Moskisvet.com
Račualik čistoča - 2

Tehnologija

S čistočo do boljšega delovanja

Jure Pogaljen
14. 11. 2012 08.37
3

Računalnik je danes nujno zlo vsakega posameznika. Ker za njim preživimo vse več časa, je treba zanj tudi redno skrbeti. Največkrat zanemarjamo njegovo čistočo, ki lahko povzroča tudi številne težave.

Čiščenje osebnega računalnika je za mnoge uporabnike eno izmed najmanj ljubih opravil. Mnogi lastniki se z dejstvom, da je njihov računalnik postal pravi zbiratelj prahu in nesnage, preprosto ne ubadajo. Pa bi se morali. Zakaj? Prah in druga nesnaga lahko ogrožajo delovanje vašega računalnika, saj mašijo zračne poti, ki omogočajo hlajenje komponent. Sam prah lahko torej povzroči njihovo pregrevanje, to pa vodi do okvare.

Čiščenje naj postane redno opravilo

Priporočljivo je, da na vsakih 3 do 5 mesecev očistimo računalnik. Dejavnikov, ki vplivajo na to, kdaj je potrebno čiščenje, je več. Eden izmed njih je prostor, kjer se računalnik nahaja. Ni nujno, da se bosta računalnika v dnevni sobi ali tisti v pisarni čistila enako pogosto. Če se v nekem prostoru nahaja več prahu, bo tam potrebno pogostejše čiščenje. Velik vpliv imata tudi dim cigaret in prisotnost hišne živali (pes, mačka), pa tudi število različnih uporabnikov lahko vpliva na njegovo čistost. Mesečno preglejte računalnik in ocenite ali je potrebno obsežnejše 'pucanje'.

Račualik čistoča - 3
Račualik čistoča - 3 FOTO: iStockphoto

Kako sčistiti notranje komponente?

Osebni računalnik je treba sčistiti tako zunaj kot znotraj. Računalnik izklopite iz električne napeljave in začnite čistiti. Zunanjost (škatlo) obrišite z vlažno krpo (ne mokro) in previdno (še posebej na mestih, kjer se nahajajo stikala in konektorji) pobrišite umazanijo.

Notranjost zahteva nekaj več vaje. Na zadnji plati, kjer se nahaja ventilator hladilnika se največkrat nabere prah. Če se tam pojavijo 'mucke' prahu, bo čiščenje nujno. Največkrat se pri odpiranju računalnika pojavi problem, povezan z njegovo garancijo. Ta v velikih primerih ne dovoljuje odpiranja, zatorej se pri prodajalcu pozanimajte, kakšen je postopek v primeru čiščenja. Ko bo računalnik odprt, je najboljši način uporaba zračnega kompresorja. Z njim lahko odstranimo ves prah, ki se nabere na komponentah računalnika. Bodite pozorni, da s pištolo kompresorja ne boste preblizu komponent, saj jih lahko ob neprimernem tlaku poškodujete.

Ker kompresorji niso pogosti v vseh domovih, lahko čiščenje opravite s sesalnikom. Najbolje boste naredili, da na tulec sesalca namestite najlonsko nogavico, ki bo preprečevala pot kakšnemu majhnemu delu v notranjost sesalca. Ti se lahko ob resnejših pritiskih snamejo iz svojih mest. Notranjost je največkrat zabasana s prahom, zato se dela lotevajte le tisti, ki nimate zdravstvenih težav z alergijo na prah.

Račualik čistoča
Račualik čistoča FOTO: iStockphoto
Tipkovnica, miška

Tipkovnica je poleg miške ena najbolj umazaniji podvrženih zunanjih komponent. Njena oblika je pravi raj za umazanijo in za različne bakterije. Tam lahko najdemo drobtine, lase, prah, sladkor, delčke piškotov ter še in še. Če tipkovnica nima vodotesnih lastnosti, se lahko čiščenja lotite na dva načina. Težji način je vsekakor tisti, s katerim odstranimo vse tipke s tipkovnice in jo s hišnimi čistili do potankosti zdrgnemo. Pred tem postopkom naj vas opozorim, da jo je priporočljivo pred čiščenjem slikati. To je predvsem zaradi lažjega postavljanja tipk na pravo mesto, ki se lahko pozneje izkaže za zelo pomembno opravilo. Enostavnejši način vključuje sesalnik, hišna čistila in krpo. S sesalnikom najprej posesajte umazane predele med tipkami, nato pa na z navlaženo krpo pobrišete umazane tipke. Res, da je postopek manj učinkovit, vendar je občutno hitrejši.

Na miški se tako kot na tipkovnici pojavijo številne bakterije. Če računalnik uporablja več ljudi, se možnost nečistoče močno poveča. Najboljši način je kot vedno vlažna krpa in nekaj kapljic domačih čistil. Sprijete trdovratnejše umazanije lahko odstranite z močnejšim čistilom ali s klasičnem praskanjem z nohtom.

Račualik čistoča - 1
Račualik čistoča - 1 FOTO: iStockphoto

Monitorji

Prstni odtisi so najpogostejši znaki umazanih monitorjev. Da se jih bomo znebili na pravi način, bo potrebno upoštevati različna navodila proizvajalcev. Ti imajo pri čiščenju svoje zahteve, ki omogočajo najlažjo in najučinkovitejšo čiščenje. V veliki večini pa bo največkrat prav prišla krpica iz mikrofibre ali bombažna krpa. Pa še to, na ploske zaslone nikoli neposredno ne brizgajte čistila in nikoli ne uporabljajte papirnih servetov (ti lahko poškodujejo zaslon). Priporočljiva je uporaba majhne količine čistilnega alkohola, ki se uporablja tudi v samih proizvodnih obratih monitorjev.

Redna skrb za vaš računalnik in njegovo čistočo bo vsekakor podaljšala njegovo uporabno dobo. Prav tako bodo čiste zunanje komponente in redna kontrola čistoče omogočila, da se boste za računalnikom počutili najprijetnejše.

Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648