Kljub temu da velja elektrika, ki jo pridobivamo s pomočjo sončne svetlobe in vetra, za čisto, ni povsem tako. Tako kot vsako pridobivanje električne energije ima tudi solarna energija svojo ceno. Strokovnjaki z univerze v San Joseju so izračunali, da škodljive učinke proizvodnje izniči šele trimesečno obratovanje sončnih celic.
Drugo težavo predstavlja kopica strupenih kemikalij in materialov, ki jih uporabljajo med samim proizvodnim procesom. V sončnih celicah je med drugim moč najti kadmij, arzenik in svinec. Proizvajalci morajo upoštevati stroge okoljevarstvene standarde, težava pa nastane takrat, ko solarne plošče odslužijo svojemu namenu. Le redki proizvajalci so pripravljeni obnoviti ali reciklirati odslužene sončne celice, problematiko odlaganja pa naj bi rešili šele v prihodnjih letih. ’’Sončna energija ima velik okoljevarstveni potencial, vendar predstavljajo strupene snovi, ki jih vsebujejo, resno okoljevarstveno in zdravstveno grožnjo, če jih ob koncu njihove življenjske dobe ne uničimo na primeren način,’’ so zapisali v poročilu.
V Sloveniji je bilo v letu 2012 registriranih 2.731 sončnih elektrarn, ki posamično zmorejo do 1.000 kW, skupaj pa 206,5 MW. Največja moč jedrske elektrarne Krško znaša 676 MW.
Še vedno pa je energija iz obnovljivih virov veliko bolj čistejša kot konvencionalna. Elektrika, pridobljena s pomočjo zemeljskega plina in premoga, obremeni okolje 10-krat bolj kot enaka količina elektrike, pridobljene s pomočjo sončne energije.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV