Moskisvet.com
image (28)

Tehnologija

Nov rekord v hitrosti internetnih prenosov

S.R.
17. 05. 2012 13.06
3

Japonskim znanstvenikom je uspel nov preboj v hitrosti prenosa podatkov po brezžičnem omrežju na frekvenci 'terahercov' – ki predstavlja precej neizkoriščen del elektromagnetnega spektra. Hitrost prenosa podatkov je bila kar 20 večja kot pri običajnih Wi-Fi standardih.

Eksperimenta so se znanstveniki Japonskega Inštituta za tehnologijo v Tokiu (Tokyo Institute of Technology) lotili, ker zaradi vse večjega števila uporabnikov, ki prenašajo vedno več podatkov (ki se morajo seveda prenašati čim hitreje) standardne nižje frekvence postajajo vse bolj in bolj prenatrpane. Raziskava, ki so jo objavili v reviji 'Electronic Letters' predstavlja tudi teorijo, da bi tako imenovana 'T-ray' pasovna širina (območje terahercov) lahko ponudila ogromno količino pasovne širine za prenos podatkov.
Gre za pasovno širino, ki leži med mikrovalovnim in skrajnim infrardečim spektrom in zaenkrat obstaja popolnoma nenadzorovana s strani telekomunikacijskih podjetij. Kljub imenu 'T-ray' pa gre za frekvence med 300 gigahercov (okoli 60-krat več kot današnja standardna Wi-Fi omrežja) in tremi teraherci. Tovrstne valove sicer v prvi vrsti uporabljajo za raziskave, saj teraherčni valovi skozi mnoge material predrejo prav tako učinkovito kot X-ražki, ki jih uporablja rentgen, a hkrati povzročajo precej manj škode.
Vse do nedavnega je bila tehnologija za generiranje in zaznavanje teh 'T-žarkov' prevelika, predraga, ali pa je preprosto porabila preveč energije, da bi jo lahko smatrali za nadomestilo obstoječim napravam, ki potrebujejo brezžično omrežje (dober primer so usmerjevalniki in pametni telefoni).

Vse to pa se zna kaj kmalu spremeniti, saj je že novembra lani podjetje ROHM, ki izdeluje elektronske komponente predstavilo napravo, ki je sposobna prenosa podatkov kar 1.5Gb/s na frekvenci 300 gigahercev. Wi-fi s frekvencami terahercev bi sicer najbrž deloval le na daljavi okoli 10 metrov, a bi v teoriji lahko podpiral prenos podatkov do hitrosti kar 100Gb/s, kar je skoraj 15-krat več kot Wi-Fi standard 802.11ac, ki je ravno v fazi razvoja.
Zgoraj omenjeni raziskovalci z Inštituta za tehnologijo v Tokiu pa so, kot omenjeno demonstrirali prenos podatkov s hitrostjo 3Gb/s pri frekvenci 542 gigahercev. Še bolj neverjetno pa je, da jim to uspelo z napravo veliko le en kvadratni milimeter. Glavni del naprave je t.i. 'resonant tunneling diode' oziroma RTD. Tovrstne diode imajo nenavadno lastnost, da lahko napetost v njih pade, medtem ko se tok poveča. Poleg tega so RTD-ji narejeni tako, da dioda 'odmeva', kar v tem primeru pomeni, da od sebe oddaja valove na frekvenci terahercev. Japonska ekipa sedaj z vso paro dela na izboljšavah omenjene miniaturne naprave. Izboljšati želijo obseg frekvenc v območju terahercev in hkrati povečati energijsko učinkovitost.

Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!

 

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 549