Moskisvet.com
varnost podatkov - 2

Svet na Kanalu A

Tega nikoli ne objavljajte!

S.R.
05. 07. 2012 11.50
4

Ni lepšega, kot slikati sončni zahod ali pa največji sladoled nekje v Dalmaciji in fotografijo objaviti na Facebooku. Pa bi nas moralo skrbeti? Ja! Kajti sveže fotografije razkrivajo, da smo daleč stran od našega doma in da nas verjetno še nekaj časa ne bo z dopusta. Sploh če poleg še napišemo: hura, začelo se je!

A strici ali pa tete s črnimi kapucami niso edina nevarnost, ki nam preti, če smo premalo pozorni! Danes je že skoraj vsak od nas kupil kaj preko svetovnega spleta in za to je moral pusititi kup osebnih podatkov nekje in nekomu. Pa smo res prepričani, da so šli podatki v prave roke? Ali pa da jih ne bo nihče drug uporabil in zlorabil?

Tatovi računalnikov in drugih elektronskih naprav so tudi na dopustih izjemno dejavni, saj je na plaži ali v kakšnem hotelu zaradi pregovorne sproščenosti in nepazljivosti turistov slednjim še toliko lažje odtujiti računalnik, tablico ali mobilni telefon. Na vseh teh napravah imamo dandanes ogromno podatkov, včasih pa se tam najdejo tudi izjemno dragocene zadeve, brez katerih si življenja ne moremo predstavljati, njihovo pravo vrednost pa spoznamo šele, ko jih izgubimo.Izguba tisočih slik iz preteklih let, seminarskih nalog, diplomske naloge, polovice napisanega doktorata je še precej hujša od izgube nekaj sto evrov vrednega prenosnika, zato moramo svoje podatke na dopustu primerno zaščititi.

Najverjetneje je odveč poudarjati, da morate pred dopustom vse pomembne podatke – fotografije, dokumente, certifikate, itd. – shraniti na varno mesto oziroma ustvariti varnostno kopijo ('backup'). Vse pomembne podatke moramo prenesti na zunanji disk ali USB ključ, nato pa napravo, na katero smo prenesli podatke varno shraniti. Tako bomo v primeru, da nam prenosnik ukradejo (na dopustu ali doma v času odsotnosti) vse pomembne podatke obdržali, zato izguba ne bo tako huda. Za še večjo varnost lahko podatke tudi šifriramo.

Pred odhodom na dopust je še kako pametno zaščititi računalnik in zavarovati podatke pred zlorabo.
Pred odhodom na dopust je še kako pametno zaščititi računalnik in zavarovati podatke pred zlorabo. FOTO: iStockphoto

Če računalnik vzamemo s seboj na dopust, je nujno, da si na njem (v kolikor tega še nismo storili) nastavimo varnostno geslo. Priporočljivo je tudi, da si zapomnite gesla za spletno pošto in družbena omrežja (Facebook, Twitter) in slednja nato izbrišete iz brskalnikov (počistite piškotke in shranjena gesla), torej ne odkljukate možnosti ''ostanite prijavljeni''. Na ta način bodo vaša spletna pošta, družbeno omrežje in druge strani, na katere se redno prijavljate, ostali povsem varni, tudi v primeru, da vam nekdo ukrade prenosni računalnik. Tudi če nepridiprav uspe zaobiti geslo za vstop v operacijski sistem, ne more dostopati do vaše spletne pošte, družbenih omrežij ali spletnih nakupovalnih centrov, kjer se hitro znajde tudi kakšna številka kreditne kartice. Odveč je poudarjati, da raznih gesel nikoli ne pišite na listke, če pa to že počnete, jih nikoli ne imejte v bližini računalnika, saj lahko svojo odločitev hudo obžalujete.

Še ena nevarnost na potovanju so brezžična (WiFi) omrežja, na katere se prijavljate z različnimi napravami, od prenosnikov do mobilnih telefonov. Nikdar se ne prijavljajte v neznana nezaščitena omrežja, saj nikdar ne veste, kdo jih je postavil in s kakšnim namenom. Prijavljajte se le v zaščitena omrežja v hotelih in lokalih. Gesla zanj vam običajno zaupajo na recepcijah ali za šankom v barih.

Ob dobri zaščiti tudi v primeru kraje vaša zasebnost in podatki ne bodo ogroženi.
Ob dobri zaščiti tudi v primeru kraje vaša zasebnost in podatki ne bodo ogroženi. FOTO: iStockphoto

Poleg tega svoj prenosnik opremite s protivirusnim programom in požarnim zidom, ki bo preprečil nedovoljene dostope. Brezžične internetne povezave in bluetooth izključite, kadar ju ne uporabljate. V kolikor do spleta dostopate preko tujih naprav, kot so na primer računalniki v internetnih kavarnah, pri prijavljanju v spletne servise nikar ne odkljukajte možnosti ''zapomni si me''. Po koncu surfanja po spletu na tujem računalniku pobrišite zgodovino, piškotke ter mapo začasne internetne datoteke (''temporary internet files''). Kljub temu da ste storili vse omenjeno je po prihodu domov pametno spremeniti gesla na spletnih servisih, tako da tatovi ne morejo do njih, tudi če so se med vašo uporabo tujih računalnikov nekako dokopali do vašega gesla.

Če prenosnik na dopustu vseskozi nosite s seboj, ga, če je le mogoče, okoli ne nosite v zanj namenjeni torbi, saj bodo vsi morebitni tatovi že na daleč opazili, da imate računalnik. Če svoj majhen prenosnik skrijete v povsem običajno torbo, imate veliko manjšo možnost, da vam ga ukradejo.

Še nekaj splošnih napotkov. Na družbena omrežja nikar ne pišite, kjer trenutno dopustujete, ali objavljajte fotografij, saj bo to za tatove jasen znak, da vas ni doma, ter da je vaša hiša v tistem trenutku odličen plen. Kar nekaj družbenih omrežij, kot je na primer 'Foursquare' temelji na tem, kje se uporabnik trenutno nahaja, tako da vsekakor izključite avtomatsko posodabljanje vaše trenutne lokacije, saj v nasprotnem primeru nepridipravi lahko ob vsakem trenutku natančno vedo, kje ste.

Držite se zgoraj omenjenih preprostih napotkov, da bodo vaše elektronske naprave, podatki in predvsem zasebnost varni tudi na dopustu. V kolikor boste svoje elektronske naprave na dopust temeljito pripravili, tudi v primeru, da vam tatovi odtujijo prenosnik ali kakšno drugo dragoceno napravo, ne boste imeli povsem pokvarjenega dopusta, še bolj pomembno pa je, da bodo vaši podatki povsem na varnem, varnost vaših spletnih servisov pa nedotaknjena.

Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!

 

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578