/njegov pogled razlikuje od vašega. Mora vas iskreno zanimati, kako se partner počuti in kako gleda na stvari. Če sposobnost empatije, sočutja, prijaznosti in upoštevanja drug drugega niso visoko na seznamu vašega partnerja, se lahko pri tem upravičeno sprašujete, ali mu je dejansko mar za vajino zvezo. Empatija ni nekaj, kar je nujno prirojeno, in se jo lahko naučite. Ugotovite, kdaj je čas, da govorite, in kdaj, da samo poslušate.

Smisel za humor

Humor je ne le eden od znakov inteligence in je torej privlačna lastnost partnerja, humor nam marsikdaj pomaga prebroditi krizo, tudi v razmerju. Seveda smeh ni vedno pravi način za reševanje težav, a ko je, odlično učinkuje in lahko slabe okoliščine obrne na bolje.

To je faza ljubezni, ko se zgodi največ razhodov
Preberi še
To je faza ljubezni, ko se zgodi največ razhodov

Pripravljenost na pogovor

Dva, ki se ljubita in želita ostati skupaj, sta sposobna zgladiti vsa morebitna nesoglasja in razrešiti vse težave. Seveda so za to potrebni čas, potrpljenje in veščost komuniciranja. Najti morata srednjo pot ali privoliti v (ne)strinjanje z drugim. Nekaterih konfliktov ni mogoče rešiti čez noč, saj so večplastni in ne pridemo takoj do bistva. Pogovor pomaga razgaliti problem, bistvo tega, spoznavanje stališča drug drugega, in razgali čustva, ki jih vzbuja, hkrati pa daje možnost empatije in iskanje rešitve, ki je po godu obema.

Dovolita si biti povsem iskrena drug do drugega.
Dovolita si biti povsem iskrena drug do drugega. FOTO: Shutterstock

Razumevanje

Prepiru običajno dinamiko narekujejo čustva. Ne glede na to, kako inteligentni oz. pametni ste, nihče v času konflikta ne more povsem brzdati svojih čustev. Šele ko se ta prebudijo, imamo pred sabo nabor pravih reakcij. Nekateri se odzovejo impulzivno, s čimer se napetost oz. konflikt še stopnjuje. Nekateri se za hip ustavijo in premislijo. Če si vzamemo čas za razmislek, lažje vplivamo na končni izid, kot če se odzovemo isti trenutek. Brez razumevanje čustev vas partner ne bo razumel, zato si ob sebi želimo nekoga, ki naše slabe volje in pripomb ne bo jemal preveč osebno, ampak bo namesto tega postal radoveden in skušal ugotoviti razlog. Želimo si nekoga, ki bo prisluhnil, ne da bi postal defenziven ali se vsaj trudil ne biti. Želimo si nekoga, ki se zaveda, da se včasih česa ne da popraviti oz. spremeniti in je dovolj, da samo prisluhne in je potrpežljiv. Na drugi strani isto od partnerja zahtevamo tudi sami. Da spoštujemo čustva nekoga drugega, ne pomeni, da zatiramo lastna. To pomeni, da nam ni vseeno, če je partner vznemirjen, in mu želimo pomagati. Vsi se med seboj razlikujemo in vsak od nas na stvari gleda (nekoliko) drugače.

Ženske, ki se bi jih morali moški izogibati
Preberi še
Ženske, ki se bi jih morali moški izogibati

Spoštovanje pravil

Na začetku zveze stvari običajno potekajo gladko. Ko se obdobje zaljubljenosti konča in popustita noradrenalin in adrenalin, do izraza začenjajo prihajati razlike in nesoglasja. Preden se to zgodi, je pametno postaviti nekaj osnovnih pravil v zvezi, ki tlakujejo pot konstruktivnim prepirom. Cilj je, da najdemo način, kako lahko pomagamo drug drugemu, ko nastanejo nesoglasja. Lahko se na primer dogovorite, da se drug na drugega ne dereta. Namen tovrstnih pravil je, da smo pripravljeni na konflikte in prepire, da jih vadimo, da lahko v resnični situaciji karseda omejimo škodo. Namen je, da čeprav nas prevzamejo čustva, ostanemo spoštljivi in povezani drug z drugim. Vsak partner naj se tako nauči, kako zadeve ne še poslabšati. Dovolite, da vas partner spozna in da ga naučite, kaj potrebujete, ko ste jezni, ko ste žalostni ali se počutite slabo. Vsakega s tira vrže nekaj drugega. Za nekoga je dovolj zavijanje z očmi, medtem ko na drugega to nima nikakršnega vpliva. Ne pustimo, da konflikt v nas vzbudi primitivne reakcije, saj se iz tega po navadi ne razvije nič dobrega.

Naklonjenost

Pomembno je, da partnerju kažete naklonjenost, tako v fizični kot čustveni obliki. Obe vrsti sta enako pomembni in ključni za zdravo zvezo. Ugotovite, na kakšno se partner najbolj odziva, in jo redno izkazujte.

5 laži, ki jih izreče vsaka ženska
Preberi še
5 laži, ki jih izreče vsaka ženska

Seveda je za zdravo razmerje ključna tudi integriteta, da stojite za svojimi besedami in jih podkrepite z dejanji, kar vnaša zaupanje v zvezo. Prav tako sta pomembna odprtost oz. iskrenost, da si povesta, kaj vama leži na duši, in ne čakata, da samo od sebe izgine, saj če temo načneta dovolj zgodaj, bosta problem rešila lažje, sicer lahko preraste v težko ali celo neobvladljivo situacijo. Zato je ključno, da sta oba odprta za pogovor in da dovolite partnerju, da je do vas povsem iskren.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648