Hekerski vdori v telefone niso prav redki, poleg tega na telefonih marsikdo hrani precej intimne stvari – sporočila, posnetke, fotografije ...
Pri Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) so preizkusili devet namenskih aplikacij za zaščito pred virusi in hekerskimi napadi na telefonih z operacijskim sistemom Android. Tako so se odločili, ker ocenjujejo, da je pri nas še vedno več kot 80 % uporabnikov mobilnih telefonov OS Android.
Vse več uporabnikov svoje pametne telefone uporablja tudi a dostopanje do spletne banke, pri čemer je treba vnesti uporabniško ime in geslo, a kot je pokazal test, tokrat pri učinkovitosti odkrivanja zlonamerne programske kode in spletnih mest prav nobena aplikacija ni dobila boljše ocene kot 'povprečno'.
Kar zadeva aplikacije za pomoč pri iskanju ukradenega telefona, se je le ena izkazala pri iskanju ukradenega telefona. "Ta ne omogoča samo preprostega lociranja ukradenega telefona, ampak tudi brisanje podatkov v njem, pred tem pa celo izdelavo varnostne kopije. Na voljo ima še vrsto koristnih dodatkov, med katerimi omenimo blokado izklopa radijskih vmesnikov (WiFi in GPS), blokado telefona, če je kartica SIM odstranjena, klic na ukradeni telefon in dostop do klicanih številk in sporočil na njem. Edino, na kar mora biti pozoren uporabnik, je, da prilagodi vse nastavitve, preden mu telefon ukradejo," izpostavlja Boštjan Okorn.
Kupiti ali ne?
Na vprašanje, ali je pametno odšteti od 8 do 30 evrov letno za licenco, s katero naj bi pametni telefon zaščitili vsaj tako dobro kot osebni računalnik, pri ZPS dajejo negativen odgovor. "Pred virusi se lahko dovolj učinkovito zaščitimo, če smo pazljivi pri nalaganju novih aplikacij (seveda iz uradne trgovine Play), poleg tega pa vam bodo pri njihovem odkrivanju enako pomagale že brezplačne različice aplikacij (denimo ESET ali Avira)," poudarja Boštjan Okorn in dodaja: "Za druge grožnje brezplačne aplikacije niso rešitev, saj pri njih sploh ne deluje zaščita pred ribarjenjem, zaščita pred krajo pa v najboljšem primeru ponuja zgolj delček funkcionalnosti. Pred nekaterimi grožnjami se sicer lahko zaščitite že z uporabo Googlovih orodij."
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV