Moskisvet.com
Mokra ritka

Tehnologija

Uporabite mineralno olje

A.M.
12. 06. 2013 08.11
9

Je vaša ’kišta’ obupno počasna, glasna, vašo sobo spreminja v finsko savno in mesečno ’pokuri’ več elektrike, kot varilni aparat? Strokovnjaki svetujejo – utopite jo!

Koncept je sicer star, do sedaj so ga uporabljali pretežno v industrijskem smislu, skupina ’hekerjev’ pa je princip pred časom preizkusila in ga vzela za svojega. Svoje zmogljive računalnike, ki so namenjeni generiranju in preizkušanju računalniških gesel, so potopili v mineralno olje. Svetovalci za varnost, ki svoje računalnike uporabljajo za preizkušanje varnostnih računalniških sistemov, potrebujejo zmogljive sisteme. Ti običajno zajemajo več zmogljivih grafičnih kartic in procesorjev, takšni sistemi so sposobni vsako sekundo generirati 9 milijard gesel, takšno početje procesorje močno segreva, ventilatorji, ki vse skupaj hladijo, pa so nadležno glasni. Tovrstni računalniki zahtevajo ločene klimatizirane in zvočno izolirane prostore, zaradi pregretih komponente pa so ohišja nerodno velika.

Prvič znotraj googlovih 'src' - 8
Prvič znotraj googlovih 'src' - 8 FOTO: Arhiv izvajalca


Če je dobro ’podmazano’ ...

Računalničarju, zaposlenem pri podjetju KoreLogic, je nekega dne prekipelo, pograbil je svojo ’kišto’ in jo potopil v posodo polno mineralnega olja. Pri hiši je v trenutku zavladal mir, saj hrupa računalniških ventilatorjev ni bilo več slišati, z nerganjem pa je prenehala tudi njegova soproga. Ukrep pa je prinesel še več koristi – zaradi bolj učinkovitega hlajenja je računalnik deloval hitreje, komponente je lahko namestil v bolj kompaktno ohišje, stroški za elektriko pa so skoraj razpolovili. Kmalu so na podoben način zasnovali prvo podatkovno središče.

’’Imel sem računalnik, ki se je pregreval. Za delovanje je potreboval ogromno električne energije, v hiši ga nisem žele uporabljati, ker je hrup motil mojo ženo. Preprosto sem ga potopil v mineralno olje, sedaj mi ni potrebno skrbeti za ustrezno prezračevanje, računalniške komponente lahko zložim v manjše ohišje, s tem pa prihranim pri prostoru, porabim manj električne energije in prihranim ogromno denarja. Je ceneje, boljše in bolj varno za moj računalnik. Ne vem, zakaj tega ne bi počel.’’ je svoje dejanje obrazložil Rick Redman.

Snovalci ’oljno’ hlajenega podatkovnega centra za enak učinek porabijo precej manj sredstev. Zaradi učinkovitega hlajenja lahko uporabljajo šibkejše procesorje, ki jim lahko brez bojazni ’navijajo’ delovno frekvenco (overclocking), računalniške komponente zložijo bolj tesno skupaj in prihranijo več prostora, porabo električne energije so razpolovili, svojim uporabnikom pa lahko zagotovijo cenejše strežniško gostovanje. Medtem, ko je bilo potrebno prej za mesečno gostovanje odšteti skoraj 80 evrov, to sedaj znaša dobrih 40 evrov, število strežnikov pa so s prejšnjih 40 zmanjšali na le 3, njihova delovna temperatura pa znaša med 58 in 80 °C, medtem, ko so zračno hlajeni procesorji delovali na temperaturnem območju med 80 in 90 °C.

Proč s tekočino?!

Redman je na YouTubu objavil več posnetkov, ki prikazujejo takšno tehniko hlajenja. ’’Ljudje preprosto ponorijo.’’ je opisal najbolj pogosto reakcijo, ko uporabnikom predlaga uporabo mineralnega olja za hlajenje njihovih računalniških sistemov.

Pomakanje električnih komponent v tekočine res ni modro početje, vendar mineralno olje ne prevaja elektrike, zato lahko vanj brez težav potopimo računalnik. Pred tem je potrebno nekaj ukrepov, kot so odstranjevanje vseh ventilatorjev, izolacijsko pasto, ki se nahaja med procesorjem in matično ploščo je potrebno nadomestiti s posebno folijo, ki dobro prevaja temperaturo olja. Prav tako svetujejo uporabo trdnih fizičnih pogonov (SSD) oz. običajnih trdih diskov, ki jih zapremo v nepredušno ohišje.

Če vas oljno hlajenje mika, je na spletu na voljo cela kopica demonstracijskih videov, podviga pa se nikar ne lotevajte brez ustrezne strokovne podpore.

Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578