Nakupovanje preko spleta marsikomu olajša nakupovanje, saj se nam za nakup ni treba nikamor odpravljati, izdelki so velikokrat cenovno ugodnejši, izbira večja, poleg tega pa nam spletne trgovine približajo tudi določene izdelke, ki pri nas niso naprodaj.
A vendar previdnost pri spletnem nakupovanju ne bo odveč. Nemalokrat se namreč izkaže, da je posameznik nakupoval v lažni spletni trgovini, torej spletni trgovini, za katero ne stoji nobeno registrirano podjetje, temveč goljufi. Z nakupovanjem v takšnih trgovinah naročenega blaga ne boste nikoli prejeli, denar pa boste kljub temu zapravili. Morda vam bo goljuf izdelke celo poslal, a bo pri tem šlo za ponaredke, ki jih bodo na carini zasegli in uničili, in spet boste ostali praznih rok. V vsakem primeru pa bo vaš bančni račun oškodovan, morda celo vaša kreditna kartica zlorabljena.
Očala za 80 odstotkov ceneje?
Kot poročajo na www.varninainternetu.si, se je na njih obrnil uporabnik in jih opozoril na sumljivo spletno trgovino www.raybanocala.com, ki je očala priznane blagovne znamke prodajala za kar 80 odstotkov ceneje. Spletna trgovina je s svojo domeno nakazovala, da gre za slovensko trgovino, a vendar je bil to le eden od načinov zavajanja morebitnih kupcev.
Kot so ugotovili strokovnjaki, je šlo za lažno spletno trgovino, nakup v takšni trgovini pa, kot opozarjajo, pomeni veliko tveganje. Kupcu bi goljufi v tem primeru lahko poslali ponaredke, ki bi jih na carini zasegli in uničili, izdelkov lahko sploh ne bi nikoli prejel, ali pa bi mu pri naročilu zlorabili kreditno kartico. Kako so ugotovili, da je trgovina lažna?
Strokovnjake ekipe www.varninainternetu.si so najprej zmotile neverjetno nizke cene očal. Vsi artikli so bili namreč znižani za od 77 do 80 odstotkov, tako so očala, ki sicer stanejo več kot 100 evrov, kupci lahko dobili že za pičlih 30 evrov.
Druga stvar, ki jih je zmotila, so bili podatki o podjetju, ki naj bi stalo za spletno trgovino. "Če želimo izvedeti več o podjetju, ki stoji za spletno trgovino, nas na povezavi O podjetju pričaka strojno preveden tekst, brez repa in glave. Prav tako ni na strani nobenih kontaktnih podatkov, kot so naslov podjetja, telefonska številka za pomoč uporabnikom, e-mail," opozarjajo.
Poleg tega pa je bil edini način, da bi lahko stopili v kontakt s prodajalcem, spletni obrazec, ki pa pomeni še dodaten znak za previdnost. Prav tako so bili sporni možni načini plačila. Na strani so namreč omogočali plačilo s kreditno kartico (Visa, Master Card), a pri tem ni bila zagotovljena varna oziroma https povezava, poleg tega načina pa še plačilo preko sistema Western Union, ki pa ne omogoča sledenja transakciji in vedno pomeni velik znak za alarm.
Preverite podatke o domeni!
Podatke o registrirani domeni lahko vedno preverite sami. Včasih so sicer prikriti preko ponudnika anonimnosti, pravijo na www.varninainternetu.si, a se pri tem sprašujejo, zakaj bi se podjetje sploh skrivalo? Dodajajo, da lahko domeno preverite s pomočjo različnih orodij, eno takšnih je na primer whois.domaintools.com. In kaj so izvedeli o domeni raybanocala.com? Domena je bila registrirana v Veliki Britaniji, dne 16. 05. 2012 (torej ne gre za uveljavljeno spletno trgovino, saj je uporabnik stran prijavil le mesec zatem), kot kontakt pa je naveden naslov brezplačnega ponudnika Hotmail (ponavadi bi trgovino registriralo podjetje z lastno domeno). Ugotovili so tudi, da spletna trgovina gostuje v Luksemburgu.
Pri spletnem nakupovanju je osnovno pravilo izogibanje neverjetno ugodnim ponudbam. Sumljive so vse ponudbe, ki izstopajo po predstavitvi, ceni ali drugih lastnostih. Sicer pa bo vaš nakup vedno varen, če se boste držali osnovnih pravil varnega nakupovanja:
- izogibajte se neverjetno ugodnim ponudbam, še posebej bodite pozorni na super popuste, ko je cena kar 50 % ali več nižja kot drugod;
- ko kupujete preko spleta, vedno preverite kontaktne podatke spletne trgovine in če se elektronski naslov ujema z naslovom spletne trgovine;
- preverite, če prodajalec uporablja brezplačni poštni predal (gmail.com, hotmail.com, blumail.org, yahoo.com, live.com), kar je eden od znakov za alarm;
- nikoli ne plačujte preko sistema Western Union ali sistema MoneyGram, ki ne omogočata sledenja opravljenim transakcijam, pri nakazilu pa vedno preverite, ali bo denar nakazan v pravo državo;
- pred začetkom plačevanja se vedno prepričajte, da se nahajate na varni povezavi (na začetku spletnega naslova mora biti https namesto http) in preverite, ali je v URL-vrstici slika ključavnice, ki tudi kaže na šifriran in varen prenos podatkov;
- poiščite ocene, kritike, izkušnje in mnenja drugih uporabnikov spletne trgovine, lahko tudi na forumih;
- nikoli ne uporabljajte spletnih povezav, ki so ponujene v elektronskem sporočilu oziroma natančno preverite, če vodijo na pravo spletno mesto;
- prepričajte se, ali razlika v ceni pri nakupu pri ponudniku v tujini odtehta tveganje;
- ne nakupujte preko javno dostopnih računalnikov.
V primeru, da spletna trgovina, preko katere ste se odločili nakupovati, ne ustreza zgoraj naštetim kriterijem, se nakupu raje odpovejte. V primeru, da sumite na goljufijo, morebitno prevaro prijavite preko spletnega obrazca, kjer vam strokovnjaki nudijo brezplačno pomoč, sicer pa goljufijo ali oškodovanje vedno prijavite policiji!
Več napotkov o varnosti na spletu, lahko dobite v priročniku Hitri vodnik – ABC varnosti na spletu.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV