Med izdelavo so uporabili 32.000 procesorjev Xeon s skupaj 3,12 milijona jeder, 48.000 podpornih procesorjev Xeon Phi, milijon in pol GB delovnega pomnilnika in 13 milijonov GB notranjega spomina. Kitajski gigant zmore 33 kvadrilijonov operacij (petaflopov) v sekundi in za delovanje porabi 17,8 MW električne energije. ’’Večino komponent smo razvili na Kitajskem, Intelovi izdelki pa so namenjeni zgolj glavnim sestavnim delom.’’
Na lestvici 500 najhitrejši računalnikov, ki jo obnavljajo dvakrat letno, je kar 65 kitajskih računalnikov, na drugem mestu se s 17,6 petaflopi/s nahaja ameriški Titan, na tretjem mestu pa IBM-ova Sequoia s 17,2 petaflopi/s.
Med velikani tudi Slovenci
Svojega predstavnika med najhitrejšimi računalniki na svetu imamo tudi Slovenci. Arctur-1 sta v skupnem sodelovanju razvili slovensko podjetje Arctur in IBM. Nahaja se na Krasu, premore 1.008 Intelovih jeder, 2,6 TB delovnega pomnilnika, na sekundo pa zmore 10 teraflopov (trilijonov) operacij s plavajočo vejico, v prihodnje pa naj bi zmogljivosti razširili celo na 25 teraflopov v sekundi. Računske zmožnosti je moč najeti, ura obdelave podatkov pa stane 0,1 evro.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV