Lepo je misliti, da je monogamija nekaj, do česar je prišlo, ker smo ljudje radi z eno samo osebo vse življenje. A novejše raziskave kažejo, da monogamija nima veliko opraviti z resničnimi občutki in čustvi.
Študija, ki so jo opravili na univerzi Waterloo, kaže, da so naši predniki že v daljni preteklosti začeli prakticirati monogamijo in zavračati poligamijo predvsem zaradi strahu pred boleznimi in neplodnostjo.
Znanstveniki na univerzi so s pomočjo računalniških tehnik simulirali evolucijo na podlagi različnih odnosov ter raziskovali vpliv na prenosljivost bolezni. Kot so ugotovili, se je ob tem, ko so se lovci in nabiralci ustalili na določenem območju in začeli živeti v večjih populacijah, razširilo več spolno prenosljivih bolezni, predvsem so pogosteje zbolevale osebe z več spolnimi partnerji. Med moškimi je začela naraščati stopnja neplodnosti. V boju proti neplodnosti so moški začeli izbirati po eno samo družico, in praksa je pokazala, da so imeli tisti, ki so imeli po eno stalno partnerico, več potomcev, in skupnost je bila uspešnejša od skupnosti, kjer so prakticirali poligamijo.
Kot so še poudarili strokovnjaki, ki so sodelovali pri raziskavi, to ni bil edini razlog – pomembno naj bi vplivale tudi ženske, ki jim poligamija ni najbolj ustrezala.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV